REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mayeva miri podjetja: Nižji davki in investicije v raziskave

Mayeva miri podjetja: Nižji davki in investicije v raziskaveBritanska preimerka Theresa May

Britanska premierka Theresa May je danes skušala pomiriti predstavnike industrijskih podjetij. Zagotovila jim je znižanje davkov in obljubila, da bo njena vlada vložila dodatni dve milijardi funtov (2,3 milijarde evrov) letno v raziskave in razvoj. Izključena ni niti možnost prehodnega dogovora z EU za obdobje nemudoma po brexitu.

Mayeva je na zasedanju Konfederacije britanske industrije (CBI) potrdila načrte vlade za znižanje obdavčitve podjetij na 17 odstotkov, kar bi pomenilo najnižjo obdavčitev med državami skupine G20, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Velika Britanija ima danes vodilna podjetja in raziskovalce na nekaterih najbolj vznemirljivih področjih človeških odkritij," je poudarila Mayeva. "Podpreti jih moramo in raziskovalno moč spremeniti v tržni uspeh."

Vodilni v industrijskih podjetjih so izrazili zaskrbljenost zaradi vplivov izstopa Velike Britanije iz EU in negotovosti glede prihodnjih pogojev poslovanja z unijo.

"Podjetja neizogibno razmišljajo o scenariju klifa - nenadne in takojšnje spremembe pogojev poslovanja," je poudaril predsednik CBI, ki predstavlja okoli 190.000 podjetij, Paul Drechsler. "Če se to zgodi, se lahko podjetja znajdejo ujeta na regulatornem nikogaršnjem ozemlju."

Mayeva je priznala, da brexit za podjetja pomeni negotovost in da je potrebne več jasnosti. Doslej premierka ni jasno povedala, kakšne bodo britanske zahteve v pogajanjih z voditelji unije, je pa obljubila, da bo podjetja obveščala o načrtih, ki ne predstavljajo tveganja za potek pogajanj.

"Če se zahtevnim pogajanjem približamo na pravi način, v pravem duhu, lahko dosežemo dogovor, ki je pravi za Veliko Britanijo in tudi za preostanek Evrope," je prepričana. Dodala je, da se bo v pogajanjih vsekakor skušala izogniti scenariju klifa.

Kasneje je njena uradna tiskovna predstavnica, ko so jo novinarji spraševali, ali gre za napoved prehodnega dogovora z EU, dejala, da je to ena od možnosti, o kateri razmišljajo.

Britanska podjetja med drugim zelo skrbi nadaljnji dostop do evropske delovne sile. Danes je Mayeva zagotovila, da bo njena vlada "vedno verjela" v prosti trg, kapitalizem in podjetništvo, vendar pa mora to služiti interesom vseh. "Če podpiramo proste trge, cenimo kapitalizem in podpiramo podjetja - kar počnemo - moramo storiti vse, da ohranimo zaupanje vanje," je dejala.

"Če občutka, da delijo bogastvo, ki ga ustvarja kapitalizem, ne deli dovolj ljudi ... je pot ohranitve zaupanja sprejemanje reform," je poudarila.

Vseeno pa je omilila predhodne namige, da bodo morala podjetja v organe upravljanja neposredno imenovati predstavnike delavcev oziroma sindikatov. Vztrajala je le, da bodo morali biti delavci slišani pri upravljanju podjetij.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek