sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Kje bo naslednji državni udar v Afriki?
Mali, Gvineja, Burkina Faso, Čad, Sudan, Niger in zdaj še Gabon, cela vrsta afriških držav, ki se je v zadnjih treh letih soočila z vojaškimi udari, ki so odstranili »demokratično« izvoljene predsednike in utrjene družinske dinastije, ljubljenčke nekdanjih kolonizatorjev z Zahoda.
Nemogoče je reči, katera država – če sploh – bo sledila njihovemu zgledu, a hudi odkloni od demokracije v političnih sistemih več držav in korupcija lahko kažejo na voditelje, ki so še posebej ranljivi, piše Financial Times.
Where is the next African coup? Emboldened generals are realising they are likely to face little effective resistance to putsch attempts @FT https://t.co/NFfFrixv1w
— Aly-Khan Satchu (@alykhansatchu) September 8, 2023
H/T @hervegogo
Paul Biya, kamerunski predsednik od leta 1982, ki je bil pred tem tudi premier, je visoko na seznamu.
»Govorimo o predsedniku nepriljubljenem med državljani, ki je na tem položaju že desetletja,« pojasnjuje François Conradie, analitik pri Oxford Economics Africa.
The president of Cameroon, Paul Biya is the oldest president in Africa.
— Africa Archives (@Africa_Archives) August 30, 2023
Paul Biya, 90 years old (born 13 February 1933), has been the president of Cameroon since November 6, 1982. Prior to that post, he served as prime minister (1975–82).
He is Africa's second-longest-reigning… pic.twitter.com/lzECIrAARZ
90-letni kamerunski predsednik Paul Biya »na splošno velja za korumpiranega«.
Domneva se, da želi, da ga na tronu nasledi njegov sin Frank, kar bi bila skrajno nepriljubljena poteza, poudarja Conradie.
»Je zelo star, ljudje okoli njega pa mu omejujejo dostop in upravljajo državo, medtem ko je sam bolj ali manj odsoten,« je dejal analitik Oxford Economics Africa. Biya običajno nekaj mesecev na leto preživi zunaj svoje države, večinoma v svojih evropskih rezidencah.
CAMEROON’S BIYA LOST AT US-AFRICA SUMMIT
— African Stream (@african_stream) September 1, 2023
Looking at this embarrassing video of a lost Paul Biya at the US-Africa Summit, many in Cameroon might worry whether the old man is capable of leading the country. Age seems to be catching up with him, as despite multiple directions from… pic.twitter.com/fgSs5uvcPs
Vsak od nedavnih afriških državnih udarov je imel edinstvene značilnosti, vsem pa je skupni imenovalec prisotnost vojakov, ki se zavedajo, da se bodo, če se bodo odločili za državni udar, soočili z malo učinkovitega odpora.
Protesters STORM the French military base in Niger!
— Jackson Hinkle (@jacksonhinklle) September 2, 2023
pic.twitter.com/iqMkJIFdi1
Nigerijski grožnji, podprti iz Pariza, da bo uporabila silo za strmoglavljenje pučistov v sosednjem Nigru, s katerim je bil odstavljen predsednik Mohamed Bazoum, ni sledila vojaška akcija.
Cut the water, cut the electricity, cut any food going in. Throw thousands of human feces daily into the France embassy or military base.
— SB1609 (@SuyantoB1609) September 7, 2023
Tudi generali iz Zimbabveja so se že leta 2017 zaradi odstavitve dolgoletnega predsednika Roberta Mugabeja soočili z malo ali nič kritik.
»Vprašanje je le, kje se bo zgodil naslednji državni udar,« opozarja Afolabi Adekaiaoja, analitik Centra za demokracijo in razvoj.
»V dobi kontroverznih volitev je jasno, da vojaške in politične elite vidijo alternative. Zdaj je vprašanje, kako so te spremembe sprejete, koliko učinkovite in vzdržne so – na bolje ali na slabše.«
— African Stream (@african_stream) September 6, 2023
Robert Mugabe died on this day in 2019, and one thing we can say about Uncle Bob is that he didn't hold back when it came to sticking it to the imperialists - something that he continued to do right until the end. In this short… pic.twitter.com/HKv5I50tjr
Režimi Denisa Sassouja Nguessoja, predsednika Republike Kongo - Brazzavilla, ki je prevzel oblast z državnim udarom leta 1997, Theodora Obianga, predsednika z najdaljšim stažem na svetu, ki vlada Ekvatorialni Gvineji, odkar je pred 44 leti odstavil svojega strica, in Faureja Gnassingbéja, predsednika Toga, ki je leta 2005 žezlo oblasti nasledil svojega očeta, so v nevarnosti, če se generali v njihovih državah odločijo izkoristiti nezadovoljstvo ljudi, poroča FT.
V vseh omenjenih primerih gre za starejše politike, ki negujejo bolj ali manj tesne odnose z nekdanjimi evropskimi kolonizatorji, kjer imajo pogosto v lasti zajetno premoženje, kupljeno z državnim denarjem.
?
— African Stream (@african_stream) September 6, 2023
Togo President Sylvanus was the first leader assassinated in post-colonial Africa. We look back at the circumstances surrounding his killing sixty years ago. But one question remains. Who ordered his murder?#SylvanusOlympio pic.twitter.com/bCiAX2RTKU
Pri tem prednjači Teodoro Obiang, predsednik majhne in z nafto bogate Ekvatorialne Gvineje, ki velja za enega najbogatejših afriških predsednikov.
Čeprav je njegova država po BDP-ju na prebivalca ena najbogatejših v Afriki, večina prebivalstva živi v skrajni revščini, prihodki od nafte pa končajo na računih bogate elite, ki je blizu predsednika, predvsem v Evropi in ZDA.
Equatorial Guinea has been ruled by President Teodoro Obiang since 1979.
— Africa Archives (@Africa_Archives) August 31, 2023
His son, Teodorin has been his Vice President since 2016.
His uncle was the President from 1968 to 1979.
Equatorial Guinea started building a new capital, after failed coup attempts in 2004 and… pic.twitter.com/FflBwsM8BX
Nekateri analitiki menijo, da bi lahko bil ogrožen tudi Mahamat Idriss Déby, predsednik Čada, ki je prav tako prevzel vajeti države od očeta.
Déby nima karizme in moči svojega očeta, ki je bil ubit med ofenzivo proti upornikom leta 2021.
’
— African Stream (@african_stream) September 7, 2023
A Chadian national was reportedly killed by a French solider - provoking angry protests. The incident happened at the French base in Faya-Largeau, Chad. Reports suggest the male victim… pic.twitter.com/y0ZWbNevXM
Relativno stabilne zahodnoafriške države, kot sta Senegal in Slonokoščena obala, veljajo za manj ranljive.
’?
— African Stream (@african_stream) September 7, 2023
The Bongo dynasty were like the Escobars of Africa. But the change of power doesn’t necessarily mean that a lot will actually change. In the latest edition of Africa in 90 Seconds, Ahmed Ghoneim breaks down how the coup may be less… pic.twitter.com/olRj0qyYJX
Kljub temu analitiki pravijo, da bi lahko nezadovoljstvo s francoskim vplivom v Senegalu, ki je bil letos prizorišče političnih nemirov, in Slonokoščeni obali, kjer je predsednik Alassane Ouattara zvest zaveznik Pariza, motiviralo potencialne upornike.
MELONI FULL OF BALONEY
— African Stream (@african_stream) September 6, 2023
It’s an odd sensation watching Italy’s hard-right Prime Minister excoriate Emmanuel Macron for French neo-imperialism in Africa. Giorgia Meloni’s analysis of the evils of the CFA franc and they way it is used by France to keep Africans economically… pic.twitter.com/xd5Aam5cAr
Slonokoščena obala je tradicionalno najtrdnejša zaveznica Francije v Zahodni Afriki, saj so si vsi režimi, ki so vladali državi od osamosvojitve, prizadevali za tesne odnose s Parizom.