REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mattis svari pred stopnjevanjem severnokorejske jedrske grožnje

Mattis svari pred stopnjevanjem severnokorejske jedrske grožnjeAmeriški obrambni minister Jim Mattis

Ameriški obrambni minister Jim Mattis je ob obisku v Južni Koreji oblasti v Pjongjangu danes posvaril, da ZDA nikoli ne bodo pristale na Severno Korejo kot jedrsko silo. Posvaril je, da se grožnja severnokorejskega jedrskega napada stopnjuje, a obenem zatrdil, da se ta še vedno ne more kosati z vojaško močjo ZDA in njene zaveznice Južne Koreje.

"Severna Koreja je okrepila grožnjo, ki jo s svojim nezakonitim in nepotrebnim raketnim in jedrskim programom predstavlja sosedam in svetu," je ob drugem dnevu svojega obiska v Južni Koreji po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Mattis.

Obenem je ponovil, da si v Washingtonu še naprej želijo diplomatske rešitve, a pomenljivo dodal, da so ameriški diplomati "najučinkovitejši takrat, ko imajo podporo kredibilne vojaške sile". "Da ne bo pomote, vsak napad na ZDA ali naše zaveznike bo poražen," je še bil jasen Mattis.

Njegov južnokorejski kolega Song Young-moo je na skupni novinarski konferenci izpostavil dogovor o nadaljnjem sodelovanju z ZDA pri krepitvi obrambnih sposobnosti Južne Koreje - med drugim z ukrepi, kot sta odprava omejitev glede zmogljivosti bojnih glav na južnokorejskih konvencionalnih raketah in podpora Južni Koreji pri pridobivanju "najbolj napredne vojaške opreme".

Na novinarsko vprašanje glede nabave jedrskih podmornic, h kateri pozivajo nekateri južnokorejski politiki, minister ni želel odgovarjati. Je pa zavrnil možnost, da bi ZDA na Korejskem polotoku namestile svoje taktično jedrsko orožje, za kar se zavzemajo nekateri konservativno usmerjeni politiki.

"Z vidika nacionalnega interesa je veliko bolje, da se tega ne namesti," je bil jasen Song, saj da zavezniki na Korejskem polotoku že imajo "zadostna sredstva" za odgovor na morebiten jedrski napad Severne Koreje. V Južni Koreji, ključni zaveznici ZDA v regiji, je med drugim nameščenih 28.500 ameriških vojakov.

Predsednik ZDA Donald Trump bo Južno Korejo prvič obiskal čez dober teden v okviru svoje azijske turneje, ki bo vključevala še obiske na Japonskem, Kitajskem, v Vietnamu in na Filipinih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek