sreda, 01. januar 2025 leto 30 / št. 001
Merklova po napadu v Berlinu za hitrejšo deportacijo Tunizijcev
Nemška kanclerka Angela Merkel je na današnji novinarski konferenci v Berlinu dejala, da se je v telefonskem pogovoru s tunizijskim predsednikom Bejijem Saidem Essebsijem zavzela za hitrejšo in bolj učinkovito deportacijo Tunizijcev. Domnevni napadalec s tovornjakom na božični sejem v Berlinu je bil namreč tunizijski prosilec za azil.
Merklova danes dejala, da je že napredek v postopkih deportacije v Tunizijo, vendar je še prostor za izboljšave. Ravno v primeru domnevnega napadalca Anisa Amrija je prišlo do zapletov pri deportaciji, zaradi česar je Amri ostal v Nemčiji.
Sicer je bil Amri danes ponoči ubit v streljanju s policijo v predmestju Milana, vendar nemški preiskovalci nadaljujejo s preiskavo, saj želijo ugotoviti, ali je imel 24-letni Amri sostorilce in kako mu je uspelo priti iz Nemčije v Italijo.
"Velika zahvala gre italijanski policiji, ostalim varnostnim silam in pravosodju za tesno delo v tem primeru," je povedala Merklova, ki je pohvalila tudi delo z drugimi partnerji v Evropi in po svetu.
Potrdila je, da se bodo preiskave nadaljevale, saj morajo tudi ostali možni krivci ali pomočniki prevzeti odgovornost za svoja dejanja.
"Če želimo zagotoviti svojo varnost, moramo še naprej intenzivno delati. Na to se lahko zanesete," je še povedala.
Merklova je že prosila notranjega ministra Thomasa de Maiziera, naj skupaj s pravosodnim ministrom Heikom Maasom in varnostnimi silami analizira vsak vidik primera napada v Berlinu, v katerem je umrlo 12 ljudi. Šele po ugotovitvah pa se bodo odločili, če in kakšne spremembe politike in zakonodaje bodo potrebne.
Merklovi je najbolj pomembna ravno varnost državljanov, ob tem pa je opozorila, da grožnja terorizma še vedno obstaja.
"Naša demokracija, naša pravna država, naše vrednote, naša človeškost so nasprotje sovražnega sveta terorizma," je povedala Merklova in dodala, da bodo nemške vrednote močnejše od terorizma.
Lani je bilo iz Nemčije v Tunizijo deportiranih največ ljudi doslej, a Amrija ni bilo med njimi, saj ga zaradi manjkajočega potnega lista niso mogli vrniti v Tunizijo.
Po podatkih nemškega notranjega ministrstva so leta 2015 v Tunizijo poslali 17 Tunizijcev, letos pa do konca novembra 117. Tunizija namreč od letošnjega leta sprejema tudi čarterske polete, v teku pa so tudi nadaljnji pogovori, ki bi deportacije še olajšali.