sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Kitajska in Indija za zmanjšanje napetosti na meji
Kitajski predsednik Xi Jinping in indijski premier Narendra Modi sta danes zaključila dvodnevno neformalno srečanje v kitajskem mestu Wuhan, katerega cilj je bilo izboljšanje odnosov med državama. Srečanje sta sklenila z obljubo o zmanjšanju napetosti na meji.
Voditelja sta "izpostavila pomen ohranjanja miru v vseh območjih indijsko-kitajske meje," je po srečanju sporočilo indijsko zunanje ministrstvo. Zavezala sta se tudi k "implementaciji več ukrepov za krepitev zaupanja".
Otoplitev odnosov med državama je potrdila tudi kitajska tiskovna agencija Xinhua, ki je poročala, da je srečanje potekalo v "sproščenem in prijateljskem vzdušju".
Indija je sicer doslej večkrat izrazila nenaklonjenost večmilijardni kitajski pobudi Pas in pot za ponovno vzpostavitev pomorske in kopenske svilne ceste. Gre za projekt Kitajske za boljšo povezljivost Azije in Evrope prek železnic, cest, pristanišč, letališč in spremljajoče logistike. Prometnice naj bi namreč potekale tudi čez sporno pokrajino Kašmir, ki si jo lastita tako Indija kot Pakistan. Lani je Indija forum pobude v gruzijski prestolnici Tbilisi zaradi te prometnice bojkotirala. Ali sta se Xi in Modi na tokratnem srečanju dotaknila tudi te teme, ni znano.
Indija in Kitajska si delita 4000 kilometrov dolgo mejo, na kateri je večkrat napeto. Lani je zavrelo na meji v Himalajskem gorovju. Obe državi sta mobilizirali svojo vojsko, potem ko je Kitajska čez neposeljeno planoto skušala zgraditi cesto. Šlo je za najhujšo konfrontacijo med državama po vojni leta 1962.
Takrat je na mejnem ozemlju Aranuchal Pradesh izbruhnila vojna, potem ko je kitajska vojska zavzele del himalajskega ozemlja. Medtem ko Indija šteje Aranuchal Pradesh za svojo zvezno državo, ima Kitajska ozemeljske zahteve po približno 90 kvadratnih kilometrih tamkajšnjega ozemlja.