REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kibernetska vojna: Kitajska pripravlja »ugrabitelja« sovražnih satelitov

Kibernetska vojna: Kitajska pripravlja »ugrabitelja« sovražnih satelitovRuska vesoljska postaja »Mir« je umetni satelit s človeško posadko. Vir: Posnetek zaslona

Tajna poročila ameriških obveščevalnih služb, ki so pricurljala na plano, razkrivajo, da poleg Rusije tudi Kitajska izdeluje sofisticirano kibernetsko orožje, da bi »prevzela nadzor« nad sovražnimi sateliti, torej jih »ugrabila« in naredila neuporabne za pošiljanje podatkov ali nadzor med vojno.

»ZDA ocenjujejo, da je prizadevanje Pekinga za razvoj zmogljivosti za 'zavračanje, izkoriščanje ali ugrabitev' sovražnih satelitov ključni del cilja nadzora nad informacijami, ki jih Kitajska smatra za ključno ‘področje boja v vojni’,« komentira Financial Times.

Poročila ameriških obveščevalnih služb kažejo, da bi Kitajska, če bi razvila takšne kibernetske zmogljivosti, močno presegla ruske ekipe za elektronsko bojevanje, ki so nameščene v Ukrajini.

Bolj »ambiciozni« kitajski kibernetski napadi posnemajo signale, ki jih sovražni sateliti prejemajo od svojih operaterjev, in jih tako popolnoma prevzamejo ali onemogočijo delovanje v ključnih trenutkih bitke.

Zaupni ameriški dokument pravi, da bi to Kitajski omogočilo, »da prevzame nadzor nad satelitom, zaradi česar bi ta postal neučinkovit za podporo komunikacijam, orožju ali obveščevalnim, nadzornim in izvidniškim sistemom«.

Tajvan, ki je dojel pomen satelitske komunikacije za ukrajinsko vojsko, poskuša tudi sam zgraditi komunikacijsko infrastrukturo, ki bi lahko preživela morebitne napade kibernetskih skupin iz Kitajske.

»Prilizujejo se vlagateljem, naj ustanovijo lastnega satelitskega ponudnika, medtem ko eksperimentirajo z negeostacionarnimi satelitskimi sprejemniki na 700 lokacijah po Tajvanu, da bi zagotovili pretok informacij v primeru vojne ali katastrofe,« ugotavlja FT.

Kako pomembne so satelitske komunikacije za bojevanje, je, kot trdi ta medij, pokazal ruski kibernetski napad, ki je v par urah pred začetkom posebne vojaške operacije v Ukrajini 24. februarja 2022 onesposobil na tisoče ukrajinskih vojaških usmerjevalnikov ameriškega Viasata.

Ukrajinski uradniki so ta napad opisali kot »katastrofalen.«

Toda cilji Kitajske so po mnenju Američanov mnogo ambicioznejši.

»Prizadevali bi si uničiti zmožnost satelitov -, ki ponavadi delujejo v medsebojno povezanih grozdih -, da komunicirajo med seboj, oddajajo signale in ukaze orožnim sistemom ali da pošiljajo nazaj vizualne in prestrežene elektronske podatke,« dodaja Financial Times, sklicujoč se na razkritja strokovnjakov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek