ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Migracijska kriza v Italiji v središču pozornosti v Rimu in Tallinnu
Migracijska kriza v Italiji bo danes v središču pozornosti tako na neformalnem zasedanju notranjih ministrov EU v Tallinnu kot na mednarodni konferenci o migracijski problematiki v Rimu. V ospredju sta vprašanji spornega kodeksa za delovanje nevladnih organizacij in načrti Avstrije za uvedbo nadzora na meji z Italijo.
Notranji ministri bodo razpravljali o ukrepih v pomoč Italiji pri soočanju z migracijskimi tokovi iz Libije po osrednji sredozemski poti na podlagi akcijskega načrta, ki ga je v torek predstavila Evropska komisija.
Eden najbolj kočljivih elementov načrta je sporni kodeks ravnanja za nevladne organizacije, pri katerem vztrajajo v Rimu, prepričani, da nevladne organizacije s svojim delovanjem privabljajo nezakonite migrante.
V ospredju pozornosti so tudi avstrijske napovedi uvedbe nadzora na meji z Italijo zaradi krepitve migracijskega toka. Gre za zelo občutljivo vprašanje notranjega nadzora v schengnu.
Evropska komisija je maja obljubila, da bo ta nadzor, ki ga še uveljavlja pet schengenskih držav, med drugim Avstrija na meji s Slovenijo, odpravljen novembra, vendar je to v kontekstu avstrijskih volitev malo verjetno.
Notranji ministri bodo razpravljali tudi o tem, kako iz slepe ulice pri azilni reformi, kjer se je zataknilo pri vprašanju solidarnosti v begunski krizi, ker višegrajska četverica odločno zavrača obvezne kvote pri razporejanju beguncev v uniji.
V preteklosti se je omenjal nemški predlog, da bi vprašanje solidarnosti izločili iz azilnega dosjeja, ki sicer vključuje sedem zakonodajnih predlogov.
Na dnevnem redu zasedanja, na katerem bo Slovenijo zastopal državni sekretar Andrej Špenga, so med drugim še zagotavljanje interoperabilnosti informacijskih sistemov v boju proti terorizmu ter sodelovanje z Ukrajino na področju varnosti in migracij.