REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Merklova se je zavzela za evropsko rešitev glede migracijske politike

Merklova se je zavzela za evropsko rešitev glede migracijske politikeAngela Merkel (CDU)

Nemška kanclerka Angela Merkel se je danes na izjavi po srečanju vodstva Krščansko-demokratsko unije zavzela za evropsko rešitev migracijske politike, a dodala da pri tem potrebuje podporo stranke ter sposobno in delujočo vlado. Ob tem je poskušala zgladiti spor s sestrsko Krščansko-socialno unijo, a se je uprla enostranskim rešitvam.

Predsednica krščanskih demokratov (CDU) je na izjavi v Berlinu poskušala umiriti napetosti s sestrsko Krščansko-socialno unijo (CSU), ko je dejala, da imata stranki skupen cilj glede ureditve migracijske politike in zmanjšanja števila migrantov ter da je to zapisano tudi v koalicijski pogodbi. "S CSU želimo delovati skupaj," je dejala.

Nekateri mediji že domnevajo, da bo Nemčija morda pripravljena finančno podpreti države, ki bodo nazaj sprejele migrante, ki so tam že zaprosili za azil.

Vendar je izpostavila, da si ne želi enostranskih rešitev, ampak da je treba urediti migracijsko politiko v sodelovanju z evropskimi partnerji. Dodatno je zavrnila kakršnokoli avtomatizacijo zavračanja migrantov na meji. V primeru, da bi zavračali na meji vse migrante, ki so že registrirani v drugih državah članicah EU, bi lahko povzročili "negativni učinek domin", je dodala.

Pojasnila je, da je že dobila podporo CDU, da se na vrhu EU konec meseca z evropskimi partnerji pogaja o dvostranskih dogovorih, ki bi lahko prinesli rešitev glede migracijskega vprašanja, ki tako razburja CSU. Kot je dodala, se zaveda, da med članicami EU ni enotnosti glede skupne azilne politike, a bo vseeno poskušala doseči nekatere dogovore. "To niso lahke naloge," je povedala.

Ob tem je kot primer navedla dogovor EU glede migrantov s Turčijo, kjer je Ankara v zameno za nastanitev beguncev zahteval finančno pomoč za njihovo oskrbo. Nekateri mediji že domnevajo, da bo Nemčija morda pripravljena finančno podpreti države, ki bodo nazaj sprejele migrante, ki so tam že zaprosili za azil.

Predsednik CSU in nemški notranji minister Horst Seehofer je na izjavi po srečanju vodstva stranke v Münchnu sprva pokazal malo bolj prijazen obraz, ko je dejal, da ga veseli, da so si s sestrsko CDU skladni glede večine točk migracijske politike. A je vztrajal pri zaostritvi nadzora na meji, ko je dejal, da bo ob prihodu v Berlin nemški zvezni policiji ukazal, da v državo ne spustijo več ljudi, ki imajo prepoved vstopa ali bivanja v Nemčiji.

"V bistvu je to škandal," je komentiral, da se v državo še vedno spušča tujce, ki so jim to že prepovedali.

V stranki so se sicer že pred tem strinjali, da bodo z obširnejšim zavračanjem migrantov pričeli po vrhu EU, če Merklovi ne bo uspelo skleniti evropske rešitve. Seehofer je na izjavi pripomnil, da CSU na tem področju podpira vsako evropsko rešitev in tudi napore za sklenitev dogovora.

Kot je danes še pojasnila Merklova se bo po vrhu EU predvidoma 1. julija ponovno sestalo vodstvo stranke in se pogovorilo o rezultatih pogovorov na vrhu, kasneje pa se nameravajo o tem pogovoriti tudi s CSU.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek