REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kako preživeti jedrski napad? Poiščite klet in upajte na najboljše, svetuje ameriška vlada

Kako preživeti jedrski napad? Poiščite klet in upajte na najboljše, svetuje ameriška vladaV primeru jedrske eksplozije morajo posamezniki takoj poiskati zavetje in leči z obrazom navzdol. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriška zvezna agencija za izredne razmere (FEMA) je izdala vodnik za preživetje jedrskega napada sredi stopnjevanja svetovnih napetosti.

»Jedrske eksplozije lahko povzročijo znatno škodo in žrtve zaradi eksplozije, vročine in sevanja, vendar lahko svojo družino zaščitite, če veste, kaj storiti, in ste pripravljeni, če se to zgodi,« je v vodniku zapisala zvezna ameriška agencija.

FEMA je v vodniku poudarila, da je »okno delovanja« le 15 minut od jedrske detonacije in da obstajajo trije »kritični koraki« za preživetje: vstopi noter, ostani noter in ostani v toku.

V primeru jedrske eksplozije bi morali posamezniki nemudoma poiskati zaklonišče v trdni, stabilni stavbi – idealno v kleti ali osrednjem prostoru stran od oken ter odstraniti onesnažena oblačila in se čim bolje umiti zaradi prahu in radioaktivni delci.

Poudarjeno je, da je treba v zaprtih prostorih ostati vsaj 24 ur, razen če oblasti ne odredijo drugače, izredno pomembno pa je, da se izogibamo izhodu na prosto, saj so lahko padavine visoko radioaktivne in nevarne.

FEMA tudi opozarja, da lahko jedrske eksplozije povzročijo znatno uničenje ne samo zaradi same eksplozije, ampak tudi zaradi posledic padavin in učinkov elektromagnetnega impulza (EMP).

Zato bi morali Američani glede na brošuro FEMA o preživetju imeti opremo za nujne primere in poiskati najbližja zaklonišča.

»Če je oseba ujeta zunaj ali na nevarnem območju, ko pride do eksplozije, naj poišče najbližje, najboljše zaklonišče, ki ga lahko, in se uleže z obrazom navzdol.

Če so v vozilu – kar v večini scenarijev štejejo za nevarno – se morajo posamezniki skloniti pod armaturno ploščo,« priporoča FEMA.

Če se upoštevajo te smernice, trdi FEMA, se možnosti za preživetje »znatno izboljšajo«.

Jedrskega spopada se ne bojijo le Američani. Na to možnost se pripravlja tudi Evropa, ki z aplikacijami in brošurami svetuje državljanom, naj si naredijo zaloge hrane, vode in toaletnega papirja, zgradijo bunkerje in se naučijo preživeti brez elektrike.

Nemčija tako razvija aplikacijo, ki naj bi ljudem v primeru napada pomagala locirati najbližji bunker. Švedska razdeljuje 32 strani dolgo brošuro z naslovom »Če pride do krize ali vojne«.

Pol milijona Fincev si je že naložilo vodnik za pripravljenost na izredne razmere.

»Živimo v negotovih časih. Oboroženi spopadi trenutno potekajo v našem kotičku sveta. Terorizem, kibernetski napadi in dezinformacijske kampanje se uporabljajo za spodkopavanje in vplivanje na nas,« je zapisano v uvodu švedskega pamfleta.

Da bi se temu izognili, svetujejo Švedi, se državljane poziva, naj si zagotovijo »zajetno« zalogo pitne vode (in vsako leto preverijo njeno stanje), naj imajo dovolj toplih odej, oblačil za hladno vreme in alternativne načine ogrevanja, radio na baterije in veliko energijsko bogate hrane, ki jo lahko hitro pripravimo.

Podobno brošuro je izdala Norveška.

Da bi se zaščitili v »turbulentnem svetu«, Norvežanom svetujejo, naj si naredijo vsaj tedensko zalogo hrane, vključno s kruhom, pločevinkami, namazi, suhim sadjem, medom, čokolado, energijskimi ploščicami, oreščki in krekerji.

Zbrati je treba tudi zdravila, predvsem tablete joda v primeru jedrskega incidenta, ter gotovino.

Finska je objavila spletni vodnik za preživetje kriz od pomanjkanja vode in gozdnih požarov do vojaških spopadov z vznemirljivim naslovom: »Bi preživeli 72 ur

Cilj, so avtorji pojasnili za The Guardian, je okrepiti psihološko odpornost Fincev.

Nemčija se medtem osredotoča na povečanje števila svojih bunkerjev in zaklonišč po uradni oceni, da ima država s 84 milijoni prebivalcev manj kot 600 javnih zaklonišč, ki skupaj lahko sprejmejo le 480.000 ljudi.

Nemška gospodinjstva je vlada v Berlinu pozvala, naj prilagodijo lastne kleti, garaže ali skladišča ali izkopljejo stare bunkerje, medtem ko bodo gradbeniki zakonsko dolžni v nove domove vključiti zaklonišča - kot je že storila Poljska.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek