REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mineva deset let od smrti čilskega diktatorja Pinocheta

Mineva deset let od smrti čilskega diktatorja Pinocheta

V Čilu bodo danes obeležili deseto obletnico smrti diktatorja Augusta Pinocheta, katerega zapuščina močno zaznamuje državo še danes. Slovesnosti, na kateri bodo obeležili obletnico, naj bi se sicer udeležilo manj kot 100 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pinochet je Čilu s trdo roko vladal 17 let. Umrl je 10. decembra 2006 v starosti 91 let zaradi srčnega napada. Zaradi grozodejstev, ki jih je zagrešil njegov režim, ni nikoli odgovarjal.

Odstopil je sicer 16 let pred smrtjo, a je še naprej užival močno podporo številnih konservativnih Čilencev. Njegovo smrt je prišlo objokovati okoli 50.000 ljudi.

Danes so časi drugačni - edine slovesnosti ob obletnici smrti naj bi se udeležilo manj kot 100 posameznikov. Šlo bo za majhno, zasebno mašo v njegovi nekdanji rezidenci v kraju Los Boldos, kjer se nahaja tudi žara z njegovim pepelom.

Vlada predsednice Michelle Bachelet, katere očeta so Pinochetovi agentje mučili do smrti, je ocenila, da ima obletnica le majhen pomen za sodobno državo Čile. "Pinochet je osebnost preteklosti," je dejala tiskovna predstavnica predsednice Paula Narvaez. "Čile mora živeti v sedanjosti in gledati v prihodnost."

Pinochet se je na oblast v Čilu povzpel leta 1973 v krvavem državnem udaru, ko je odstavil socialističnega predsednika Salvadorja Allendo. Državi je vladal do leta 1990.

Njegovo predsedovanje je zaznamovala blaginja, a hkrati okrutnost. Več kot 3200 ljudi je bilo ubitih ali pa so izginili, 28.000 so jih mučili.

Po odstopu je Pinochet še več let služil kot vrhovni vojaški poveljnik in dosmrtni senator. Tako si je zagotovil, da ga niso nikoli sodno preganjali.

Danes ga v Čilu javno podpira le malo ljudi. Njegovi stari politični zavezniki večinoma branijo njegovo politiko, a se distancirajo od osebe.

Vseeno pa je Pinochetov pečat v Čilu še danes velik. Njegova ustava iz leta 1980 je še danes temeljni zakonodajni akt v državi. In kljub trudu Bacheletove se je izkazalo, da je reforma njegovih zasebnega pokojninskega ter neenakopravnega izobraževalnega sistema izredno zahtevna naloga.

"Deset let po smrti je Pinochet izginil iz javnosti kot osebnost ... ne pa njegova zapuščina," je ocenil zgodovinar in politični strokovnjak Manuel Garate z univerze Alberta Hurtada. "Gre za protislovja v čilski družbi. Ljudje zavračajo moža, a so navajeni živeti v njegovem gospodarskem modelu."

Nekoč je obletnica smrti Pinocheta veljala za priložnost, ko so se ga njegovi podporniki spominjali kot moža, ki je Čile napravil za zgled stabilnosti in blaginje v Latinski Ameriki. V zadnjih letih pa je to vse bolj datum sramu.

V čilskem kongresu je pred dvema letoma veliko prahu dvignila zahteva nekega desničarskega poslanca, ki je zahteval minuto molka v spomin na Pinocheta ob osmi obletnici njegove smrti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek