REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kenijci so se množično udeležili volitev

Kenijci so se množično udeležili volitevFoto: AP

Kenijci so se danes množično udeležili predsedniških volitev, na katerih sta bila glavna tekmeca dosedanji predsednik Uhuru Kenyatta in opozicijski voditelj Raila Odinga. Vsem, ki so obtičali v vrstah po zaprtju volišč, so dovolili oddati glas, dlje pa so bila odprta tudi volišča, kjer so bile zamude. Prve izide je pričakovati v sredo.

Ljudje so se pred volišči, ki so se odprla ob 6. uri po krajevnem času (5. uri po srednjeevropskem), začeli zbirati že pred sončnim vzhodom, na oddajo glasovnice pa so bili pripravljeni čakati v dolgih vrstah tudi po več ur. Na volitve je bilo pozvanih skoraj 20 milijonov volivcev, ki so izbirali med osmimi predsedniškimi kandidati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Volišča so se uradno zaprla ob 17. uri po lokalnem času, vendar so lahko ljudje, ki so že bili v vrsti, še oddali svojo glasovnico, volišča, kjer so imeli zamude, pa so ostala odprta dlje, je sporočila volilna komisija.

Glasovanje se je na večini od skupno 41.000 volišč začelo brez večjih zapletov, z nekaj zamudami, tehničnimi težavami in nepričakovanimi plohami, a kenijska volilna komisija je zatrdila, da obvladuje razmere in se je hitro odzvala na različne pritožbe. Tako je med drugim v mestu Mombasa zamenjala tajnika, ki je nekaterim volivcem delil po dva listka.

Na enem od volišč je policija uporabila solzivec, ker so med volivci, jeznimi zaradi zamude, izbruhnili nemiri. Razmere so se nato kmalu umirile.

Foto: AP

Volitve veljajo za preizkus stabilnosti po medetničnem nasilju in policijskem zatiranju protestov po volitvah leta 2007, ko je umrlo več kot 1100 ljudi, 600.000 pa jih je moralo zapustiti domove. Za varnost je danes skrbelo več kot 150.000 pripadnikov varnostnih sil.

Volilno kampanjo je v zadnjih dneh zaznamoval umor enega od vidnejših predstavnikov volilne komisije. V petek pa je opozicija policijo obtožila, da je vdrla na enega od volišč in odnesla opremo za volitve, zasedla naj bi tudi enega od centrov za štetje glasovnic. Policija je navedbe zanikala.

Glasovanje se je na večini od skupno 41.000 volišč začelo brez večjih zapletov, z nekaj zamudami, tehničnimi težavami in nepričakovanimi plohami

72-letni Odinga iz Nacionalnega super zavezništva, ki ga sestavlja pet strank, se za predsedniški položaj poteguje že četrtič zapored in verjetno tudi zadnjič. Po volitvah v letih 2007 in 2013 je sicer trdil, da so mu ukradli zmago. Prepričan je, da namerava predsednikova Jubilejna stranka to storiti tudi tokrat.

"Če izgubim, kar ni zelo verjetno, ne potrebujem govora, govoril bom iz srca," je pred oddajo glasovnice danes dejal Odinga.

Kenyatta je danes pozval Odinga, naj spoštuje rezultate volitev, če bo izgubil. "Želim tudi povedati, da če bom izgubil jaz, bom sprejel voljo ljudi," je dodal Kenyatta po oddaji glasovnice.

Pred štirimi leti, ko so bile volitve prvič elektronske, se je sistem zrušil, zaradi česar so podvomili v zmago Kenyatte, ki se danes poteguje za drugi mandat.

Opazovalci zato ocenjujejo, da bo verodostojnost današnjih volitev odvisna od tega ali bo sistem za elektronske volitve in biometrično identifikacijo volivcev vzdržal.

Volitve so spremljali številni mednarodni opazovalci, med drugim nekdanji ameriški državni sekretar John Kerry in nekdanji južnoafriški predsednik Thabo Mbeki ter delegaciji Afriške unije in Evropske unije. Med člani delegacije Evropskega parlamenta je bila tudi evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek