petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Med Avstrijci še vedno najbolj priljubljena gotovina
Avstrijski državljani so lani v povprečju opravili 150 brezgotovinskih plačil, kar je trikrat manj kot državljani skandinavskih držav. Banke kljub temu ne smejo zanemariti razvoja, saj bo izzivov na področju digitalnega plačevanja vse več, v letnem poročilu ugotavlja družba Boston Consulting Group (BCG).
Partner BCG Lukas Haider je med razlogi za veliko priljubljenost gotovine med Avstrijci navedel dejstvo, da mnogi poslovni subjekti še vedno ne omogočajo brezgotovinskega plačevanja. Hkrati je po državi nadpovprečno veliko bankomatov, za dvigovanje gotovine na bankomatih drugih bank pa uporabniki praviloma ne plačujejo provizije, je dejal v pogovoru za avstrijsko tiskovno agencijo APA.
Na Norveškem in Švedskem ter v nekaterih drugih državah se po drugi strani ljudje že srečujejo s primeri, ko plačilo z gotovino sploh ni mogoče. Te države so na poti k brezgotovinski družbi, kar po Haiderjevih besedah deluje povsem brez političnih ali kakršnih koli drugih umetnih pritiskov.
Avstrijske banke po opozorilih BCG kljub temu ne smejo "zaspati", saj se lahko tudi v Avstriji razmere zelo hitro spremenijo. Obravnava plačilnih transakcij je za banke zelo pomembna. V svetovnem merilu je bilo lani prenesenih 420.000 milijard dolarjev (355.000 milijard evrov), od česar so banke ustvarile za 800 milijard dolarjev prihodkov. To predstavlja med 20 in 25 odstotki vseh njihovih prihodkov.
BCG pričakuje, da se bo do leta 2026 plačilni promet podvojil, kar pripisujejo predvsem rasti gospodarstev v razvoju, kjer naraščajo gotovinska plačila. Finančne institucije si ne morejo privoščiti, da bi zgolj opazovale "erozijo področja poslovanja", opozarjajo v BCG.
Dodaten izziv mednarodnim finančnim institucijam predstavljajo spletni giganti, kot so Google, Amazon in Apple, ki eksperimentirajo z lastnimi plačilnimi sistemi. Ti so pogosto bolj prijazni uporabnikom, zato bodo lahko po ocenah BCG predstavljali hudo konkurenco uveljavljenim brezgotovinskim plačilnim sistemom.