REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Medtem ko ZDA krivijo Kitajsko, svetovno trgovino z mamili ščitijo ameriške tajne službe

Medtem ko ZDA krivijo Kitajsko, svetovno trgovino z mamili ščitijo ameriške tajne službeObtožbe ameriških politikov, da Kitajska financira proizvodnjo in izvoz fentanila, naj bi prikrile pravo vlogo ameriških obveščevalnih služb, ki že desetletja ščitijo svetovno trgovino z mamili za financiranje subverzivnih dejavnosti po vsem svetu. Vir: Posnetek zaslona, X

Odbor predstavniškega doma ameriškega Kongresa za Kitajsko je objavil poročilo, v katerem Pekingu očita neposredno financiranje proizvodnje in izvoza sintetičnega opiata fentanila, ki je povzročil pravo krizo zasvojenosti v ZDA, poroča ruska spletna stran Katehon.

Dokument trdi, da zastrupitev s fentanilom, ki je 50-krat močnejši od heroina in 100-krat močnejši od morfija, vsak dan ubije 200 ameriških državljanov, kar je »enakovredno prenatrpanemu boeingu 737«. Še leta 2019 so smrti zaradi prevelikih odmerkov omenjenega mamila v ZDA prehitele smrtne žrtve v prometu in postale glavni vzrok smrti Američanov, starih od 18 do 45 let.

Ameriški kongresniki Kitajsko obtožujejo, da z davčnimi olajšavami podpira podjetja, ki izvažajo fentanil in druge sintetične snovi v ZDA.

Charles »Lucky« Luciano, rojen kot Salvatore Lucania: Šef mafije, zaupnik Cie. Vir: Posnetek zaslona, Wikipedia

Pravzaprav svetovno trgovino z mamili nadzorujejo ameriške obveščevalne službe, predvsem CIA, spominja spletna stran.

Leta 1946 je ameriška vojaška obveščevalna služba osvobodila mafijskega vodjo in preprodajalca Luciana ter ga poslala v Italijo. Luciano je »opravil neprecenljive usluge vojski in mornarici« med drugo svetovno vojno. Toda Luciano je pred tem razvil mrežo trgovine z mamili v ZDA.

Med letoma 1946 in 1952 se je število odvisnikov od drog v ZDA potrojilo, predvsem zaradi Lucianovih prizadevanj. Šest let pozneje je ta številka presegla pol milijona.

Leta 1947 je CIA podprla korziško mafijo v boju proti komunističnim sindikatom. Nato se je v Marseillu pojavil velik laboratorij za proizvodnjo heroina ob pomoči Cie in ameriškega gangsterja Luckyja Luciana. Dobavo surovin in ustvarjanje mreže dilerjev je organizirala CIA. Po tem so se mrežne strukture mamilskega posla v Franciji, ki so jih nadzorovali Korzičani in CIA, samo še širile.

Slavni ameriški pisatelj, profesor na Univerzi v Kaliforniji, Peter Dale Scott, v svoji knjigi The American War Machine piše, da je novembra 1950 predsednik Harry Truman odobril tajno operacijo, namenjeno podpori ostankov Kuomintanga, pod poveljstvom generala Li Mia v Burmi. Mieve sile so ob podpori Cie, ki jim je priskrbela orožje, kmalu začele nadzorovati tretjino svetovne zaloge opija. Tako, dodaja Scott, je bila uporaba trgovine z mamili za financiranje zunajproračunskih operacij Cie udejanjena v praksi.

Operativni dokument Cie je označil začetek velike operacije preprodaje mamil iz jugovzhodne Azije in je »institucionaliziral navado te agencije, da se obrača na neuradne vire financiranja, od Indokitajske, Afganistana in Srednje Amerike, Kolumbije in spet Afganistana.«

V obdobju med letoma 1973 in 1980 je izbruhnil velik škandal, v katerega je bila vpletena banka Nugan Hand iz Sydneyja. To »žepno banko«, registrirano na Kajmanskih otokih, so popolnoma nadzorovali uradniki Cie. S pomočjo te banke je Cia prala denar, pridobljen s trgovino z mamili in orožjem.

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je Cia financirala nikaragvanske kontraše po že preverjeni shemi: »Orožje v zameno za mamila«. Vir: Posnetek zaslona, X

Leta 1973 sta avstralski odvetnik Frank Nugan in Michael Hand iz Cie ustanovila banko »Nugan Hand«. Ena od ključnih osebnosti v tem prizadevanju je bil Bernie Houghton, tesno povezan s častnikoma Cie Tedom Shackleyjem in Thomasom J. Clinesom.

Po trditvah ameriškega zgodovinarja Alfreda McCoyja je partnerstvo med Frankom Nuganom in Michaelom Handom iz Cie prikrivalo tajne operacije te ameriške obveščevalne agencije.

Predsednik banke je bil kontraadmiral Earl Yates, nekdanji vodja štaba za politiko in načrte pri Pacifiškem poveljstvu ZDA in specialist za boj proti upornikom. Za svetovalca je bil imenovan nekdanji direktor Cie William Colby, na druga delovna mesta pa sta bila imenovana nekdanji načelnik štaba ameriškega Pacifiškega poveljstva ter namestnik direktorja za boj proti upornikom in posebne operacije general Leroy J. Menor.

Nekdanji agent Cie Kevin Mullahy je pozneje za National Times povedal, da je Cia uporabljala »Nugan Hand Bank« za prenos denarja za tajne operacije po vsem svetu.

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je Cia financirala nikaragevske kontraše po že preverjeni shemi: »Orožje v zameno za mamila«.

Konec 80. let prejšnjega stoletja je CIA na ta način podpirala afganistanske mudžahedine v boju proti ZSSR. Afganistan je takrat po ocenah neodvisnih strokovnjakov proizvedel približno 50 odstotkov heroina, porabljenega v ZDA.

Španski časopis Rebellion piše, da »ZDA uporabljajo trgovino z mamili za financiranje svojih tajnih operacij.« Ta usmeritev se nadaljuje do danes. Tako Cia kot Urad za boj proti drogam še naprej nadzorujeta globalne kanale trgovine z mamili.

Urad OZN za droge in kriminal ima podatke, ki dokazujejo, da so se ZDA spremenile v pravo narko-državo.

Ameriške obveščevalne službe nadzirajo trgovino z mamili v svetovnem merilu, da bi uresničile subverzivne načrte. Obtožbe ameriških politikov, da Kitajska financira trgovino z mamili, naj bi prikrile pravo vlogo ameriških obveščevalnih služb.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek