REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaj se je dogajalo za zaprtimi vrati: Moskva razkrila podrobnosti pogajanj, oglasil se je tudi State Department

Kaj se je dogajalo za zaprtimi vrati: Moskva razkrila podrobnosti pogajanj, oglasil se je tudi State DepartmentIz oči v oči prvič po treh letih, Rusi nasmejani, Američani nekoliko bolj zadržani. Ni več dvoma – Evropska unija in Ukrajina bosta nasrkali, izkoriščena za skupen cilj. Vir: Posnetek zaslona, X

Približno štiri ure in pol sta se v Riadu v torek pogovarjali delegaciji Rusije in Združenih držav Amerike.

Izjave po srečanju so podali predstavniki ruske strani, State Department pa se je oglasil s pisno izjavo.

Pogajanja med Rusijo in Ameriko v Savdski Arabiji so pokazala dvoje in nič od tega ni dobro za Ukrajino: Donald Trump in Vladimir Putin bosta Evropsko unijo izkoristila za odpravo sankcij proti Rusiji, nato pa bosta državi začeli veliko gospodarsko sodelovanje.

Vladimir Zelenski pa se bo prisiljen odpovedati tako ozemlju kot članstvu v zvezi NATO.

Zadevno srečanje je bilo prvo snidenje najvišjih uradnikov Rusije in Amerike po treh letih.

Zadnje pomembno diplomatsko srečanje je bilo 10. februarja 2022, ko sta se Sergej Lavrov in takratni ameriški državni sekretar Antony Blinken srečala na pogovoru takoj po začetku vojne v Ukrajini.

Rusko delegacijo v Riadu sta sestavljala: minister za zunanje zadeve Sergej Lavrov in pomočnik ruskega predsednika Jurij Ušakov, medtem ko so Washington zastopali Marco Rubio, državni sekretar (zunanji minister ZDA), Steve Witkoff, posebni odposlanec za Bližnji vzhod, in Mike Waltz, svetovalec predsednika ZDA za nacionalno varnost.

Pomočnik ruskega predsednika Jurij Ušakov je po rusko-ameriškem srečanju v Riadu dejal, da pogovori sploh niso šli slabo.

Rusi so po srečanju razkrili, da je bilo celo nekaj šal.

Izjave udeležencev so razkrile, o čem je bilo govora, pa tudi, kakšni so načrti za prihodnost. Malo je reči, da Ukrajina ni srečna, in enako velja za Evropsko unijo.

Ne nazadnje, Rusi so sejno dvorano zapuščali nasmejani.

Nasmejal se je tudi veteran ruske diplomacije Sergej Lavrov, ko ga je poročevalka zahodnega medija prosila za komentar pobude francoskega predsednika Emmanuela Macrona o napotitvi evropskih vojakov v Ukrajino.

Smeh tvorca skovanke »fucking idiots«, ko gre za hujskače vojne z Zahoda, je bil bolj zgovoren kot tisoč besed...

Lavrov je potrdil domneve, da je Trump poslal Keitha Kellogga, kot svojega odposlanca za Ukrajino, da zamoti Evropejce v Münchnu, da jim pove dobre stvari, ki jih želijo slišati.

Lavrov je Rubia in Waltza na srečanju v Riadu odkrito vprašal o načrtu, ki ga je Kellogg povedal poljskemu zunanjemu ministru na Münchnenski varnostni konferenci prejšnji teden, a sta Američana odgovorila, da je ta bil - lažen (fake).

Mimogrede, Kellogga sploh ni bilo na srečanju z rusko stranjo v Riadu, kar je še ena potrditev Trumpove taktike do partnerjev v Evropski uniji.

Po besedah ​​Ušakova sta se Rusija in ZDA dogovorili, da bosta skrbeli za interese druga druge. Ob tem je težko reči, da sta se Rusija in ZDA zbližali, a kot navaja, se je o tem govorilo.

»Bila je zelo resna razprava o vseh vprašanjih, ki smo jih želeli izpostaviti,« je povedal Ušakov za Russia 1 in dodal, da sta tako Moskva kot Washington zainteresirana za razvoj dvostranskih odnosov.

Srečanja med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom prihodnji teden verjetno ne bo, je dejal Ušakov in dodal, da je težko navesti konkreten datum srečanja med predsednikoma.

»Potrebujemo tesno sodelovanje med delegacijama obeh držav.

Na to smo pripravljeni, vendar je o konkretnem datumu srečanja med voditeljema še težko govoriti,« je dejal.

Po njegovih besedah ​​bo odločitev o tem, kdo bo vključen v ekipo pogajalcev iz Ruske federacije o ukrajinskem konfliktu, sprejel predsednik Rusije Vladimir Putin.

»Predsednik sam se bo odločil, ko bomo dobili imena ameriških udeležencev,« je pojasnil Ušakov.

Ameriško zunanje ministrstvo je po pogajanjih sporočilo, da sta se ZDA in Rusija strinjali, da mora biti konec konflikta v Ukrajini trajen, vzdržen in sprejemljiv za vse strani.

State Department je objavil štiri točke, o katerih so se v torek dogovorili:

»Predsednik Trump je edini voditelj na svetu, ki lahko pripravi Ukrajino in Rusijo, da privolita v to,« so zapisali v izjavi State Departmenta.

1. Vzpostavitev posvetovalnega mehanizma za reševanje dvostranskih odnosov z namenom sprejetja potrebnih korakov za normalizacijo dela diplomatskih predstavništev;

2. Imenovanje ustreznih skupin na visoki ravni, ki si bodo prizadevale za čimprejšnjo končanje konflikta v Ukrajini na način, ki bo trajen, vzdržen in sprejemljiv za vse strani;

3. Postavitev temeljev za prihodnje sodelovanje pri vprašanjih skupnega geopolitičnega interesa ter zgodovinskih, gospodarskih in naložbenih priložnostih, ki bodo sad uspešnega konca vojne v Ukrajini;

4. Strani se zavezujeta, da bosta še naprej sodelovali, da bi zagotovili pravočasen in produktiven napredek procesa.

»En telefonski klic, ki mu sledi en sestanek, ni dovolj za vzpostavitev trajnega miru. Moramo ukrepati in danes smo naredili pomemben korak naprej,« so sporočili iz State Departmenta.

Dodali so še, da Trump želi ustaviti ubijanje, saj ZDA želijo mir in uporabiti svojo moč v svetu za združevanje držav.

»Predsednik Trump je edini voditelj na svetu, ki lahko pripravi Ukrajino in Rusijo, da privolita v to,« so zapisali v izjavi State Departmenta.

V kontekstu izboljšanja gospodarskega sodelovanja med ZDA in Rusijo je bila omenjena tudi Evropska unija, katere voditelje že več dni razganja od jeze, ker so bili izključeni iz pogajanj z Rusi.

Vlogo EU je omenil Rubio, ki je dejal, da »so strani, ki imajo sankcije, in Evropska unija bo morala nekoč biti ob mizi, ker je uvedla sankcije.«

Direktor ruskega sklada za neposredne naložbe Kiril Dmitrijev, ki je bil eden od udeležencev pogajanj v Riadu, je srečanje ocenil kot zelo konstruktiven dialog.

»Pred nami je zelo, zelo dolga in resna pot, a to je zelo pozitiven začetek konstruktivnih razprav: imamo veliko stičnih točk, veliko razumevanja, da obstajajo pozitivni gospodarski projekti, ki nas lahko povezujejo. Vse je zelo pozitivno,« je dejal Dmitrijev.

»Zelo pozitivna človeška komunikacija. Res smo se veliko bolje razumeli,« je poudaril.

Po njegovih besedah ​​so udeleženci pogajanj zelo hvaležni Savdski Arabiji, ki je zagotovila prostor za srečanje.

»Prvič, vse je bilo zelo dostojno. Drugič, vsi smo se veliko bolje spoznali,« je dejal Dmitrijev. Po njegovih besedah ​​je bilo za pogajalsko mizo veliko šal, Američani pa so izrazili željo, da pridejo v Rusijo.

Na vprašanja RT, kako ocenjuje stališče Združenih držav, je Dmitrijev poudaril, da je dobil vtis, da »Američani vse jemljejo zelo resno, z velikim spoštovanjem«.

Poudaril je, da je to srečanje sprožilo zelo pomemben začetek enakopravnega dialoga, ki temelji na medsebojnem razumevanju.

»Da, seveda je veliko nesoglasij, da, seveda, bilo je veliko poskusov Bidnove ekipe, da bi uničila komunikacijo, načeloma je bilo veliko natočnih informacij. Ampak tukaj je način, da to popravimo, moramo komunicirati, najti skupni jezik, vključno z velikim številom vprašanj, kjer lahko res skupaj razvijamo projekte na Arktiki in tako naprej. Gre torej za zelo pozitiven, premišljen dialog, jasno pa je tudi, da obstaja veliko nesoglasij, zato moramo biti realistični glede dejstva, da moramo opraviti še dolgo pot, da bi se popravile napake, ki jih je naredila Bidnova administracija,« je dejal.

Ob tem je dodal, da je bilo razpoloženje dobro, poslovno in z velikim spoštovanjem.

Pod črto: Rusija in ZDA želita čim prej končati vojno in ponovno vzpostaviti dobro gospodarsko sodelovanje.

Pri tej poti bo šla po gobe Ukrajina, slabo pa jo bo odnesla tudi EU, od katere pričakujeta odpravo sankcij.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek