REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na volitvah v Kolumbiji največ glasov nasprotnikom mirovnega sporazuma s Farcom

Na volitvah v Kolumbiji največ glasov nasprotnikom mirovnega sporazuma s FarcomIvan Duque,predsednik stranke Demokratičnega centra, foto: Flickr

Kolumbijska desna stranka Demokratičnega centra, ki je kritična do mirovnega sporazuma z nekdanjim levičarskim gverilskim gibanjem Farc, je na nedeljskih volitvah dobila največ glasov. Stranka Farc, ki je nastala iz gverilskega gibanja, je dobila manj kot odstotek glasov, poroča nemška tiskovna agencija dpa po skoraj vseh preštetih glasovih.

Stranka Demokratičnega centra, ki jo je ustanovil bivši predsednik Alvaro Uribe in je proti mirovnemu sporazumu, ki ga je vlada sklenila s Farcem novembra 2016, je na nedeljskih parlamentarnih volitvah v senatu prejela največ glasov - 16 odstotkov, kažejo podatki po preštetih glasovih s 96,5 odstotka volišč.

V spodnjem domu parlamenta je pristala na drugem mestu s 16 odstotki glasov za Liberalno stranko, ki je dobila skoraj 17 odstotkov glasov. Stranka je tako v zgornjem domu parlamenta dobila 19 poslanskih mest, v spodnjem pa 33.

Tri zmerne stranke, ki so v vladni koaliciji predsednika Juana Manuela Santosa, so sicer skupno prejele največ glasov - 43 odstotkov v senatu in 38 odstotkov v spodnjem domu parlamenta. Skupina levih strank je v obeh domovih parlamenta dobila 11 odstotkov glasov.

To so bile prve volitve, na katerih je kandidirala stranka Farc, potem ko je okoli 7000 borcev istoimenskega gverilskega gibanja položilo orožje po zgodovinskem mirovnem sporazumu, s katerim se je v državi končal 52-letni konflikt.

Politična stranka Farc, ki je obdržala isto kratico kot gverilska skupina, uradno pa se imenuje Skupna alternativna revolucionarna sila, ni priljubljena zaradi umorov in ugrabitev civilistov v času gverilskega bojevanja. Na nedeljskih volitvah je prejela manj kot odstotek glasov v obeh domovih parlamenta. V senatu je prejela 0,35 odstotka glasov, v spodnjem domu pa 0,22, a ji po mirovnem sporazumu pripada najmanj deset poslanskih sedežev, po pet v vsakem domu.

Stranka Demokratičnega centra obtožuje predsednika Santosa, da je s sklenitvijo mirovnega sporazuma dal Farcu imuniteto za njegove zločine, vendar pa bodo zmerne stranke preprečile vsakršne poskuse spremembe sporazuma.

Okoli 36 milijonov volivcev je v nedeljo na parlamentarnih volitvah izbiralo 166 poslancev in 102 senatorja med kandidati več deset strank.

Izbirali so tudi predsedniške kandidate dveh glavnih političnih skupin za predsedniške volitve 27. maja.

Na desni so izbrali kandidata Desnega centra Ivana Duquea, bivšega župana Bogote Gustava Petra pa na levici.

Drugi predsedniški kandidati so konservativni bivši podpredsednik German Vargas Lleras, bivši mirovni pogajalec Humberto de la Calle, sredinski bivši župan Medellina Sergio Fajardo ter neodvisni bivši obrambni minister Juan Carlos Pinzon. Santos zaradi omejenega števila mandatov ne more več kandidirati.

Vodja in predsedniški kandidat Farca Rodrigo Londono je minuli teden po operaciji na srcu umaknil kandidaturo. Drugega kandidata stranka ne bo imela.

Volilna udeležba je bila v nedeljo manj kot 50-odstotna. Na nekaterih voliščih v več mestih je zmanjkalo volilnih lističev. Zaradi tega desne stranke opozarjajo na volilno prevaro, tožilstvo pa je že sporočilo, da bodo preiskali obtožbe.

Revolucionarne oborožene sile Kolumbije (Farc) so bile marksistična gverilska skupina, največja uporniška skupina v državi, ki se je pol stoletja borila proti vladnim silam in desničarskih paravojaških skupinam. Državljanska vojna, ki so jo zaznamovale ugrabitve in izginotja več deset tisoč ljudi, je zahtevala okoli 260.000 življenj, sedem milijonov ljudi je bilo prisiljeno zapustiti svoje domove.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek