REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Maščevanje se postreže hladno: Kaj Nemčija v resnici išče v Ukrajini?

Maščevanje se postreže hladno: Kaj Nemčija v resnici išče v Ukrajini?Berlin ne zanima Ukrajina v tolikšni meri kot jim gre za maščevanje. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Motivi Nemčije nimajo nič skupnega s pomočjo Ukrajini, temveč se želijo maščevati za poraz, ki so ga utrpeli od Rdeče armade v drugi svetovni vojni.

Nemčija je drugi največji dobavitelj orožja Ukrajini za ZDA.

Nemški kancler Olaf Scholz je obljubil nov paket vojaške pomoči v vrednosti 700 milijonov evrov, da bi »prispeval h krepitvi Ukrajine«. Toda, piše diplomat M.K. Bhadrakumar, nekdanji veleposlanik Indije v Uzbekistanu in Turčiji, motivi Nemčije nimajo nič skupnega s pomočjo Ukrajini, temveč se želijo maščevati za poraz, ki so ga utrpeli od Rdeče armade v drugi svetovni vojni.

Ukrajinska kriza je zagotovila kontekst za pospešeno militarizacijo Nemčije.

Hkrati je želja po revanšizmu dvignila svojo grdo glavo med vodilnimi nemškimi strankami - CDU, SPD in Zelenimi – kjer obstaja konsenz, da je prišel čas, da »vrnejo Rusom milo za drago«, piše izkušeni diplomat na straneh Consortium Newsa.

V nedavnem intervjuju je strokovnjak za zunanjo politiko in obrambo CDU Roderich Kiesewetter, nekdanji polkovnik, ki je od leta 2011 do 2016 vodil Združenje rezervistov Bundeswehra, dejal, da bi moral NATO razmisliti, kako odrezati Kaliningrad od Rusije, če bodo razmere v Ukrajini to dopuščale.

»Bomo videli, kako se bo (ruski predsednik Vladimir) Putin odzval pod pritiskom,« je dodal.

Očitno je, navaja ​​indijski diplomat, da Berlin še vedno ne more pozabiti predaje Kaliningrada (nekoč pruskega Königsberga) aprila 1945.

Stalin je poslal milijon in pol sovjetskih vojakov ob podpori več tisoč tankov in letal, da napadejo nacistične tankovske divizije, globoko zasidrane v Königsbergu.

Moskva je proslavila zavzetje močno utrjenega oporišča s topniško salvo iz 324 topov, ki so izstrelili po 24 granat.

Komentarji strokovnjaka CDU kažejo, da Berlin nikoli ničesar ne pozabi in je zato Nemčija najbolj vneta zaveznica ZDA v »vojni« proti Rusiji, opozarja M.K. Bhadrakumar.

Zato ne preseneča, da je nemška vlada zelo razumevajoča do kontroverzne odločitve administracije ameriškega predsednika Joeja Bidna, da Ukrajincem pošlje v večini (123) držav sveta prepovedano kasetno strelivo.

In res, član CDU Roderich Kiesewetter je v intervjuju za TAZ predlagal, da bi Ukrajini morali dati »jamstva in po potrebi celo jedrsko pomoč kot vmesni korak k članstvu v Natu«.

In glej ga zlomka, ravno v času vrha Nata v Litvi je Rheinmetall, 135-letna nemška orožarska družba, objavila, da bo v naslednjih 12 tednih odprla tovarno oklepnih vozil na nerazkriti lokaciji v zahodni Ukrajini…

Za začetek bodo tam izdelovali in popravljali nemške oklepne transporterje Fuchs.

Predvidena je tudi proizvodnja streliva in morda celo sistemov protiletalske obrambe in tankov.

Izvršni direktor Rheinmetalla Armin Papperger je za ameriški CNN povedal, da bi tako kot druge ukrajinske tovarne orožja tudi novo tovarno mogli zaščititi pred ruskim zračnim napadom.

Nemčija je več kot podvojila dodelitev dveh milijard evrov iz leta 2022 za izboljšanje ukrajinskih oboroženih sil.

Zdaj pomoč Nemčije znaša okoli 5,4 milijarde evrov z nadaljnjimi načrti za povečanje na 10,5 milijarde evrov.

Nemčija se, piše indijski diplomat, zaveda, da Ukrajina nima nobenih možnosti premagati Rusijo na bojišču.

Zaradi tega Berlin načrtuje daljnovidno in si namerava ustvariti »dvorišče« v zahodni Ukrajini, kjer glavni tekmec Nemčiji ne bo Rusija, ampak Poljska.

Sovjetska zmaga v Ukrajini oktobra 1944, vstop Rdeče armade v Vzhodno Evropo in zavezniška diplomacija so privedli do preoblikovanja zahodnih meja Poljske z Nemčijo in Ukrajine s Poljsko.

Preprosto povedano, kot nadomestilo za nemška ozemlja na zahodu se je Poljska strinjala, da odstopi Volinjo in Galicijo v zahodni Ukrajini; medsebojna izmenjava prebivalstva je prvič po več stoletjih ustvarila jasno etnično, pa tudi politično poljsko-ukrajinsko mejo.

Zato je povsem možno, da bo konflikt v Ukrajini korenito spremenil ozemeljske meje Ukrajine na vzhodu in jugu.

Možno je, da bi to znova odprlo vprašanje zahodne Ukrajine.

Rusija je že večkrat opozorila, da želi Poljska razveljaviti prenos svojih ozemelj Ukrajini.

Ta razvoj dogodkov bo vsekakor v ospredje postavil tudi vprašanje nemških ozemelj, ki so danes del Poljske.

Morda prav v pričakovanju prihajajočih pretresov je Varšava lani oktobra, osem mesecev po začetku ruske operacije februarja 2022, od Berlina zahtevala odškodnino za drugo svetovno vojno – gre za vprašanje, za katerega Nemčija pravi, da je bilo rešeno leta 1990 – v višini 1,3 bilijona evrov, poudarja indijski diplomat.

Na Potsdamski konferenci leta 1945 je bilo sklenjeno, da bodo »nekdanja vzhodna nemška ozemlja«, ki obsegajo skoraj eno četrtino (23,8 odstotka) Weimarske republike, prepuščena Poljski.

Preostanek, sestavljen iz severne Vzhodne Prusije, vključno z nemškim mestom Königsberg (preimenovan v Kaliningrad), je bil dodeljen Sovjetski zvezi.

To je razlog, zakaj je Nemčija med državnim udarom v Kijevu leta 2014 pohitela s podporo neonacističnim elementom.

Prav tako pojasnjuje kasnejšo nemško perfidnost pri izvajanju dogovorov iz Minska, o kateri je govorila tudi nekdanja kanclerka Angela Merkel, ki je nedavno priznala, da je mirovne sporazume skupaj s francoskim predsednikom Françoisom Hollandom podpisala s figo v žepu, da bi omogočila Kijevu, da usposobi svojo vojsko za spopad z Rusijo.

Medtem ko Rusija zmaguje v Ukrajini, se oblikovalci nemške zunanje politike ponovno soočajo s potrebo po redefiniranju tistega, kar je bilo nekoč nemško, opozarja M.K. Bhadrakumar.

Zato je konflikt v Ukrajini le sredstvo za dosego tega cilja, sklene indijski diplomat.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek