REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Konec »ustnih garancij«: Rusija poslala ZDA in zvezi NATO dva predloga varnostnih pogodb, ki so jih »nemudoma zavrnili«

Konec »ustnih garancij«: Rusija poslala ZDA in zvezi NATO dva predloga varnostnih pogodb, ki so jih »nemudoma zavrnili«Ukrajinska in ameriška vojska - skupni manevri. Vir: Twitter

Rusija je v petek objavila osnutka dveh sporazumov o varnostnih garancijah z zvezo NATO in ZDA.

Osnutek sporazumov določa, da NATO ne bi smel več sprejemati novih članic.

Osnutek sporazumov določa, da NATO ne bi smel več sprejemati novih članic.

Washington bi moral – v nasprotju s politiko odprtih vrat, ki jo ima sedaj - blokirati članstvo katerekoli države v zvezo NATO, ki je nastala po razpadu Sovjetske zveze.

Prav tako ne bi smel ustanavljati novih vojaških oporišč v državah nekdanje Sovjetske zveze, kamor sodi tudi Ukrajina.

V osnutku sporazuma ruska stran NATO tudi poziva, da bi moral skupaj z Moskvo sodelovati pri »preprečevanju incidentov« na območju Baltskega in Črnega morja.

Prav tako predlaga vzpostavitev stalne telefonske linije za nujne primere.

Rusija prav tako zahteva, da se NATO odreče nameščanju težkega orožja in raket na ozemljih članic.

Vir: Twitter

Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je na brifingu za novinarje ob objavi osnutka dejal, da je Moskva pripravljena na varnostne pogovore z Washingtonom od sobote dalje.

»Pripravljeni smo na takojšnje, tudi od jutri, dobesedno od jutri, v soboto, na pogovore z ZDA v tretji državi,« je dejal Rjabkov.

Dodal je, da je ruska stran kot kraj srečanja predlagala Ženevo v Švici.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je v odzivu na ponudbo Moskve za takojšnje varnostne pogovore z ZDA dejala, da se ZDA z Rusijo ne bodo pogovarjale brez evropskih zaveznikov in partnerjev ter dodala, da Washington ne namerava ogroziti ključnih načel, na katerih temelji evropska varnost, kot je ta, »da imajo vse države pravico, da se same in svobodo odločijo o svoji prihodnosti brez vmešavanja od zunaj.«

Rusija je v resnici pripravila dva ločena dokumenta, enega za NATO in drugega samo za Američane.

Oba imata obliko mednarodne pogodbe, vključno s pravno zavezujočimi obljubami o prihodnjem ravnanju vseh strank.

Drugi člen v besedilu vključuje poziv, da naj se rakete srednjega in kratkega dosega ne postavljajo v bližino ozemlja Rusije ali članic zveze NATO.

Besedilo, posredovano 30-članskemu bloku, se osredotoča predvsem na gibanje vojaškega osebja in materiala, vključno z obljubo, da vse podpisnice ne bodo postavile svojih sil v evropske države, ki leta 1997 niso bile članice zveze NATO.

To bi izključilo nekdanje članice Varšavskega pakta.

Drugi člen v besedilu vključuje poziv, da naj se rakete srednjega in kratkega dosega ne postavljajo v bližino ozemlja Rusije ali članic zveze NATO.

Poljski vojaki v zvezi Nato
Vir: Twitter

Dokument vsebuje tudi zahtevo, da se bodo sedanje članice NATO pakta uprle nadaljnji širitvi vojaškega bloka, vključno s pristopom Ukrajine, kar je za Moskvo že dolgo nesprejemljivo.

Poleg obljube, da Ukrajini ne bo dovoljeno postati članica, besedilo vključuje tudi klavzulo, da se sedanje članice NATO pakta odrekajo kakršni koli vojaški dejavnosti na ozemlju Ukrajine, pa tudi v drugih vzhodnoevropskih, zakavkaških in srednjeazijskih državah.

Predlog ZDA vključuje številna podobna jamstva, kot je člen, da tako Rusija kot ZDA ne bosta uporabljali ozemlja drugih držav za pripravo ali izvedbo oboroženega napada druga na drugo.

Po mnenju Rjabkova so bila zagotovila in dogovori, ki so jih Moskvi dali različni ameriški in evropski politiki v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, (da se »NATO ne bo širil niti inč naprej«), kršeni, edini način za rešitev problema so pravno zavezujoče pogodbe.

Poleg tega besedilo poziva Američane, naj se zavežejo, da bodo izključili širitev NATO pakta na države, ki so bile nekoč republike Sovjetske zveze.

Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je v petkovi izjavi pojasnil, da je za trenutne odnose med Rusijo in Zahodom značilno »skoraj popolno pomanjkanje medsebojnega zaupanja.«

Rusija zato zahteva tudi preklic Bukareštanske deklaracije, v kateri je zveza NATO leta 2008 odprla svoja vrata za Ukrajino in Gruzijo.

Po mnenju Rjabkova so bila zagotovila in dogovori, ki so jih Moskvi dali različni ameriški in evropski politiki v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, (da se »NATO ne bo širil niti inč naprej«), kršeni, edini način za rešitev problema so pravno zavezujoče pogodbe.

Rjabkov je še posebej opozoril, kako je NATO prekršil obljubo, da se ne bo širil na vzhod proti ruski meji, in je od takrat sprejel nekdanje sovjetske republike kot članice.

»Kot največji jedrski sili imata Rusija in ZDA posebno odgovornost za varnost v Evropi. Cena vojne je pri nas dobro znana,« je opozoril.

Rusko zunanje ministrstvo
Rusko zunanje ministrstvo. Vir: Twitter

»Zato nas izjemno zanimata mir in stabilnost na evropski celini,« je dodal.

Toda po poročanju New York Timesa naj bi predstavniki zveze NATO predlog, ki se nanaša na njihovo zvezo že »nemudoma zavrnili«.

Uradniki NATO pakta so po prejemu predlogov dejali, da so ruski predlogi nesprejemljivi, ker dajejo Rusiji »pravico do veta« nad odločitvami sedaj neodvisnih držav.

Poudarili so svojo odprtost za diplomatski dialog o varnostnih pomislekih Rusije, vendar so dejali, da bo vsaka razprava vključevala tudi varnostne pomisleke NATO pakta glede razporeditve ruskih raket, satelitskih testov in dezinformacijskih kampanj.

Da je Rusija to 'strateško globino' z vsako širitvijo zveze NATO izgubljala zadnjih 30 let pa vojaški geniji v Bruslju in Washingtonu očitno niso – niti pomislili.

Uradniki zveze NATO so tudi predlagali, da bi v primeru, da bi Rusija izvedla nov večji vojaški vpad v Ukrajino, NATO verjetno napotil več vojakov v zavezniške države, ki mejijo na Ukrajino, kot so Poljska in baltske države, ker bi v tem primeru izgubili »strateško globino« proti Rusiji, ki jo zdaj zagotavlja Ukrajina.

Da je Rusija to »strateško globino« z vsako širitvijo zveze NATO izgubljala zadnjih 30 let pa vojaški geniji v Bruslju in Washingtonu očitno niso – niti pomislili.

V Rusiji so že izrazili veliko razočaranje nad odszvom članic zveze NATO na njihove predloge.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek