sreda, 14. maj 2025 leto 30 / št. 134
Na vsakih 5 pravih 20 lažnih: London v Ukrajino pošilja »makete v slogu Ikee«, v »maskirovkah« blestijo tudi Rusi

V vojnah je veliko tega, kar vidimo, pogosto le videz dima in ogledal, kot se pogosto navaja.
Slike, ki jih dobimo, so včasih - lažne.
Ruske enote pogosto uporabljajo lažne lutke, s katerimi ustvarjajo vtis zbranih vojakov, da bi na fronti zavedli operaterje ukrajinskih dronov.
Russian forces have increasingly resorted to using "mannequins" on the front lines to deceive Ukrainian forces.
— Clash Report (@clashreport) October 18, 2024
These dummies are strategically placed to lure FPV drones and other reconnaissance assets. pic.twitter.com/55DyBsBEqL
Britanska vojska pa istočasno oskrbuje Ukrajino s ploščatimi vabami, ki naj bi posnemale pravo vojaško opremo, je v soboto poročal The Times, ki se sklicuje na vire.
Namen teh prizadevanj je zavajati ruske sile in pretiravati s količino sodobne opreme na frontni črti.
V središču prizadevanj so tako imenovani kompleti »v slogu (proizvajalca pohištva) IKEA«, ki spominjajo na tanke, artilerijo in sisteme zračne obrambe, ki jih dobavlja Velika Britanija in so namenjeni povečanju nadzornih in udarnih zmogljivosti Kijeva.

»Nismo jih podarili veliko, zato je za nas koristno vse, kar lahko storimo, da bodo količine na frontni črti videti večje,« je za časopis povedal poveljnik eskadrilje RAF Lowri Simner.
Gre sicer za staro in znano tehniko prevar.
V drugi svetovni vojni so zavezniki na obalah Velike Britanije postavili pravo vojsko »napihljivih tankov«, vojska ZR Jugoslavije pa je prevarala veliko število letal NATO, ki so leta 1999 napadala lažne tanke in toplotne izvore, katerih srce so bile – mikrovalovke…
Še bolj znani so bili po svojih »maskirovkah« Rusi v drugi svetovni vojni, ki so uspeli pred Nemci skriti cele armade.

Kampanjo prevare pa tokrat v Ukrajini vodi Taskforce Kindred, 20-članska ekipa britanskega obrambnega ministrstva, ki sodeluje s strokovnjaki iz industrije.
Za izdelavo realističnih replik uporabljajo digitalne slike opreme, ki jih nato natisnejo na ravne materiale, pošljejo v Kijev in hitro sestavijo v bližini bojnih območij.
Nekatere replike naj bi bile podobne opremi, kot so tanki Challenger 2 in samovozni topovi AS-90.
Časopis ugotavlja, da se je uporaba vab od nekaterih primerov uporabe med drugo svetovno vojno v zadnjem času zelo razširila.
Spodbudo za izboljšanje replik so dala sodobna brezpilotna letala in sateliti z izjemnimi izvidniškimi zmogljivostmi.

Po besedah polkovnika Ollyja Todda, vodje vojaške skupine Taskforce Kindred, je Kijev na vsakih pet pravih vozil, poslanih v Ukrajino, prejel tudi do 30 lažnih vozil.
»Zlahka bi vas prevarali,« je opozoril in dodal, da so vabe »temeljni« vidik sodobnega vojskovanja.
Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Katerina Černohorenko pa je po navedbah časnika The Times dejala, da tudi Rusija aktivno uporablja podobne vabe, zlasti med napadi z brezpilotnimi letali.
UK sends flat-pack decoy tanks to Ukraine to fool Russian forces—"IKEA-style" fakes aim to drain enemy resources and confuse intel.
— Mint (@livemint) May 12, 2025
Watch!https://t.co/0uCl7R1Yxu#Ukraine #UK pic.twitter.com/e2Ch4AZTQY
Po njenih besedah imajo številni brezpilotni letalniki, ki jih pošilja ruska vojska, minimalno količino eksploziva, vendar so oblikovani tako, da privabljajo ukrajinsko zračno obrambo in zato Ukrajinci zapravljajo strelivo, ki ga pogosto primanjkuje.
Kljub nenehni vojaški podpori Ukrajini, ki je dosegla 13 milijard funtov (17 milijard dolarjev), so britanski obrambni uradniki opozorili, da njihova država ni pripravljena na obsežno vojno s skoraj enakopravnim nasprotnikom zaradi dolgoletnih premajhnih naložb in zamud pri naročilih.
Vse to pa pomeni, da tudi velika količina vab, predvsem na ukrajinski strani fronte, ne bo mogla spremeniti poteka vojne.