REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kavarna Starbucks zaprla 8000 ameriških lokalov zaradi izobraževanja proti rasizmu

Kavarna Starbucks zaprla 8000 ameriških lokalov zaradi izobraževanja proti rasizmuVIR: Profimedia

Ameriška kavarna Starbucks je danes po ZDA za nekaj ur zaprla 8000 lokalov, v katerih poteka izobraževanje zaposlenih proti rasizmu. Dogodek je posledica primerov rasizma, do katerih občasno prihaja v lokalih Starbucksa, čeprav tudi drugi ameriški lokali niso imuni na to težavo.

Starbucks ima še dodatno težavo, to je razpoložljivost stranišč. Načeloma so le za stranke, vendar nihče ne stoji pred vrati in preverja. Večja ameriška mesta namreč nimajo na razpolago javnih stranišč, lokali Starbucksa so pa praktično na vsakem vogalu in ljudje, med njimi turisti in brezdomci, se za opravljanje potrebe zatekajo vanje.

Večja ameriška mesta namreč nimajo na razpolago javnih stranišč, lokali Starbucksa so pa praktično na vsakem vogalu in ljudje, med njimi turisti in brezdomci, se za opravljanje potrebe zatekajo vanje.

Starbucksovi lokali ponujajo strankam tudi brezplačni internet in številni izkoriščajo tudi to. Neposredni povod za tokratno izobraževanje je bila aretacija dveh temnopoltih možakarjev v lokalu v Philadelphii 12. aprila, kar so posnele kamere telefonov strank in izbruhnilo je ogorčenje. Gospoda sta sedela v lokalu kar nekaj časa brez naročila in zaposleni so ju prijavili kot klateža. Sama zatrjujeta, da sta čakala poslovnega partnerja, da bi potem vsi skupaj naročili.

175.000 uslužbencev Starbucksa je danes za nekaj ur prekinilo strežbo poslušalo, da se rasizem ne spodobi. Med njimi je bilo tudi veliko pripadnikov manjšin, saj plače za strežno osebje Starbucska niso ravno pri vrhu, poleg ter ne služijo napitnin.

Glavni izvršni direktor Starbucksa Howard Schultz pravi, da se zaveda, da nekaj ur izobraževanja ne bo rešilo rasizma v Ameriki, vendar je nekje potrebno začeti. Rasne delitve so v ZDA vse večje. Polarizacija je začela ostro naraščati, odkar je Donald Trump sprožil predsedniško kampanjo, od prevzema oblasti naprej pa je rasne delitve le še podžigal.

Najprej z opredelitvijo Mehičanov kot posiljevalcev in kriminalcev, nato z enačenjem neonacistov s protestniki, potem pa še z napadi na poklicne nogometaše lige NFL, ki so ob igranju državne himne pred tekmami izražali protest proti policijskemu nasilju nad temnopoltimi s klečanjem. Vodstvo NFL je klonilo pod Trumpovim pritiskom in je igralcem klečanje ob himni prepovedalo.

Motiv je bil denar, saj je Trumpovo kritiziranje padlo na plodna tla pri njegovih podpornikih, ki so začeli navijati za bojkot lige NFL. Podobna motivacija žene tudi Starbucks, ki ocenjuje, da bo zaprtje 8000 lokalov stalo nekje med 12 do 14 milijonov dolarjev v izgubljeni prodaji. Bojkot bi stal veliko več.

Kako živahen je rasizem v ZDA, je ravno na dan akcije Starbucksa pokazala televizijska igralka Roseanne Barr, katere nekoč popularna komična serija Roseanne z njo in Johnom Goodmanom v glavni vlogi se je pred kratkim vrnila na televizijo ABC.

Kako živahen je rasizem v ZDA, je ravno na dan akcije Starbucksa pokazala televizijska igralka Roseanne Barr, katere nekoč popularna komična serija Roseanne z njo in Johnom Goodmanom v glavni vlogi se je pred kratkim vrnila na televizijo ABC. Razburjenje se je začelo nemudoma, saj Barrova ne skriva svojega navdušenja nad Trumpom.

V torek je najprej napačno tvitnila, da je Chelsea Clinton, hči nekdanjega predsednika ZDA in nekdanje demokratske predsedniške kandidatke, poročena z nečakom levičarskega aktivista Georga Sorosa, ki želi spodnesti ustavno republiko. Nato pa v slogu pregovornega pijanega strica grdo žalila tudi Hillary Clinton kot vrč poln iztrebkov, nekdanjo svetovalko predsednika ZDA temnopolto Valerie Jarett pa kot križanca med muslimansko bratovščino in Planetom opic.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek