REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ko Kitajska potrka na vrata Nove Kaledonije«: Zahod v strahu pred Pekingom

»Ko Kitajska potrka na vrata Nove Kaledonije«: Zahod v strahu pred PekingomAvstralska raziskovalka, ki jo financira organizacije pod vplivom ameriške Cie, opozarja Francijo na »kitajski vpliv« v Novi Kaledoniji. Vir: Posnetek zaslona, X

Neodvisnost Nove Kaledonije bi lahko okrepila strateški vpliv Kitajske v regiji južnega Pacifika, ugotavlja poročilo avstralskega think tanka.

Francosko ozemlje je bilo v začetku leta prizorišče večmesečnih protestov zaradi poskusa Pariza, da izvede volilne reforme in prek njih prekine delovanje gibanja za neodvisnost ozemlja.

Poročilo avstralskega inštituta za strateško politiko z naslovom »Ko Kitajska potrka na vrata Nove Kaledonije« navaja, da bi bila izguba francoskega ozemlja »pomemben udarec za prisotnost Zahoda v južnem Pacifiku« in ugodna situacija za Peking.

Nova Kaledonija je »posebej zanimiva« za Kitajsko, ker je »strateško pomembno ozemlje za Francijo, Avstralijo, Novo Zelandijo in ZDA,« je pojasnila Anne-Marie Brady, profesorica na Univerzi v Canterburyju na Novi Zelandiji, ki je avtorica zadevne raziskave.

»Dogovorjena tranzicija Nove Kaledonije k večji avtonomiji mora vključevati razprave o tem, kako bi se suverena neodvisna ali delno avtonomna Nova Kaledonija/Kanaki (ime za otok, ki ga uporabljajo zagovorniki neodvisnosti) branila pred zunanjimi grožnjami in drugimi varnostnimi tveganji,« je dejala.

In dodala: »Francija in Nova Kaledonija morata najti način za obvladovanje tveganj kot tudi možnostih sodelovanja s Kitajsko.«

Francoska vojaška prisotnost je po njenem mnenju eden od dejavnikov, ki stojijo na poti, da »Kitajska spremeni razmerje moči v Indo-Pacifiku, natančneje v južnem Pacifiku,« pojasnjuje avstralska strokovnjakinja, ki se ne ozira na poročilo strokovnjakov ZN, ki so zaskrbljeni zaradi klavrnega položaja domorodnih ljudstev Kanak na nesamoupravnem ozemlju.

Da bi onemogočila vpliv sporočil upornikov, ki se borijo za samostojnost in neodvisnost svojega otoka, je Pariz medtem prepovedal TikTok na ozemlju Nove Kaledonije, ki se nahaja na tisoče kilometrov stran od Francije.

»Če bi Francija izgubila katero koli od svojih pacifiških ozemelj in dostop do obsežnega morskega območja, ki ga zagotavljajo, bi se njen globalni vpliv in status znatno zmanjšal.

Takšna situacija bi ustrezala interesom Kitajske in Rusije navaja Bradyjeva v poročilu.

V odzivih na raziskavo avstralske profesorice Anne-Marie Brady številni komentatorji ugotavljajo, da je svoj izdelek napisala pod taktirko »organizacije ASPI« in bralce na podlagi tega dejstva opominjajo, da avtorico »plačuje krvoločni ameriški imperij, ki je v nepopravljivem zatonu.« Drugi so dodali, da je »vsaka publikacija iz ASPI-ja enako dobra kot toaletni papir,« ter da je avtorica sama »delegitimizirala svoje 'delo' ... saj dela za ASPI (aka: propagandna veja krvoločne ameriške vlade)«. Opazili so tudi, da njena menda osemletna raziskava »pogreša ključno točko: prebivalci Nove Kaledonije bi morali biti v središču odločitev o svoji prihodnosti. Njihova izbira je, s kom želijo sodelovati, ne s Francijo, kolonizatorjem, ali Avstralijo, kolonizatorjevo zaveznico.« Vir: Posnetek zaslona, X

Toda profesorica niti z besedo ne omenja, da je vlada Emmanuela Macrona v zadnjih spopadih z uporniki uporabila vojaška sredstva in prekomerno silo, kar je povzročilo več smrti med Kanaki: 169 ranjenih, 2235 aretacij, vključno s stotinami samovoljnih aretacij in pridržanj, ter več kot 500 žrtev prisilnih izginotij.

Politico navaja, da so avstralski strokovnjaki v poročilu poudarili, da je Franciji uspelo upočasniti širjenje »kitajskega vpliva« na družbo Nove Kaledonije s celo vrsto dejanj, vključno z odločitvijo Pariza, da vloži veto na kitajsko ponudbo za prevzem rudnika niklja leta 2019.

Nikelj, mineral, pomemben za proizvodnjo baterij za električne avtomobile, predstavlja največji del izvoza tega ozemlja.

Vendar pa je »kljub francoskim prizadevanjem za omejitev (kitajskih) naložb v rudarjenje niklja v Novi Kaledoniji Kitajska dosegla svoj cilj povečanja dostopa do novokaledonskega niklja in močno razširila svojo udeležbo v novokaledonskem gospodarstvu niklja,« ugotavlja Bradyjeva.

Do leta 2022 je 62,3 odstotka celotnega izvoza Nove Kaledonije, od tega večinoma mineralov, šlo na Kitajsko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek