REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Je jedrsko orožje naslednja »rdeča črta«, ki jo bo NATO prestopil v Ukrajini?

Je jedrsko orožje naslednja »rdeča črta«, ki jo bo NATO prestopil v Ukrajini?Bo vse bolj dementni predsednik ZDA dosegel uporabo jedrskega orožja v Evropi? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Je jedrsko orožje naslednja »rdeča črta«, ki jo bo NATO prestopil v Ukrajini?

Tako se sprašuje analitik, novinar in urednik WSWS Andre Damon in pri tem opozarja na nevarno eskalacijsko lestvico zahodnih držav, ko gre za vojno v Ukrajini.

Zmeraj znova se je namreč pokazalo, da so zahodne države najprej trdile, da bi bilo pošiljanje nekega orožja v Ukrajino preveč nevarno, nato pa so ga čez čas – vendarle poslale.

Najprej so tako zahodne države v Kijev poslale raketomete, nato havbice, pa letala, samohodne havbice, na koncu še HIMARS-e, tanke Leopard in sedaj obljubljajo celo že letala F-16.

Le kje se bo to končalo?

Povsem mogoče je, da se bo končalo na zelo tragičen način, kajti »Natu zmanjkuje Ukrajincev, ki bi jih lahko poslal v smrt,« opozarja avtor.

»Skoraj dva tedna pozneje je jasno, da ukrajinska 'spomladanska protiofenziva', ki so jo mesece promovirali ameriški mediji, ni naredila pomembnega napredka, medtem ko so ukrajinske oborožene sile utrpele uničujoče fizične izgube,« poudarja Damon.

Ukrajinski uradniki trdijo, da so od začetka ofenzive ponovno zavzeli 38 kvadratnih milj. Ti delčki ozemlja so bili 'kupljeni' s kar 1.000 žrtvami na dan, kar pomeni, da jih je od začetka ofenzive skupno padlo že do 12.000 ukrajinskih vojakov.

Ukrajinski uradniki trdijo, da so od začetka ofenzive ponovno zavzeli 38 kvadratnih milj.

Ti delčki ozemlja so bili kupljeni s kar 1.000 žrtvami na dan, kar pomeni, da jih je od začetka ofenzive skupno padlo že do 12.000 ukrajinskih vojakov, ugotavlja Damon.

Za novo ofenzivo so jih izvežbali 60.000, Ukrajina pa jih vsega skupaj nima več kot 200.000

Ruski uradniki so objavili video posnetek zahodnih oklepnih vozil, ki so jih uničili izstrelki, brezpilotna letala in topništvo dolgega dosega, vključno z več kot ducatom naprednih tankov Leopard 2 nemške izdelave in ameriških bojnih vozil pehote Bradley.

V prvem letu in pol konflikta so ZDA in sile Nata delovale na predpostavki, da bi lahko nadaljevale vojno s pošiljanjem vse bolj naprednega orožja v Ukrajino, medtem ko so Ukrajincem pustile, da služijo kot topovska hrana na bojišču.

»S hladno brezbrižnostjo do katastrofalne izgube človeških življenj si je Bidnova administracija prizadevala bojevati vojno do zadnjega Ukrajinca. Toda težava te strategije je, da Natu zmanjkuje Ukrajincev, ki bi jih lahko poslal v smrt,« ocenjuje Andre Damon.

Doslej je bilo ubitih ali ranjenih več sto tisoč ukrajinskih vojakov.

To je znaten del prebivalstva, primerne starosti za bojevanje, zaradi česar je vlada Vladimirja Zelenskega uvedla še bolj obupne ukrepe za iskanje novih trupel, ki bi jih vrgla na frontne črte.

V tem ozadju so zunanji ministri držav Nata v petek sklenili dvodnevni vrh, katerega cilj je bil dokončati načrte za vojaško zavezništvo med Natom in Ukrajino.

V četrtek je uradnik administracije ameriškega predsednika Joeja Bidna za CNN povedal, da so v bloku NATO 'odprti' za pospešen načrt za pridružitev Ukrajine čezatlantskem zavezništvu.

To bo vsebina prihajajočega vrha Nata v Vilni v Litvi 11 in 12. julija, bodisi prek neposrednega vstopa Ukrajine v NATO bodisi v obliki zagotavljanja »varnostnih jamstev«.

Z jedrskim orožjem, nameščenim v Belgiji, Nemčiji, Italiji, Turčiji in na Nizozemskem so ZDA sicer želele izsiljevati Rusijo in preprečiti poraz Ukrajine.

V ta namen je Pentagon v Evropi že namestil dodatno jedrsko orožje, okoli 150 jedrskih bomb, navaja francoski Observateur Continental.

Ker je vedela za načrte ameriškega establišmenta, je Rusija sprejela protiukrepe.

Poškodovana jedrska bomba
Poškodovana jedrska bomba. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Moskva je zaradi odločitev ruskega voditelja Vladimirja Putina dva koraka pred Washingtonom.

V okviru vojaškega sodelovanja med Moskvo in Minskom je rusko jedrsko orožje nameščeno na ozemlju Belorusije.

Z jedrskim orožjem, nameščenim v Belgiji, Nemčiji, Italiji, Turčiji in na Nizozemskem so ZDA želele izsiljevati Rusijo in preprečiti poraz Ukrajine. V ta namen je Pentagon v Evropi že namestil dodatno jedrsko orožje, okoli 150 jedrskih bomb, navaja francoski Observateur Continental.

Poleg tega je Rusija okrepila svojo jedrsko skupino v regiji Kaliningrada z namestitvijo več dodatnih operativno-taktičnih raketnih sistemov Iskander.

Tako si Kremelj ni zagotovil le strateške varnosti za Rusijo, ampak je tudi uničil ameriške načrte za jedrsko izsiljevanje.

Rusija je ameriškemu hegemonu pokazala, da je pripravljena na kakršen koli razvoj situacije v zvezi z ukrajinskim konfliktom.

»Pomembno je poudariti, da za razliko od ZDA, Rusija ne uporablja svojega jedrskega potenciala za ustrahovanje sovražnika. Rusko jedrsko orožje se uporablja izključno kot sredstvo odvračanja od agresivne politike ZDA in njihovih zaveznikov. Vsi vedo, da Rusija ne namerava prva uporabiti svojega jedrskega arzenala,« dodaja Observateur Continental.

Resnično vprašanje pa ni vstop Ukrajine v NATO, temveč vstop Nata v Ukrajino, kar pomeni stopnjevanje neposredne vpletenosti bloka v ukrajinsko vojno.

Edini razlog za pospešitev vstopa Ukrajine v NATO je ustvariti okvir za tako stopnjevanje.

Celotna verodostojnost Nata je bila stavljena na prizadevanje, da bi Ruse vrgli čez mejo, kar bi povzročilo krizo, ki bi privedla do padca Putinove vlade. Logika eskalacije neizogibno vodi k neposrednemu posegu Nata v konflikt.

Kajti vsakič, ko so sile ZDA in Nata trdile, da nečesa ne bodo storile v Ukrajini, so šle naprej in to tudi storile, od zagotavljanja bojnih tankov in bojnih letal do orožja, ki je bilo uporabljeno za napad na Rusijo, ugotavlja Andre Damon.

Katera bo naslednja »rdeča črta«, ki jo bo NATO prestopil kot odgovor na vse slabše vojaške razmere v Ukrajini?

F-16
F-16. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Obstaja več možnosti: Prvič, vzpostavitev 'območja prepovedi letenja' in neposredna angažiranost ruskih sil z letali Nata.

V Kissingerjevi strategiji je bila ena velika napaka. Predvidevalo se je, da bo jedrsko orožje omejilo odzive nasprotnikov. Zagotovil za to s strani Rusije, ki ima danes modernejše jedrsko orožje in boljšo protizračno obrambo pa seveda ni.

Drugič, neposredna napotitev Natovih enot na vojno območje.

In tretjič, namestitev ali celo uporaba taktičnega jedrskega orožja s strani Nata, da prepreči rusko zmago v konfliktu.

Omeniti velja, da je med hladno vojno ameriški geopolitični strateg Henry Kissinger, ki je bil pred kratkim predmet medijske pohvale ob svojem 100. rojstnem dnevu, nekoč opisal uporabo taktičnega jedrskega orožja za preprečitev katastrofe, natanko takšne, s katero so se soočile ukrajinske sile.

V svoji knjigi 'Jedrsko orožje in zunanja politika' iz leta 1957 je Kissinger zagovarjal uporabo jedrskega orožja v bojih na prvi liniji in njegovo uporabo na bojišču s strani Združenih držav v boju za preprečitev napredka konvencionalnih sil.

'Omejena jedrska vojna', to je jedrska vojna, ki ne vodi v globalno uničenje in 'vzajemno zagotovljeno uničenje,' je trdil Kissinger, 'je v resnici strategija, ki bo izkoristila naše posebne veščine v največji možni meri in je morda manj verjetna postati vsestranska kot običajna vojna.'

Trdil je, da bi bila takšna vojna 'improvizirana sredi vojaških operacij [in] bi se izvajala v najslabših možnih pogojih, tako psiholoških kot vojaških', tj. točno v razmerah, ki se zdaj razvijajo v Ukrajini.

Kissinger je trdil, da bi namesto ciljanja na 'največja središča prebivalstva' jedrsko orožje lahko uporabili kot del vojskovanja, 'ki temelji na majhnih, zelo mobilnih, samostojnih enotah', katerih cilj je 'odvzeti agresiji enega od njenih ciljev - nadzor nad ozemljem.' Majhne, mobilne enote z jedrskim orožjem so izjemno uporabne za premagovanje nasprotnikov ali za hitro uničenje pomembnih ciljev,'« navaja sporno Kissingerjevo doktrino Andre Damon.

V Kissingerjevi strategiji pa je bila ena velika napaka. Predvidevalo se je, da bo jedrsko orožje omejilo odzive nasprotnikov. Zagotovil za to s strani Rusije, ki ima danes modernejše jedrsko orožje in boljšo protizračno obrambo pa seveda ni.

Toda kljub vsej svoji očitni norosti so bile Kissingerjeve doktrine v resnici glavni navdih za sedanjo jedrsko strategijo ZDA.

Odkar so Združene države leta 2016 začele zbirati več bilijonov dolarjev vredno jedrsko orožje, si ZDA prizadevajo ustvariti manjše in manj zmogljivo »uporabno« jedrsko orožje.

V dokumentu Centra za strateške in mednarodne študije (CSIS) iz leta 2015 je zapisano: »Scenariji za jedrsko vojno so se močno spremenili od 'ravnotežja terorja' med dvema svetovnima velesilama.«

Posledično »druga jedrska doba« vključuje bojevnike, »ki razmišljajo o tem, kako bi lahko dejansko uporabili jedrsko orožje, tako na začetku spopada kot na diskriminatoren način.«

Leta 2019 je Foreign Affairs objavil članek Elbridgea Colbyja, enega glavnih avtorjev Trumpove nacionalne obrambne strategije iz leta 2018, z naslovom »Če želite mir, se pripravite na jedrsko vojno«.

Colby je zapisal: »Tveganja obvladovanja jedrskega soočanja so lahko ogromna, a takšen je tudi dobiček zaradi pridobivanja jedrske prednosti nad nasprotnikom.«

»Najboljši način, da se izognete jedrski vojni,« je nadaljeval Colby, »je biti pripravljen na boj v omejeni vojni.«

In vse več je znakov, da bi bile ZDA na kaj takšnega morda pripravljene. V Ukrajini. v Evropi.

V Rusiji se je začela živahna polemika o tem, ali naj se Rusija na grožnje Zahoda odzove z uporabo taktičnega jedrskega orožja. Mnenja o tem so deljena – celo med najvišjimi svetovalci, ki so svetovali tako Jelcinu kot Putinu.

Še več, tudi v Rusiji se je začela živahna polemika o tem, ali naj se Rusija na grožnje Zahoda odzove z uporabo taktičnega jedrskega orožja.

Mnenja o tem so deljena – celo med najvišjimi svetovalci ruskega predsednika, ki so svetovali tako Borisu Jelcinu kot Putinu.

Že to bi moralo povzročiti resen strah na Zahodu.

A ga ne povzroča.

Generacije, ki se ne spomnijo grozot vojne se ukvarjajo z vsakodnevnimi zadevami in dopuščajo, da jih politiki brez glasu odpora vodijo v jedrski spopad…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek