REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Množična morilca: Eden oboževal Hitlerja in mafijaše, drugi preučeval kazenski zakonik, da bi se po masakru izognil kazni

Množična morilca: Eden oboževal Hitlerja in mafijaše, drugi preučeval kazenski zakonik, da bi se po masakru izognil kazniPredsednik države Aleksandar Vučić ju je javno poimenoval »veliki monstrum« in »mali monstrum«: Uroš Blažić in Kosta Kecmanović sta zavila Srbijo v črnino. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Po dveh zaporednih množičnih pobojih v Srbiji vsa država žaluje zaradi izgubljenih življenj otrok, mladostnikov in starejših, ki so bili ubiti ali ranjeni najprej v napadu 13-letnika na sošolce, učiteljico zgodovine in šolskega varnostnika v osnovni šoli »Vladislav Ribnikar« v Beogradu, drugi pa v napadih v vaseh v okolici Mladenovca.

Včeraj so pokopali deset od šestnajstih žrtev v dveh masakrih, skupno število žrtev je sedemnajst, a bi lahko bilo še višje, saj so nekateri ranjeni še v težkem stanju.

Ljudje, s katerimi smo se pogovarjali v Beogradu so v šoku, v številnih družinah, predvsem tistih z otroci in mladoletniki vlada neprikrit strah in ni jasno, če bodo nekatere šole sploh odprle vrata že v ponedeljek.

Rože pred šolo
Rože pred šolo »Vladislav Ribnikar« v Beogradu... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nekateri v poboju v Mladenovcu vidijo tudi učinke predhodnega poboja v osnovni šoli v Beogradu.

Psihologi opozarjajo, da bi lahko bila nevarnost, da se zgodi »ponovitev« podobnih dejanj največja v prvem mesecu dni po teh dogodkih.

Policija je tudi zato zelo drastično ravnala v primeru nekaj objav mladoletnikov, ki so na družbenih omrežjih celo hvalili množične morilce ali napovedovali, da bodo storili kaj podobnega.

Privedeni so bili na informativne pogovore, tudi dekle (zgoraj), ki se je na Instagramu smejalo v kamero in čestitalo 13-letnemu morilcu, kajti njegove žrtve »ne bodo nikoli prišle izpod dveh metrov pod zemljo, ti pa boš.«

Psihologi in strokovnjaki se vrstijo v vseh medijih in pojasnjujejo, kaj vse je v družbi šlo narobe, da se je lahko zgodilo nekaj tako hudega ali celo hujšega, kar so doslej spremljali le v poročilih iz ZDA in nekaterih drugih držav.

Mladoletnica, ki je hvalila morilca
Policija je pridržala mladoletnico, ki je hvalila morilca K.K. Zaradi dejstva, da je mladoletna, so se organi pregona spravili na starša. Vir: Posnetek zaslona, Instagram

Mnogi razloge v tem kar se je zgodilo vidijo v odtujenosti v družbi, prevladovanju nasilja v vseh vidikih življenja, v vplivu družbenih omrežij, ki omogočajo kratkotrajno »slavo« morilcem in podobno.

Zelo pomembno vlogo imajo tudi »resničnostni šovi«, zlasti na TV Pink, ki je v lasti Željka Mitrovića, kjer je mogoče videti veliko nasilja in spolnosti v živo. Prav zato mnogi zahtevajo ukinitev teh primitivnih oddaj.

Politične stranke kot je običajno tudi zlorabljajo tragične dogodke in druga drugo obtožujejo za nastanek razmer, ki pa so v marsičem takšne, da bi se podobne tragedije lahko ponovile tudi marsikje drugje.

Množična pokola nista pustila ravnodušne niti mnoge po svetu, od koder v Srbijo prihajajo sporočila obžalovanja. Danes je iz solidarnosti do tragedije v Srbiji in Srbov tudi v Črni gori razglašen dan žalovanja, poročajo črnogorski mediji.

Psihologi opozarjajo, da bi lahko bila nevarnost, da se zgodi »ponovitev« podobnih dejanj največja v prvem mesecu dni po teh dogodkih.

Tudi v Sloveniji so dogodki sprožili vrsto podobnih odzivov, pa tudi nekaj neprimernih objav, med katerimi je seveda največ pozornosti pritegnila objava Janeza Janše, ki je razloge za poboje pripisal partizanom in levim strankam nasploh.

Obsodili so jo mnogi, tudi kulturna ministrica Asta Vrečko.

»Ogabno. Pritlehno. Umazano. A od njega povsem pričakovano,« je Janševo objavo komentirala Eve DeklEva. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

So pa medtem pricurljali tudi podatki o psiholoških profilih obeh storilcev.

Če je bil prvi množični umor devetih oseb (in šestih ranjenih) pred tremi dnevi v elitni osnovni šoli »Vladislav Ribnikar« na beograjskem Vračarju naklepen, saj ga je deček Kosta Kecmaović načrtoval dlje časa, je bil drugi, ki ga je v bližini Beograda zagrešil Uroš Blažić (20) iz Mladenovca (ubil je osem oseb, ranil 14) verjetno bliže temu, kar psihologi opisujejo kot »psihični zlom posameznika.«

Mladenov
Uroš Blažić: V srbskih medijih so ga poimenovali monstrum. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Tako meni docentka dr. Nikolija Rakočević, predavateljica na Fakulteti za šport in psihologijo. Kot pojasnjuje za »Novosti«, je za množične morilce na splošno značilna izrazita agresivnost in impulzivnost, pogosto narcizem in manipulativnost.

»Če so izjemno inteligentni, lahko druge uporabijo kot grešne kozle, da namesto njih zagrešijo pokol. V trenutku, ko začnejo uresničevati svojo namero, izgubijo stik z realnostjo, zato krivci za težave niso več nekateri, temveč vsi. Ženeta jih potreba po maščevanju in revanšizmu, kar se jim zdi zaslužena kazen. Pod vplivom visokega naboja in intenzivnih čustev se njihova pozornost zoži, zato poleg tistih, ki jih imajo za krive, ubijejo tudi druge, ki se znajdejo ob nepravem času, na nepravem mestu,« pojasnjuje psihologinja.

Ali bo nekdo, ki je nesrečen, postal množični morilec, je odvisno od več dejavnikov ter od tega, kako osebne lastnosti in zunanje okoliščine sovpadajo.

Situacijo poslabša ocena potencialnega morilca, da nima česa izgubiti: ne prijateljev, ne dobre službe, ne družine (ker je nima ali ker so odnosi s staršema slabi), zato bo njegovo življenje v zaporu enako kot na prostosti.

»Če so inteligentni, takšni ljudje vedo, da bi jih lahko en ali več pogovorov odvrnili od njihovih načrtov, zato svoj načrt skrivajo, zaradi česar okolica težko opazi spremembe. Po nesrečnem dogodku se najbližji soočajo s peko vesti, češ da so tudi sami krivi, ker niso ničesar posumili« poudarja psihologinja.

Glavni idol Uroša Blažića, kot je razbrati na njegovih družbenih omrežjih, je bil (nekdanji) kriminalec in resničnostni zvezdnik Kristijan Golubović.

Rad se je hitro vozil z motorjem, se spopadal s policijo, gojil imidž »hudega fanta«, nosil majico z napisom »Pozdrav generaciji 88«, kar je asociacija na pozdrav »Heil Hitler.«

Psihoterapevtka Ana Vlajković se temu ne čudi in ugotavlja, da se zdi kultura nasilja, ki se neguje v medijih in na omrežjih ter se osredotoča na ljudi z roba, za mlade mamljiva.

»Mladi želijo postati priljubljeni in bogati brez dela, tako kot oni. Spodbujanje realnosti življenja vodi v prepričanje, da za storjeno ni posledic. Nevaren tip, mišičast, ki se hvali s svojo kriminalno preteklostjo, je antipod otrokom in mladim, ki šele vstopajo v svet odraslih in želijo biti kot on, ker verjamejo, da bodo potem spoštovani«, je za beograjske Večernje Novosti dejala Vlajkovićeva.

Vendar vsi mladi, ki so razočarani, nezadovoljni in nesrečni, ne postanejo množični morilci.

Ali bo nekdo dvignil roko nase ali na drugega, ali bo premagal svoje situacije in frustracije, je odvisno od mnogih okoliščin.

Posebni svetovalec podpredsednika vlade in ministra za obrambo ter varnostni strokovnjak Miroslav Bjegović celo meni, da sta oba množična umora, tako na Vračarju kot v Mladenovcu, teroristični dejanji, predvsem zato, ker so tarče nedolžni, neoboroženi ljudje in otroci. Civilisti.

Medtem so pricurljali podatki o tem, kaj je na svojem mobilnem telefonu pred napadom preiskoval mladoletni Kosta Kecmanović.

Kot je bilo ugotovljeno, je fant mesec dni načrtoval množični pomor, naredil natančen seznam tarč iz svojega razreda 7/2 in dva druga ter načrt šole, srhljivo pa je, kar so ugotovili ob pregledu njegovega telefona - umor vrstnikov in šolskega paznika je zagrešil zavestno, saj je tik pred zločinom preiskal Kazenski zakonik Srbije na internetu, da bi raziskal, ali so otroci lahko kazensko odgovorni.

Kosta Kecmanović je vedel, da mu po zločinu ne bo potrebno v zapor, saj še ni dopolnil 14 let. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na podlagi preiskave telefona mladoletnega morilca je bilo ugotovljeno, da je napad v šoli izvedel prav zdaj, ker je »vedel, da mu je do 14. rojstnega dne ostalo še nekaj več kot 2 meseca in toliko časa tudi do kazenske odgovornosti, če bi storil kaznivo dejanje,« je povedal vir, ki je seznanjen s primerom.

Prijateljem je pred masakrom celo pošiljal sporočila, češ da bo naslednji dan nekaterim prinesel darila.

Prav tako je, kot je bilo ugotovljeno, večer pred množičnim umorom gledal ameriško uspešnico o masakru v šoli v Ameriki.

Nekaj ​​ur pozneje je sam zagrešil grozen zločin. In sedaj ne bo niti odgovarjal ali šel v zapor, ker še ni star 14 let.

Napad v šoli je organiziral zdaj, ker je vedel, da mu je do 14. rojstnega dne ostalo še nekaj več kot 2 meseca in toliko časa tudi do kazenske odgovornosti, če bi storil kaznivo dejanje.

Kot je po tragediji povedal predstojnik policijske uprave mesta Beograd Veselin Milić, gre v tem primeru za veliko človeško tragedijo.

»Ubitih je bilo osem učencev šole, sedem deklet in en fant«, je povedal.

In poudaril grozljivo dejstvo, da je Kosta celoten zločin pripravljal mesec dni.

»To je bilo načrtovano že en mesec. K.K. motiva ni razkril. Strelno orožje je vzel iz očetovega stanovanja in ga prinesel skupaj s štirimi molotovkami,« je povedal Milić.

Na konferenci je Milić pokazal tudi seznam, ki so ga našli v stanovanju morilca. Na njem so bila zapisana imena učencev, ki jih je nameraval ubiti. Večino je tudi ubil.

Poleg tega je imel natančen načrt šole z označenim vhodom in izhodom.

Vse do zdaj ugotovljeno v preiskavi tragedije brez primere kaže, da je Kosta namerno in načrtno ubil svoje vrstnike in šolskega paznika.

Ni bil pod vplivom alkohola ali psihoaktivnih substanc, še bolj srhljivo pa je, da se je med policijskim zaslišanjem poleg tega, da ni pokazal obžalovanja za storjeno kaznivo dejanje, med govorjenjem o žrtvah - vedel arogantno.

Mati ene od učenk, ki je bila na spisku za usmrtitev je povedala, da mediji širijo laži in da mladoletni morilec sploh ni bil maltretiran s strani vrstnikov, da so bila nekatera dekleta, ki jih je ubil vanj zaljubljena, da ni igral računalniških igric in da je bil zgolj razvajen, objesten otrok bogatih staršev.

Ob tem pa so v javnost pricurljali tudi podatki o tem, kako različno so se vedeli nekateri otroci soočeni z morilcem. Ena od deklic, ki so jo pravkar pokopali je pogumno vprašala morilca: »Zakaj to počneš? Prenehaj s tem!« Tako je drugim otrokom kupila nekaj časa, da so zbežali.

V Mladenovcu pa se je brat vrgel čez brata, prestregel morilske naboje Uroša Blažića. Umrl je, a rešil brata.

Doslej se je že na tisoče državljanov po vsej Srbiji poklonilo umorjenim otrokom in šolskemu pazniku.

Sveče so prižgali v Beogradu, Novem Sadu, Valjevu, Užicu in drugih mestih...

Podobne komemoracije pa so organizirali tudi v Sarajevu, Zagrebu, Prištini in drugih mestih regije.

Da ljudje različnih držav kljub vsem sporom in delitvam v zadnjem času vsaj ob takšnih tragedijah izražajo solidarnost in razumevanje z drugimi pa je morda edina pozitivna plat teh dveh velikih tragedij, ki sta doleteli Srbijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek