REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Japonski parlament odobril zakon, ki omogoča abdikacijo cesarja

Japonski parlament odobril zakon, ki omogoča abdikacijo cesarja

Spodnji dom japonskega parlamenta je danes sprejel zakon, ki ostarelemu cesarju Akihitu dovoljuje, da se prihodnje leto odpove prestolu. Zakon, ki bo omogočil prvo abdikacijo na Japonskem po 200 letih, mora sprejeti še zgornji dom parlamenta, kar naj bi po napovedih storil prihodnji teden, poročajo tuje tiskovne agencije.

Akihito je avgusta lani v enem svojih redkih video nagovorov zaradi vse hujših zdravstvenih težav nakazal očitno željo po upokojitvi, vendar mu je dosedanja zakonodaja to prepovedovala.

Zakon, ki ga je japonska vlada odobrila sredi maja, je namenjen zgolj Akihitu, ne pa tudi njegovim naslednikom. Poleg tega po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ne določa točnega datuma abdikacije, temveč v njem piše le, da mora cesar abdicirati v treh letih po sprejetju zakona.

Japonska tiskovna agencija Kyodo, ki se sklicuje na neimenovane vire, poroča, da vlada razmišlja o tem, da bi se Akihito s prestola lahko umaknil decembra prihodnje leto, ko bo dopolnil 85 let. S tem bo postal prvi japonski cesar, ki bo abdiciral po cesarju Kokakuju, ki je to storil leta 1817.

Na "prestolu krizanteme" naj bi ga potem nasledil danes 56-letni princ Naruhito. Ta naj bi novi japonski cesar postal 1. januarja 2019.

Akihito je prestol zasedel januarja 1989 po smrti svojega očeta Hirohita.

Japonska cesarska družina se lahko pohvali z najdaljšo dedno linijo, ki sega več kot 2600 let v preteklost. Toda njeno članstvo se vse bolj oži, med drugim tudi zato, ker ženske s poroko z navadnim državljanom izgubijo status člana cesarske družine. Ko se bo princesa Mako, cesarjeva najstarejša vnukinja, poročila s svojim sošolcem z univerze, s katerim je zaročena, bo cesarska družina štela le 18 članov. Poleg tega ženske ne morejo naslediti cesarskega prestola.

Spodnji dom parlamenta je danes presenetljivo pozval vlado, naj razmisli da bi ženskam dala večjo vlogo v cesarstvu. Zagovorniki tradicije s premierjem Shinzom Abejem na čelu, tovrstnim spremembam odločno nasprotujejo, navadni državljani pa idejo, da bi prestol lahko zasedle tudi ženske, zelo podpirajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek