REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Konec dopustov za specialce: Oblasti v Prištini se ob podpori Zahoda pripravljajo na nasilne ukrepe 1. septembra

Konec dopustov za specialce: Oblasti v Prištini se ob podpori Zahoda pripravljajo na nasilne ukrepe 1. septembraAlbanski specialci na Kosovu. Vir: Zajem zaslona, Twitter

V vladi samooklicanega Kosova se pripravljajo na zaostrovanje razmer.

S prvim septembrom želijo prištinske oblasti enostransko uveljaviti uredbo, s katero bodo prepovedale do sedaj veljavne srbske tablice na Kosovu.

Srbskim državljanom naj bi nato odvzemali dokumente, tablice in tudi vozila.

Do tega zaostrovanja in enostranskih korakov Prištine prihaja brez dogovora s Srbijo, še več, potem ko so srbske oblasti izpolnile vrsto dogovorov s Kosovom, doseženih ob posredovanju Evropske unije, medtem ko Kosovo še vedno ni uresničilo edine konkretne obljube iz tako imenovanega »Bruseljskega sporazuma« - ustanovitve Skupnosti srbskih občin.

Do tega zaostrovanja in enostranskih korakov Prištine prihaja brez dogovora s Srbijo, še več, potem ko so srbske oblasti izpolnile vrsto dogovorov s Kosovom, doseženih ob posredovanju EU, Kosovo še vedno ni uresničilo edine konkretne obljube iz tako imenovanega »Bruseljskega sporazuma« - ustanovitve Skupnosti srbskih občin. Osemnajstega avgusta bo glede tega sicer pogovor med predsednikom Srbije in predsednikom vlade Kosova, vendar zaradi pasivnosti EU in ZDA ni veliko upanja v uspeh.

Kosovske oblasti se zdaj pripravljajo na uveljavljanje svoje volje s silo.

Direktor operativne službe je t. i. kosovski policiji ukazal, da morajo vse specialne enote z jutrišnjim dnem prenehati z dopustom in da morajo biti od jutri vse specialne enote v polni sestavi in ​​pripravljene za akcijo.

Albanci tako vsakodnevno pripravljajo teren za nasilno izvajanje nezakonitih ukrepov, za katere so napovedali, da bodo začeli veljati 1. septembra, ko se bo začela izvajati odločba o začasnem odvzemu srbskih dokumentov in registrskih tablic.

Specialne enote se pospešeno usposabljajo za razbijanje barikad in uporabo težkih mitraljezov.

Podobno stanje je bilo že lani jeseni, ko so bile na administrativni meji s Kosovom tudi enote srbske vojske.

Opozoriti pa je treba, da se je Srbija v primerjavi s prejšnjim zaostrovanjem razmer na Kosovu septembra 2021 precej okrepila:

Kupila je sisteme zračne obrambe Pantsir-S, pridobljene iz Rusije, ki jih zna dobro uporabljati, dobila pa je tudi divizion raket FK-3, kar je kitajska izboljšana različica sistema S-300 in gre za prvi tak sistem v Evropi.

Kupila je jurišne helikopterje Mi-35, prejete iz Rusije, in H-145M, prejete iz Nemčije.

Kupila je tudi kitajske brezpilotne letalnike S-92, srbski udarni brezpilotni zrakoplovi Pegasus pa so bili uspešno poslani v proizvodnjo.

Iz Rusije je srbska vojska dobila protitankovske vodene raketne sisteme Kornet.

Vaje je izvajal novoustanovljeni samostojni tankovski bataljon s podarjenimi tanki T-72MS ruske izdelave.

Končano je bilo tudi oblikovanje 72. brigade za specialno delovanje in 63. padalske brigade, ki sta podrejeni neposredno Generalštabu v Beogradu.

V tem času je Kosovo še naprej prejemalo lahka oklepna vozila in protitankovske raketne sisteme, specialne enote vojske so se usposabljale v Združenem kraljestvu in piloti helikopterjev v Turčiji, vendar helikopterji ali težja oprema še niso bili dostavljeni.

Vojaški proračun Kosova naj bi bil letos do dvesto milijonov evrov, srbski bo težak milijardo in pol evrov.

Glavna zaščita na Kosovu je KFOR, misija zveze NATO pod pokroviteljstvom OZN.

Vendar je število vojakov precej majhno.

Ironično je, da so bili ukrajinski vojaki glavna žrtev zaostrovanja razmer na severu Kosovu v začetku avgusta.

Ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski je namreč že 7. marca podpisal ukaz o vrnitvi vseh vojakov iz tujine, 9. marca pa naj bi ukrajinski vojaki odšli nazaj, na fronto v Ukrajini.

Vendar se je zdaj izkazalo, da so bili še pet mesecev zatem nekje na Kosovu.

Nato pa je 40 vojakov Ukrajine res zapustilo Kosovo.

Najuspešnejša akcija Ukrajincev na Kosovu je bila sicer kraja goriva zvezi NATO v višini najmanj 1,5 milijona evrov, po kateri je poveljnik Kfor-ja zahteval, da se Ukrajincem odvzamejo vse plombe in carinska potrdila…

Tradicija enotranskih ukrepov, ki so se začeli leta 1991 v tedanji SFRJ se s primerom spornih odločitev kosovskih oblasti nadaljuje vse do današnjih dni.

Kakorkoli že - tradicija enotranskih ukrepov, ki so se začeli leta 1991 v tedanji SFRJ se s primerom spornih odločitev kosovskih oblasti nadaljuje vse do današnjih dni.

Posledice so običajno resne, vendar se zgolj zato tradiciji nedogovarjanja nihče ne želi odreči.

Huje pa je, da je to logiko nedavno prevzela tudi EU...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek