REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ko diplomatska večerja gre po gobe: Kako je Moskva z rusko solato napadla NATO

Ko diplomatska večerja gre po gobe: Kako je Moskva z rusko solato napadla NATODel protokola mednarodnih obiskov je vedno tudi skupni obrok, hrana, ki jo bodo postregli, pa je skrbno izbrana. Vsak napačen zalogajček pa je lahko zelo drag. Vir: Posnetek zaslona, X

Modrost, da pot do človekovega srca vodi skozi želodec, se pogosto uporablja v politične namene. Diplomatske večerje so idealna priložnost za omilitev zaostrenih dvostranskih odnosov ali zmanjšanje političnih udarcev.

Izbira jedilnega lista je pogosto svojevrstna umetnost, ki služi zadovoljitvi gastronomskega okusa vseh mednarodnih visokih gostov. Veliko pa je primerov, ko so se diplomatske večerje končale s političnimi incidenti. Bruseljska spletna stran Politico je izbrala šest takih dogodkov.

Leta 2022 je Severnoatlantsko zavezništvo imelo vrh v Madridu, takoj po začetku ruske posebne vojaške operacije v Ukrajini. Je pa glavna jed na meniju povzročila, milo rečeno, kar nekaj razburjenja.

Ensaladilla Rusa: Španci so NATO veljakom za kosilo postregli rusko solato. Vir: Posnetek zaslona, X

Za kosilo so Španci postregli Ensaladilla Rusa, to je rusko solato, ki je priljubljena jed v veliko evropskih držav, tudi v Srbiji je ena izmed najljubših jedi, še posebej med novoletnimi prazniki.

Ker je bila ključna točka dnevnega reda NATO vrha v Madridu vojaška pomoč Ukrajini, je ta del jedilnika sprožil nejevoljne poglede in dvignjene obrvi.

Da pa želodci ne vedo za protiruske sankcije, je postalo jasno, ko so rusko solato veljaki iz Nata dobesedno razgrabili.

Navkljub temu pa so naslednji dan gostitelji isto jed na jedilniku iz previdnosti preimenovali v »tradicionalno solato«, piše »Politico«.

Po tem so številne restavracije po Španiji preimenovale rusko solato v znak solidarnosti s Kijevom.

Nekdanji francoski predsednik Jacques Chirac je odkrito dejal, da ne mara britanske kuhinje, o kateri je govoril celo z zaničevanjem.

Jacques Chirac na večerji z britansko kraljico Elizabeto II. Vir: Posnetek zaslona, X

»Ne moreš zaupati ljudem, ki tako slabo kuhajo. Za Finsko je to država z najslabšo hrano,« je dejal Chirac na srečanju v Rusiji leta 2005.

Kot je dodal, je bila edina stvar, ki so jo Britanci dali evropskemu kmetijstvu, bolezen norih krav.

Leta pozneje, leta 2019, med francosko-britanskim vrhom, je Chirac svoje stališče omilil.

»Angleška kuhinja - najprej misliš, da je sranje, potem ti je žal, da ni,« je dejal na večerji, na kateri je Tony Blair hvalil britanske dobrote.

Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi je nekoč užalil finsko kuhinjo rekoč, da Finci »jedo samo dimljenega severnega jelena«.

Finska veriga pic Kotipizza je pokazala svoj smisel za humor in ustvarila »Berlusconijevo pico«, obloženo s čebulo, gobami in - dimljenim severnim jelenom.

Maščevanje se je Italijanom vrnilo na mednarodnem tekmovanju pic v New Yorku, ko je finska Berlusconijeva pica premagala konkurenčno pico iz Italije.

Iz humorja je ta spor prešel na resnejše področje, zato se je vnela bitka, kje bo sedež Evropske agencije za varnost hrane.

Vse skupaj je doseglo vrhunec v zastoju odnosov med Helsinkih in Rimom, piko na i pa je postavila izbira italijanskega mesta Parma za sedež zadevne agencije.

Na večerji v kraljevi palači med vrhom Nata v Madridu leta 2022 je visoke uradnike v zasedi, s krožnikov, napadla ruska solata. Vir: Posnetek zaslona, X

Morda najhujši diplomatski gastronomski incident se je zgodil nekdanjemu ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu starejšemu.

Bush med večerjo v Tokiu... Vir: Posnetek zaslona, X

Leta 1992 je omedlel in bruhal po tedanjem japonskem premierju Kiičiju Mijazavi.

Vse se je odvijalo med drugo in tretjo jedjo med državniško večerjo v rezidenci predsednika vlade v navzočnosti 135 diplomatov.

»Samo skotali me pod mizo, dokler večerje ni konec,« je Bush dahnil svojemu zdravniku, ki je bil z njim na večerji.

Ta diplomatski spodrsljaj je Japoncem pomagal skovati novo žargonsko besedo bushusuru, kar pomeni »delati Bushevo reč«, torej bruhati.

Nekdanji francoski predsednik François Hollande, tudi sam ljubitelj vina, je leta 2016 odpovedal načrtovano kosilo z iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem v Parizu, ker je iranski predsednik zahteval, da se za mizo ne streže vino.

Gostje iz Teherana so vztrajali, da naj bo meso pripravljeno po halal standardu, pa tudi obrok brez vina, kar je v skladu z verskimi pravili, torej prepovedjo alkohola v Iranu.

Za diplomatsko mizo je torej prišlo do trka gastronomskih kultur, saj je vino glavni steber francoske kulinarike, gostitelji pa gostom niso hoteli popuščati.

V Elizejski palači so se odločili, da bodo delegaciji ponudili zajtrk brez alkohola, a ga je Iran zavrnil, češ da je to »preveč ceneno«.

Brazilski predsednik Luiz Inácio Lula da Silva je kritiziral kakovost in velikost porcij, ki so mu jih postregli med obiskom dveh svetovnih kulinaričnih prestolnic: Pariza in Rima.

Lula je potožil, da ne uživa v hrani na uradnih državnih večerjah, ker je vse »drobčkano in omejeno«.

»Ni velikega pladnja, s katerega bi lahko izbiral in dobil, kar želim.

Iskreno povedano, ne morem se navaditi na to.

Potrebujem količino, morda je to požrešnost z moje strani, a rad imam velike porcije,« je sklenil Lula.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek