REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lansko leto manj terorističnih napadov in manj žrtev terorizma

Lansko leto manj terorističnih napadov in manj žrtev terorizma

Ta teden je ameriško zunanje ministrstvo (State Department) izdalo poročilo o stanju terorizma v preteklem letu. Kljub temu, da je lani Islamska država izvršila več napadov, je na splošno bilo na svetovni ravni manj terorističnih incidentov, kot tudi manj žrtev. To predstavlja drugo zaporedno leto, da je na svetovni ravni upadla teroristična dejavnost.

Za najnevarnejšo teroristično skupino so označili Islamsko državo (IS) ter njenih osem regionalnih »hčerinskih« organizacij in drugih povezanih organizacij, ki delujejo tudi izven izvirnega področja Sirije in Iraka.

Najnevarnejša še vedno IS

Ameriški uradniki sprva ugotavljajo, da teroristične skupine še vedno izkoriščajo krizna območja in obstoječe konflikte za širitev svojega vpliva in območja dejavnosti, pri čemer hkrati to izkoriščajo za usmeritev, načrtovanje in navdihovanje napadov po celotnem svetu.

Za najnevarnejšo teroristično skupino so označili Islamsko državo (IS) ter njenih osem regionalnih »hčerinskih« organizacij in drugih povezanih organizacij, ki delujejo tudi izven izvirnega področja Sirije in Iraka. Kljub temu pa opozarjajo, da nevarnost predstavljajo Al Kaida in njene podružnice, ki lahko izvedejo napade tako na ameriški celini in drugje po svetu napram ameriškim tarčam.

Islamska država ostaja najbolj nevarna teroristična skupina na svetu.

V skladu z trenutnimi političnimi usmeritvami za največjo podpornico terorizma označujejo Iran, kot tudi preko Irana povezanega Hezbolaha in to kljub ameriškim in zavezniškim sankcijam.

So pa v lanskem letu zabeležili uspeh v boju proti IS, ki je izgubila okoli četrtino ozemlja v Siriji in Iraku, preko koordiniranih naporov iraškim in sirskim oboroženih skupin v sodelovanju s 73 članicami globalne koalicije proti IS. Izpostavljajo tudi, da je del uspeha treba pripisati tudi širšemu prizadevanju za preprečevanje dotoka novih tujih borcev na Bližnji vzhod, s čimer so preprečili rekrutiranje in okrepitev te teroristične skupine, ki je lansko leto imela najmanjše število pripadnikov po letu 2014. Dalje so ZDA pomagale libijskim silam, da so osvobodile mesta Sirte, Darnah in Bengazi. Problem v lanskem letu so predstavljale teroristične celice v Evropi, katerih pripadniki (oz. vsaj nekateri) so prišli v Evropo, potem ko so prejeli urjenje na bližnjevzhodnih bojiščih. Te povezane celice so tako izvršile najbolj odmevne napade, kot so bili napadi v Bruslju in Istanbulu. Še več napadov pa so storili privrženci, ki niso mogli odpotovati v Sirijo oz. Irak (ter druga območja pod nadzorom IS) in so raje izvršili napade v domovini (oz. državi prebivanja).

Al Kaida
Al Kaidi je uspelo razširiti svoje operativno področje v Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Posebno pozornost so namenili migracijskim tokovom, in kako so slednji izkoriščani s strani teroristov za neoviran, nenadzorovan prihod na evropsko celino. V lanskem letu je IS nadaljevala z organiziranimi poboji etničnih in verskih manjšin, kot to Jezidi, kristjani, šiiti, Kurdi, ... Dalje so izvajali sistematično spolno nasilje, prodajo ljudi v suženjstvo, ter splošno izkoriščanje ujetih in podrejenih civilistov. Le-te nagnusne zločine so izkoriščali tudi za promocije svojega »kalifata« preko množičnih medijev, preko katere so želeli razširiti svojo ideologijo po svetu. A zaradi mednarodne pozornosti na širjenje te ideologije in bojem proti slednji, je prisotnost islamistične ideologije na spletu v letu dni upadla kar za tri četrtine. Samo na Twitterju so zabeležili padec pro-ekstremistične islamistične vsebine za okoli 45 odstotkov. Padec pripisujejo tudi dejstvu, da je IS lani vse manj izdajala vrhunsko obdelana sporočila, kar je bila posledica neuspehov na bojiščih.

V okolici jezera Čad (oz. na področju Čada, Kameruna in Nigerije) je mednarodna koalicija uspela podpreti lokalne sile v boju proti Boko Haramu in zahodnoafriški podružnici IS.

(Ne)uspehi proti drugim skupinam

Kljub neuspehu na bojiščih (oz. prav zaradi tega) je lani IS uspela izvesti več terorističnih napadov, tako v »svoji« regiji, kot na drugih celinah. A zaradi uspeha v boju proti drugim terorističnim skupinam, predvsem na področju južne in centralne Azije kot na področju jezera Čad v Afriki je na svetovni ravni upadlo število terorističnih dejanj. V okolici jezera Čad (oz. na področju Čada, Kameruna in Nigerije) je mednarodna koalicija uspela podpreti lokalne sile v boju proti Boko Haramu in zahodnoafriški podružnici IS.

Nasprotno pa je lani Al Kaida (oz. njene podružnice) uspela izkoristiti lokalne in regionalne konflikte ter brezvladna področja, da se je obdržala kot tudi razširila svoje območje delovanja. Ta širitev je bila najbolj vidna v Jemnu, Siriji, Somaliji in Keniji (v zadnjih dveh državah preko Al Šababa). Ameriško zunanje ministrstvo je opozorilo na vse večjo nevarnost uporabe kemičnih, bioloških, radioloških ali jedrskih materialov s strani teroristov, ki imajo vse več dostopa do surovin, tehnologije in znanja za njihovo uporabo. Že avgusta 2015 so pripadniki IS izvršili napad z uporabo gorčičnega plina v Siriji, zato so lani Američani in njihovi zavezniki veliko naporov vložili v preprečevanje takih napadov.

Kot odgovor na to, pa je IS pričela z organizacijo (in spodbujanjem) napadov, kjer so napadalci uporabljali vsakodnevne stvari (nože, vozila). Tako je bilo izvršenih več napadov s pomočjo tovornjakov in drugih težkih vozil, ki so zapeljali v pešce.

Iran / ZDA
Po mnenju ZDA je Iran največji podpornik terorizma na svetu.

Iran kot državni sovražnik št. 1

Američani so Iran označilo kot vodilnega svetovnega podpornika terorizma v lanskem letu, saj so teroristične skupine, katere so povezane z Iranom, nadaljevale z ogrožanje interesov ZDA in zaveznic.

Iranski Islamistični revolucionarni gardni korpus, skupaj z drugimi iranskimi skupinami in podružnicami, nadaljuje z destabilizacijsko vlogo v različnih vojaških konfliktih v Siriji, Iraku in Jemnu, pri čemer rekrutira šiitske borce iz celotne regije. Nekateri tujim borcem tako omogoča tudi pridobitev iranskega državljanstva, če se borijo na strani iranskih zaveznikov.

Največja iranska podružnica ostaja Hezbolah, ki deluje v skladu z iranskimi usmeritvami v vseh teh konfliktnih področjih in tako predstavlja pomemben element v iranski zunanji politiki. Istočasno je Hezbolah širil svoje sposobnosti na področju daljših napadov kot izboljšanju infrastrukture po svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek