četrtek, 19. september 2024 leto 29 / št. 263
Kaj se je zgodilo z ameriško letalonosilko, ki je bila na muhi Hutijev?
Jemenski Hutiji so v petek, 31. maja 2024, izvedli raketni napad na ameriško letalonosilko Dwight Eisenhower v Rdečem morju - vsaj tako trdi tiskovni predstavnik te organizacije Yahya Saria.
»Nihče nikoli ni imel poguma, da bi neposredno napadel izjemno drago ladjo 'Dwight Eisenhower'. Hutiji so naredili prav to,« je tedaj na omrežju X zapisal brazilski analitik Pepe Escobar.
Not bad for a bunch of “goat herders”. pic.twitter.com/poFVzmkgYk
— Abolish (@anarchohoosier) May 31, 2024
Dva dni kasneje so Hutiji izvedli nove napade na ameriške sile v tem delu sveta, skupaj šest, je dejal jemenski tiskovni predstavnik.
»V severnem delu Rdečega morja smo z več raketami in brezpilotnimi letali napadli ameriško letalonosilko 'Eisenhower',« je dejal Saria. Kar zadeva ameriški rušilec, je nadaljeval, so ga napadla brezpilotna letala.
Napadi so povračilo za šest ameriških in britanskih napadov na ozemlje Jemna, v katerih je bilo ubitih 16 ljudi in ranjenih 41 ljudi.
— Mohamad Al Shami محمد الشامي (@mamashami) June 2, 2024
Če bi se izkazalo, da so Hutiji res zadeli ameriško letalonosilko – za kar še vedno ni konkretnih dokazov – bi bil to nedvomno napad brez primere v spopadih med proameriško koalicijo in jemenskimi uporniki, ki trajajo že od decembra lansko leto.
Ameriški uradniki so hitro zanikali trditve Hutijev in dejali, da »niso seznanjeni« z nobenimi napadi.
Vendar pa je ena poteza kapitana letalonosilke »Eisenhower« vzbudila dvome o uradni različici dogodkov.
Captain of the Eisenhower posts video from the ship to show that everything is ok on 1st June.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) June 2, 2024
That is after changing position and he used a video from March 2024!
So why did he not recorded a new video in 30 seconds?
4/ https://t.co/vvktaCWEC7
V soboto, 1. junija, je namreč kapitan Chris »Chowdah« Hill na družbenem omrežju X objavil navidezno običajen posnetek, ki prikazuje pristanek letala na ameriški letalonosilki.
Za kapitana, ki je izjemno aktiven na družbenih omrežjih, se takšna objava ne zdi nenavadna.
Houthis: “The American ship Eisenhower was targeted with a number of winged and ballistic missiles, the hit was Accurate and direct!”
— Lord Bebo (@MyLordBebo) June 2, 2024
On May 31st!
2/ https://t.co/WHeVMymnbK
Toda uporabniki družbenih omrežij so hitro ugotovili, da gre za posnetek, ki ga je Hill na svojem Instagram profilu objavil že 4. marca letos.
Zato se zdi odločitev za objavo takoj po domnevnem napadu Hutijev milo rečeno čudna.
Dan kasneje je Hill na X »všečkal« objavo, da je novica o »potopu« ameriške letalonosilke lažna, brez dodatnih komentarjev:
Why did you post a video from March yesterday while you were under attack from Houthi missiles? Seems misleading.
— Ashton Forbes (@JustXAshton) June 2, 2024
Why did the fake news you quoted here claim you were ‘baking cookies’ while you were intercepting missiles?
Any truth to the rumors the Carrier is going to port in… https://t.co/fiXiXz3JW8
Hill, ki se ni oziral na komentarje in ugibanja v komentarjih svojih objav, je še naprej nadaljeval z nalaganjem fotografij in video posnetkov, na podlagi katerih ni mogoče ugotoviti, ali je bila ladja zadeta ali ne, pa tudi, ali je nastala kakšna škoda.
Nekateri uporabniki družbenih omrežij so opazili še eno zanimivost: letalonosilka »Eisenhower« se je namreč takoj po domnevnem napadu začela oddaljevati od Jemna in pluti proti severu.
It's now so far north that it's actually out of range of its air group and effectively out of action.
— Armchair Warlord (@ArmchairW) June 3, 2024
I don't know if the Houthis hit it, but they sure as hell seem to have prompted its withdrawal. pic.twitter.com/Q40D9irWvA
Uradne razlage za te, milo rečeno, čudne poteze ameriške letalonosilke in njenega osebja še vedno ni.
More Eisenhower Rumors and Mystery
— Will Schryver (@imetatronink) June 6, 2024
There are now anecdotal stories swirling that the USS Eisenhower is in some sort of OPSEC (operations security) condition.
Supposedly regular communications between family in the US with their shipboard relatives are currently prohibited,… pic.twitter.com/n3tnYT83QJ
Čeprav ni nobenih konkretnih dokazov, da so Hutiji res zadeli »Eisenhowerja«, vedenje posadke te ladje in kratke izjave ameriškega ministrstva za obrambo kažejo, da je možno, da se je v Rdečem morju zgodilo nekaj, kar je prisililo Američane, da se (vsaj začasno) umaknejo.