nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Moskva in Berlin za umiritev retorike med ZDA in Severno Korejo
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ob dodatnem zaostrovanju retorike med Washingtonom in Pjongjangom danes pozval k umiritvi in opozoril, da je "tveganje za konflikt zelo visoko". H koncu zaostrovanja je pozvala tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je odločno zavrnila vojaško rešitev severnokorejske krize.
"Vojaške zmogljivosti so zdaj nameščene, namerjene in nabite, če bo Severna Koreja ravnala nespametno. Upam, da bo Kim Jong-un našel drugo pot," je danes tvitnil ameriški predsednik Donald Trump in tako še zaostril besedno vojno s Severno Korejo.
Severna Koreja je že pred tem zagrozila z napadom na ameriški otok Guam v Tihem oceanu, kjer prebiva 160.000 ljudi in 7000 ameriških vojakov. Predstavili so tudi načrt za napad, v skladu s katerim naj bi imel Kim pripravljenih 12 raket.
Lavrov je danes dejal, da so bile izrečene "neposredne grožnje s silo", zaradi česar je tveganje, da bi državi vstopili v vojno "zelo visoko". "Zato smo zelo zaskrbljeni," je poudaril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Rusija bo storila vse, da ne bo prišlo do spopada, je zagotovil. Dodal je, da sta Moskva in Peking že večkrat predstavili predlog za umiritev razmer. Predlagala sta, da bi Severna Koreja prekinila jedrske poskuse in preizkuse raket, sočasno pa bi Washington in Seul prekinila skupne vojaške vaje, je povedal. ZDA temu nasprotujejo.
Pozval je tudi k umiritvi retorike. "Ko je spopad tik pred začetkom, se mora z nevarne črte prvi umakniti tisti, ki je močnejši in pametnejši," je poudaril vodja ruske diplomacije. "Ohranjamo upanje," je sklenil.
H koncu zaostrovanja besedne vojne je pozvala tudi nemška kanclerka. "Zaostrovanje retorike je zame napačen odgovor", je Merklova dejala v odzivu na Trumpove besede.
"Ne vidim vojaške rešitve za ta konflikt, temveč konsistentno delo, kot smo ga videli v Varnostnem svetu Združenih narodov," je povedala. Dodala je, da bo "Nemčija intenzivno sodelovala v rešitvah, ki niso vojaške".
Besedna vojna med Pjongjangom in Washingtonom je izbruhnila, potem ko je VS ZN v soboto soglasno sprejel resolucijo z novimi sankcijami proti Severni Koreji zaradi njenih raketnih preizkusov. Severna Koreja se je na resolucijo odzvala pričakovano in z grožnjami, v medije pa je prišla novica, da ima Severna Koreja dovolj majhno jedrsko konico, da jo lahko namesti na raketo dolgega dosega.
Trump je nato v ponedeljek Pjongjangu zagrozil z "ognjem in gnevom", kot ga svet še ni videl. Severna Koreja je odgovorila z napovedjo napada na otok Guam.