četrtek, 31. oktober 2024 leto 29 / št. 305
Izraelska vlada ogorčena nad Obamovo administracijo in se veseli Trumpa
Potem ko ZDA v petek niso z vetom preprečile resolucije Varnostnega sveta ZN, ki zahteva konec gradenj izraelskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih, je izraelski premier Benjamin Netanjahu ostro kritiziral predsednika Baracka Obamo in dejal, da se veseli prihoda Donalda Trumpa na oblast.
"Ne le, da ni zaščitila Izraela pred tem množičnim napadom v ZN, ampak je Obamova administracija celo sodelovala v njem. Izrael se veseli sodelovanja z novoizvoljenim predsednikom Donaldom Trumpom in vsemi prijatelji v kongresu, tako demokrati kot republikanci, da odvrnemo škodljive posledice te absurdne resolucije," je sporočil Netanjahu.
Resolucijo je najprej predlagal Egipt, Izrael je na to opozoril Trumpa, ki je poklical v Kairo, in Egipt je predlog umaknil. Vendar so resolucijo nato skupaj predlagali Nova Zelandija, Venezuela, Senegal in Malezija. Sprejeta je bila s 14 glasovi za in nobenim proti, ZDA pa so se vzdržale.
Netanjahu je nemudoma poklical svoja veleposlanika v Novi Zelandiji in Senegalu na posvetovanja v domovino. Hkrati je odpovedal predvideni obisk senegalskega zunanjega ministra v Izraelu in vse izraelski programe pomoči tej afriški državi.
Trump, ki še ni predsednik ZDA, je sporočil, da je bila dolgoletna politika ZDA, da se lahko mir med Izraelci in Palestinci doseže le skozi neposredna pogajanja med stranema, ne pa z vsiljevanjem pogojev s strani ZN.
"To Izrael postavlja v zelo težak pogajalski položaj in je izjemno nepošteno do vseh Izraelcev," je sporočil Trump in zagrozil z nedoločenimi ukrepi proti celotnim ZN, rekoč, da se bodo stvari po 20. januarju spremenile.
Trumpovo prehitevanje je razburilo tiskovnega predstavnika sveta za nacionalno varnost ZDA Bena Rhodesa, ki je novinarjem dejal, da imajo ZDA le enega predsednika naenkrat in je zelo pomembno, da ves svet ve, kdo je tisti, ki govori v imenu ZDA do 20. januarja, in kdo šele po 20. januarju.
Rhodes je z drugimi predstavniki administracije povedal, da ZDA niso imele druge izbire, ter odločno zavrnil namige, da so ZDA kakorkoli sodelovale pri pripravi resolucije.
Obama že od samega začetka nasprotuje izraelskim gradnjam na zasedenih ozemljih in to tudi javno govori. Kljub temu je doslej Izrael redno ščitil pred podobnimi resolucijami.
"Od leta 2009 se je število izraelskih priseljencev povečalo za 100.000 na 400.000. Trditev, da bi veto na resolucijo upočasnil te aktivnosti, je skregana z dejstvi," je dejal Rhodes.
"ZDA so ukrepale v interesu miru med Izraelci in z le enim ciljem, to pa je ohranitev možnosti rešitve dveh držav," je sporočil državni sekretar ZDA John Kerry. "Čeprav se ne strinjamo z vsemi vidiki resolucije, pa ta pravilno obsoja nasilje in vzpodbujanje nasilja ter naseljevanje in poziva h konstruktivnim korakom obeh strani," je še dejal.
Ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power je novinarjem citirala izjavo predsednika Ronalda Reagana, ki je leta 1982 dejal, da Washington ne bo podpiral uporabe nobenih dodatnih zemljišč za naselbine. "To je bila politika vsake administracije, republikanske in demokratske še pred Reaganom in do danes," je dejala.
Nekdanji glavni palestinski pogajalec Saeb Erekat je pred glasovanjem o resoluciji dejal, da bi veto ZDA pomenil podporo naseljevanju in odstop od rešitve dveh držav. Palestinci se nočejo pogajati o miru, ko jih Izrael postavlja pred dejstvo s kolonizacijo spornega ozemlja. Po glasovanju je Erekat dejal, da gre za zgodovinsko zmago mednarodnega prava in legitimnosti.
Potrditev resolucije je kot zavrnitev izraelske politike in trden izraz podpore rešitvi dveh držav pozdravil palestinski predsednik Mahmud Abas. Tokrat sta se z njim strinjala tudi gibanji Hamas in Islamski džihad.
Zadovoljen je bil generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki je resolucijo pozdravil kot pomemben prikaz vodstva Varnostnega sveta in mednarodne skupnosti v prizadevanjih, da je vizija dveh držav ostane uresničljiva.
Izraelski veleposlanik pri ZN Danny Danon je obratno menil, da resolucija deluje proti rešitvi dveh držav. "Pričakovali smo, da bo največji zaveznik Izraela deloval v skladu z vrednotami, ki jih delimo, in bo vložil veto na to sramotno resolucijo. Ne dvomim, da bo nova administracija ZDA skupaj z novim generalnim sekretarjem ZN pripeljala novo obdobje odnosov z Izraelom v ZN," je dejal Danon.
Ogorčeni so tudi v ameriškem kongresu. Senator John McCain iz Arizone je resolucijo označil za novo sramotno poglavje bizarne protiizraelske politike ZN. "Zaradi vzdržanega glasu smo sokrivi tega nezaslišanega napada na Izrael," je dejal.
Lindsey Graham iz Južne Karoline je napovedal zmanjšanje sredstev za ZN iz ameriškega proračuna in kaznovanje držav, ki so sodelovale pri resoluciji ali so jo podprle, z odvzemom ameriške pomoči.
Newyorški republikanski kongresnik Lee Zeldin je Trumpa pozval, naj odvzame vso pomoč Palestincem zaradi te "antisemitske" resolucije, demokratski senator Bob Casey iz Pensilvanije pa je izrazil izjemno razočaranje nad vzdržanim glasom.
Resolucija od Izraela zahteva, da "nemudoma in popolnoma ustavi vse dejavnosti v zvezi z gradnjo naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih, tudi v vzhodnem Jeruzalemu". Ob tem poudarja, da izraelske naselbine nimajo pravne veljave ter ogrožajo načelo dveh držav kot možno rešitev bližnjevzhodnega konflikta.