REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Le Monde: Francija razmišlja o namestitvi posebnih enot v Ukrajino, da bi Rusijo spravila v »strateško dilemo«

Le Monde: Francija razmišlja o namestitvi posebnih enot v Ukrajino, da bi Rusijo spravila v »strateško dilemo«Francoski plačanci, ki so bili pred kratkim ubiti v ruskih napadih v Ukrajini. Vir: Posnetek zaslona, X

Medtem ko se vsa ukrajinska vzhodna fronta dan za dnem ruši, ruska vojska pa napreduje v praktično vseh smereh na 1000 kilometrov dolgi fronti, uradni Pariz razmišlja o tem, da bi na ukrajinsko ozemlje poslal majhno enoto, ki bi Moskvi predstavljala »strateško dilemo«, zatrjuje francoski Le Monde.

Francoska vlada razmišlja o pošiljanju majhne vojaške sile neposredno v Ukrajino, ki bi služila za inštruktorje kijevskim oboroženim silam in kot »odvračilni dejavnik« za Moskvo, je v petek poročal časopis Le Monde, ki se sklicuje na svoje vire.

Uradni Pariz razmišlja o tem, da bi na ukrajinsko ozemlje poslal majhno enoto, ki bi Moskvi predstavljala »strateško dilemo«, zatrjuje francoski Le Monde.

Časnik ni razkril števila francoskih vojaških »inštruktorjev«, ki bi lahko bili pooblaščeni za prehod na ukrajinsko ozemlje, vendar je poročal, da bi lahko v njihovih vrstah bile nekatere »konvencionalne enote.«

Po poročanju Le Monda so francoske specialne enote sodelovale tudi pri urjenju ukrajinskih vojakov v sosednji Poljski in pri spremljanju francoskih dostav orožja v Kijev.

Vendar pa so se vedno »ustavili na ukrajinski meji,« je dodal portal.

So pa čez mejo odhajali plačanci, med njimi številni vojaki, ki so le malo pred tem »uradno prekinili« pogodbe s francosko vojsko, da bi nato kariero nadaljevali v Ukrajini.

Usposabljanje, ki bi ga Francija želela zagotoviti Ukrajincem vključuje rokovanje s sistemi zračne obrambe, piše v petkovem poročilu.

Kijevske protiletalske enote z raketami zemlja-zrak so pogosto tarče ruskih sil, zato sogovorniki Le Monda menijo, da bi »prisotnost francoskih vojakov ali [tistih] iz drugih držav potencialno zaščitila določena območja ukrajinskega ozemlja.«

Namero je kot pristno takoj potrdil tudi francoski predsednik vlade, ki je glede vojaških zadev (ne)izobražen prav toliko, kot nekdanji bankir Emmanuel Macron...

Časnik poudarja, da imajo večje zahodne države v Ukrajini že lastne predstavnike.

Tudi po poročanju New York Timesa imajo ZDA že več let 14 oporišč, ki jih vodi CIA v Ukrajini, v katerih so usposobljali ukrajinske enote in pripadnike.

Francoska vlada domnevno vidi takšno napotitev svojih vojakov kot način, s katerim bi Moskvo postavila pred »strateško dilemo«, piše časopis in dodaja, da bi to lahko »omejilo« rusko ciljanje in udarne zmogljivosti.

Francoska vlada vidi napotitev svojih vojakov kot način, s katerim bi Moskvo postavila pred »strateško dilemo«, piše časopis in dodaja, da bi to lahko »omejilo« rusko ciljanje in udarne zmogljivosti.

Zlasti se lahko izkaže za »bistvenega« pred prihodom ameriških bojnih letal F-16, ki naj bi se zgodil pozneje letos, dodaja francoski dnevnik.

Vlada v Parizu je do zdaj zanikala, da bi bila katera koli njena vojska prisotna v Ukrajini med konfliktom, poroča medij.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v ponedeljek sprožil polemiko, ko je novinarjem povedal, da morebitne napotitve enot Nata v Ukrajino v prihodnosti ni mogoče izključiti.

»Danes ni soglasja o tem, da bi uradno poslali vojake na teren,« je dejal Macron. »Toda glede dinamike ne moremo ničesar izključiti. Naredili bomo vse, kar je potrebno, da Rusiji preprečimo zmago v tej vojni,« je dejal.

Kmalu zatem mu je odgovoril nemški kancler Olaf Scholz, ki je dejal, da NATO ne bo pošiljal vojakov v Ukrajino in da to ne bo naredil niti on sam ter da lahko nemški vojaki »na to računajo.«

Macronove pripombe so spodbudile druge članice bloka pod vodstvom Washingtona, vključno z ZDA, Združenim kraljestvom, Nemčijo in Italijo, da so hitele pojasniti, da nimajo takšnih načrtov.

Pripombe francoskega predsednika sta očitno podprli dve baltski državi, ki sta tudi dejali, da takšne poteze ni mogoče izključiti.

Moskva je v odzivu opozorila, da bi napotitev sil Nata v Ukrajino povzročila neposreden spopad med Rusijo in zahodnim vojaškim blokom.

Sam francoski predsednik je svoje trditve v četrtek ponovil in okrepil s pripombo, da so bile njegove besede »premišljene in pretehtane«.

Rusija je doslej sicer v več napadih, kjer so uporabili tudi supersonično orožje, že likvidirala več deset francoskih plačancev.

Tu je slika njihovih spalnic zatem, ko so jih obiskale ruske rakete:

Od kod francoskim generalom ideja, da ruska vojska ne bi napadla francoskih enot, v kolikor bi vstopile v Ukrajino, je zato res neznanka.

Upanje, da bo Rusija v strahu, da ne bi ubila francoskih vojakov, raje tvegala življenja svojih pilotov je precej neutemeljeno.

Že doslej Rusija ni ravnala na podoben način, ko je na primer ciljala sisteme Patriot, prav tako polne zahodnih inštruktorjev.

Ruski predstavniki so celo večkrat opozorili, da se bo to res zgodilo in da bodo tuje sile takoj tarča, zato »strateške dileme« za Rusijo vsekakor ne bo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek