REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mit o »dnevu D«: Koliko vojakov so Nemci izgubili v Normandiji in koliko na Vzhodni fronti

Mit o »dnevu D«: Koliko vojakov so Nemci izgubili v Normandiji in koliko na Vzhodni frontiPrvi dan izkrcanja zahodnih zaveznikov v Normandiji je umrlo le 1000 nemških vojakov. Med drugo svetovno vojno je Rdeča armada povzročila skupaj 80 odstotkov izgub nemškim oboroženim silam, kar znaša več kot 2,5 milijona ljudi. Vir: Posnetek zaslona, X
Ameriški pisatelj Ernest Hemingway je nekoč zapisal: »Vsako človeško bitje, ki ljubi svobodo, dolguje Rdeči armadi več, kot se ji bo v življenju uspelo oddolžiti.«

Dan »D« vključuje izkrcanje več deset ameriških, angleških in kanadskih enot na petih različnih plažah v Normandiji v Franciji.

To izkrcanje, pod kodnim imenom Overlord, je zaznamovalo odprtje druge fronte, ki so jo zavezniki že leta 1941 obljubljali sovjetskemu voditelju Stalinu.

Po več kot enoletnih pripravah se je 6. junija 1944 vendarle začela operacija »Overlord«.

Operacije v Normandiji so trajale do konca julija.

Kot je sklenil slavni ameriški pisatelj Gore Vidal, »ZDA sploh niso zmagale v drugi svetovni vojni«. »Pravzaprav je zmagala Sovjetska zveza, in to z ogromnimi žrtvami, kar je bilo po vojni povsem napačno predstavljeno,« je poudaril Vidal.

V to operacijo je bilo vključenih skoraj 7.000 ladij in pristajalnih plovil, skupaj 156.000 ljudi in 10.000 vozil. Med izvedbo te operacije je bilo skupaj ubitih 4400 vojakov zahodne koalicije, 9000 pa jih je bilo ranjenih.

Natančne izgube na nemški strani niso znane, ocenjujejo pa jih na med 4.000 in 9.000 ljudi. Tudi na tisoče francoskih civilistov je umrlo v bombardiranju zahodnih zaveznikov.

Na sam »dan D« nemške izgube verjetno niso znašale več kot tisoč mož, ugotavljajo zgodovinarji.

Toda približno ob istem času, konec junija, se je na vzhodni fronti začela velika operacija Rdeče armade Bagration, v kateri so ruske enote Nemcem zadale hud poraz, v katerem je bilo ubitih okoli pol milijona nemških vojakov, celotna nemška armadna skupina Center pa je bila popolnoma uničena.

Sovjetski vojaki z zajeto nemško zastavo
Sovjetski vojaki z zajeto nemško zastavo. Vir: Posnetek zaslona, Wikipedia

Nato je 3. julija Rdeča armada osvobodila glavno mesto Belorusije Minsk, čemur je sledila osvoboditev prestolnic baltskih republik, Moldavije in Bukarešte.

Osvoboditev Moldavije, vključno s prestolnico Kišinjev, je predstavljala enega od »Stalinovih desetih udarcev«, ki so dokončno uničili armadno skupino »Južna Ukrajina«, sestavljeno iz nemških in romunskih enot.

To je bil pravzaprav pravi konec druge svetovne vojne, saj je po njej ostala le še epohalna bitka za Berlin.

Kot sklepajo ruski in nekateri zahodni zgodovinarji, je Rdeča armada premagala nacistični Tretji rajh. O tem pričajo številni podatki, med drugim podatki o nemških vojaških izgubah na Vzhodni fronti.

Osvoboditev Moldavije, vključno s prestolnico Kišinjev, je predstavljala enega od »Stalinovih desetih udarcev«, ki so dokončno uničili armadno skupino »Južna Ukrajina«, sestavljeno iz nemških in romunskih enot. To je bil pravzaprav pravi konec druge svetovne vojne, saj je po njej ostala le še epohalna bitka za Berlin. Vir: Posnetek zaslona, Wikipedia

Drugi mit Zahoda je tisti o ameriški pomoči, ki naj bi omogočila zmago Rdeči armadi. Kljub temu je Velika Britanija skupaj prejela 31,4 milijarde dolarjev, ZSSR pa od konca leta 1941 do 1945 le 11,3 milijarde dolarjev.

V Rusiji ta spopad danes upravičeno imenujejo velika domovinska vojna. Nekateri zgodovinarji jo imenujejo tudi rusko-nemška vojna ali sovjetsko-nemška vojna.

Vzhodna fronta je bila daleč največje in najbolj krvavo bojišče druge svetovne vojne, ob kateri se izkrcanje v Normandiji zdi kot majhen in naključni spopad.

Pravzaprav se noben konflikt v zgodovini človeštva ne more primerjati z ruskim bojiščem. Vključeval je več kopenskih bitk kot vse druge fronte druge svetovne vojne skupaj.

Med drugo svetovno vojno je Rdeča armada povzročila skupaj 80 odstotkov izgub nemškim oboroženim silam, kar znaša več kot 2,5 milijona ljudi.

Poleg tega je do izkrcanja v Normandiji prišlo šele ob koncu druge svetovne vojne. Bitke v Zahodni Evropi v letih 1944 in 1945 se po svojem obsegu in silovitosti ne morejo primerjati z dogajanjem na Vzhodni fronti.

Do 9. maja 1945 je bila sovjetsko-nemška fronta najpomembnejša fronta v Evropi.

To kaže tudi podatek, da so januarja 1945, ko je nemško poveljstvo zaradi ardenske ofenzive vložilo maksimalen napor na zahodni fronti, enote Wehrmachta na zahodu štele le 73 divizij, medtem ko je bilo 179 nemških divizij na vzhodu.

Izgube Wehrmachta na Vzhodni fronti so bile odločilne za izid druge svetovne vojne. Število žrtev je težko natančno določiti, a seznam enot Wehrmachta kaže, da je bilo med drugo svetovno vojno na Vzhodni fronti uničenih skupno 130 nemških divizij.

Poleg tega je vojna povzročila ogromne izgube in trpljenje civilnemu prebivalstvu ne samo v Sovjetski zvezi, ampak tudi po vsej vzhodni Evropi.

Za frontnimi črtami so bila grozodejstva nad civilisti na nemških okupacijskih območjih običajna, vključno z iztrebljanjem Judov, zloglasnim holokavstom.

Pravzaprav je bil nemški »prodor na vzhod« motiviran z močnim protislovanskim rasizmom.

Česa podobnega na zahodni fronti ni bilo in prav to je pripeljalo do ogromne brutalnosti, tako nad vojaki kot nad civilisti.

Končno so skupne izgube ZDA v vojni z vseh front znašale 300.000 življenj, kar je le 0,2 odstotka prebivalstva v primerjavi s 27 milijoni, ki jih je izgubila ZSSR, 70 odstotkov teh izgub pa so predstavljali Rusi.

Ameriški pisatelj Ernest Hemingway je nekoč zapisal: »Vsako človeško bitje, ki ljubi svobodo, dolguje Rdeči armadi več, kot se ji bo v življenju uspelo oddolžiti.«

Rusofobija na višku: Obeležitev izkrcanja v Normandiji, tudi tokrat brez Rusov. Nekdanji zahodni zavezniki ZSSR so predstavnike Moskve letos sprva povabili na obeležitev 80. letnice izkrcanja, nato pa vabilo - preklicali. Vir: Posnetek zaslona, X

Kot je sklenil slavni ameriški pisatelj Gore Vidal, »ZDA sploh niso zmagale v drugi svetovni vojni«.

»Pravzaprav je zmagala Sovjetska zveza, in to z ogromnimi žrtvami, kar je bilo po vojni povsem napačno predstavljeno,« je poudaril Vidal.

Stalin in Sovjetska zveza, je dodal Vidal, sta bila v ZDA kmalu »spremenjena v sovražnika, hujšega od Hitlerja, v lažno grožnjo ameriškemu narodu«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek