REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kim Jong-un sporoča, da več ne potrebuje jedrskih ali raketnih preizkusov

Kim Jong-un sporoča, da več ne potrebuje jedrskih ali raketnih preizkusovDonald Trump in Kim Jong Un

Severnokorejski državni mediji poročajo, da se je vodja Kim Jong-un odločil, da več ne potrebuje jedrskih ali raketnih preizkusov, kar je dober obet za morebiten uspeh srečanja med Kimom in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki je predviden za začetek junija na za zdaj še nedoločenem kraju.

"Po dokazano dokončanem jedrskem programu sedaj več ne potrebujemo jedrskih testov, testov raket srednjega in dolgega dosega, območje za jedrske preizkuse na severu pa je prav tako končalo svojo misijo," je po poročanju državne agencije KCNA, ki ga prenaša ameriška televizija CNN, sporočil Kim.

Pyunggye-ri je sicer edini znani kraj, kjer Severna Koreja izvaja jedrske poskuse. Tu je izvedla vseh šest svojih jedrskih poskusov, vključno z zadnjim, največjim, septembra lani, navaja agencija Reuters.

Pyunggye-ri je sicer edini znani kraj, kjer Severna Koreja izvaja jedrske poskuse. Tu je izvedla vseh šest svojih jedrskih poskusov, vključno z zadnjim, največjim, septembra lani, navaja agencija Reuters.

Med prvimi se je na novico odzval Trump in sicer standardno na Twitterju. "Severna Koreja je pristala v prekinitev vseh jedrskih preizkusov in zaprla veliko testno lokacijo. To je zelo dobra novica za Severno Korejo in za svet - velik napredek! Veselim se najinega vrha," je tvitnil Trump.

CNN poroča, da naj bi se Kim odločil popolnoma spremeniti smer svoje države in se bo sedaj posvetil gospodarskemu razvoju. Ob tem naj bi verjel, da je najboljša pot naprej normalizacija odnosov z drugimi državami. "Prioriteta bo dramatično izboljšanje življenja ljudi in razvoj trdne socialistične ekonomije," poroča KCNA.

Napoved konca testov je sicer dobrodošla, vendar pa so ZDA skupaj z regionalnimi zaveznicami doslej zahtevale jedrsko razorožitev. KCNA namreč poroča, da je razlog za konec testov to, da je Severna Koreja dosegla svoj cilj in razvila jedrsko orožje in raketne izstrelke do te mere, da preizkusi menda niso več potrebni.

Kim naj bi se tudi odločil, da bo Severna Koreja odslej sodelovala z mednarodno skupnostjo za zaustavitev jedrskih preizkusov po vsem svetu in da ne bo nikoli prva uporabila jedrskega orožja, niti ga prodajala komu drugemu.

Kot navaja Reuters na svoji spletni strani, je to prvič, da je Kim neposredno izrazil svoje stališče do severnokorejskega jedrskega programa pred petkovim vrhom z južnokorejskim predsednikom Moon Jae-inom in kasnejšim srečanjem s Trumpom.

Zaveza o ustavitvi razvoja jedrskega programa, ki ga je začel njegov ded, bi pomenila pomembno spremembo politike za mladega 34-letnega voditelja, ki je varnost države utemeljil na jedrskem arzenalu ter je leta jedrsko orožje slavil kot sestavni del legitimnosti in moči svojega režima.

Zaveza o ustavitvi razvoja jedrskega programa, ki ga je začel njegov ded, bi pomenila pomembno spremembo politike za mladega 34-letnega voditelja, ki je varnost države utemeljil na jedrskem arzenalu ter je leta jedrsko orožje slavil kot sestavni del legitimnosti in moči svojega režima.

Prenehanje preizkusov in zaveza k zaprtju območja, kjer preizkušajo jedrsko orožje, sicer ne izpolni zahtev Washingtona po popolnem uničenju jedrskega orožja in raket. Vendar pa to, da je pokazal pripravljenost na popuščanje že sedaj in ne med omenjenimi vrhunskimi srečanji, po ocenah poznavalcev kaže na to, da Kim resno misli s pogovori o denuklearizaciji.

"Iščemo dokaze, da je Kim resen glede pogajanj, in tovrstna napoved vsekakor kaže na to, da je in da to skuša svetu dokazati," meni David Wright, predstavnik Globalnega varnostnega programa neprofitne organizacije Union of Concerned Scientists.

Nam Sung-wook, profesor severnokorejskih študij na Korejski univerzi v Seulu meni, da je "senzacionalno", da je Kim osebno objavil načrte za ustavitev razvoja jedrskega orožja, a opozoril, da njegove izjave puščajo odprta vprašanja. "Ni še jasno, ali to pomeni, da ne bodo več razvijali jedrskega programa in ali bodo v celoti zaprli vse jedrske objekte. Pa tudi, kaj bodo naredili s svojim jedrskim orožjem," je dejal.

Mnogi ameriški predstavniki in strokovnjaki dvomijo v Kimovo iskrenost glede denuklearizacije, saj vidijo v njegovi povečani diplomatski aktivnosti v zadnjih mesecih željo po omilitvi gospodarskih sankcij proti Pjongjangu, navaja Reuters.

Varnostni svet ZN je sankcije proti Pjongjangu uvedel po njegovih prvih jedrskih poskusih leta 2006 in jih nato v zadnjem desetletju razširil s ciljem zaprtja dostopa do obsežnega dela mednarodne trgovine s prepovedjo izvoza pomembnih surovin, kot so premog in železove rude, pa tudi morske hrane in tekstila. Ob tem je omejil uvoz nafte.

To je ogrozilo politiko hkratnega vojaškega in gospodarskega razvoja države, ki jo Kim izvaja od prihoda na oblast leta 2011.

"Omilitev napetosti in sodelovanje z mednarodno skupnostjo je ključnega pomena, če želi Kim razviti gospodarstvo," meni Cheong Seong-chang iz južnokorejskega think-tanka Sejong Institute.

"Omilitev napetosti in sodelovanje z mednarodno skupnostjo je ključnega pomena, če želi Kim razviti gospodarstvo," meni Cheong Seong-chang iz južnokorejskega think-tanka Sejong Institute.

Koh Yu-hwan, profesor severnokorejskih študij na Univerzi Dongguk v Seulu, pa ne verjame, da se je Pjongjang pripravljen odpovedati jedrskemu orožju. "Kim je samo povedal, da bo zdaj, ko so končali razvoj jedrskega orožja, vse napore osredotočil na gradnjo gospodarstva," je dejal po poročanju Reutersa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek