REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

MZZ: V zadnjih letih pomemben napredek pri uresničevanju pravic Slovencev v Italiji

Zunanje ministrstvo je v odzivu na spomenico krovnih organizacij slovenske narodne skupnosti v Italiji, v kateri sta opozorili na nekatera odprta vprašanja, ocenilo, da je v zadnjih letih prišlo do pomembnega napredke glede uresničevanja pravic Slovencev v Italiji.

Na MZZ so pri tem izpostavili financiranje slovenske narodne skupnosti po zaščitnem zakonu, vidno dvojezičnosti in uporabo slovenskega jezika ter vračanje narodnih domov v Trstu in Gorici. "Odprta vprašanja glede uresničevanja pravic narodne skupnosti so del rednega dialoga slovenskih političnih predstavnikov s predstavniki sosednje Italije in dežele Furlanije - Julijske krajine," so poudarili v sporočilu za STA.

Trieste Kanal Grande

Dodali so, da je zunanje ministrstvo preko diplomatsko-konzularnih predstavništev v Rimu in Trstu v stalnem stiku s predstavniki narodne skupnosti, prav tako pred sestanki s predstavniki Italije ali dežele Furlanije - Julijske krajine potekajo redna srečanja zunanjega ministra s predstavniki narodne skupnosti.

Dodali so, da je zunanje ministrstvo preko diplomatsko-konzularnih predstavništev v Rimu in Trstu v stalnem stiku s predstavniki narodne skupnosti, prav tako pred sestanki s predstavniki Italije ali dežele Furlanije - Julijske krajine potekajo redna srečanja zunanjega ministra s predstavniki narodne skupnosti.

Krovni organizaciji slovenske narodne skupnosti v Italiji, Slovenska kulturna gospodarska zveza (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO), sta v spomenici, ki sta jo poslali predstavnikom slovenskih oblasti, opozorili, da nekatera določila iz zaščitnega zakona iz leta 2001 še niso uresničena, med drugim da ima slovenska narodna skupnost pravico do olajšanega zastopstva v italijanski poslanski zbornici in senatu.

Poleg tega so po navedbah krovnih organizacij še vedno prisotne težave pri pravilnem zapisovanju slovenskih imen in priimkov na nekaterih italijanskih dokumentih, v celoti tudi še ni izpolnjena pravica rabe slovenskega jezika v izvoljenih telesih javne uprave, niso postavljene še vse dvojezične table, odprto je vprašanje poučevanja slovenskega jezika v Železni in Kanalski dolini, prav tako še ni bila ustanovljena posebna sekcija pri tržaškem konservatoriju G. Tartini s slovenskim učnim jezikom.

Italija se je tudi obvezala, da bo slovenski manjšini v FJK vrnila goriški Trgovski dom Narodni dom pri Sv. Ivanu v Trstu in tržaški Narodni dom, kar še ni v celoti uresničeno. V skladu z zaščitnim zakonom tudi še niso priznane slovenske sindikalne organizacije in dejavnosti.

Tržaški Narodni dom

Krovni organizaciji sta napovedali, da bosta spomenico v kratkem poslali tudi italijanskim oblastem.

SKGZ in SSO sta spomenico naslovili na predsednika države Boruta Pahorja, predsednika vlade Marjana Šarca, predsednika državnega zbora Dejana Židana, predsednika državnega sveta Alojza Kovšco, na vseh 16 ministrov, predsednico komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ljudmilo Novak in ostalih 12 članov komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter na slovenskega veleposlanika v Trstu Bogdana Benka in generalnega konzula v Trstu Vojka Volka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek