REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Italijanski mediji: Macron se je poskušal vmešati v izvolitev novega »ultraevropskega« in »protislovanskega« papeža

Italijanski mediji: Macron se je poskušal vmešati v izvolitev novega »ultraevropskega« in »protislovanskega« papežaVir: Posnetek zaslona, X

Francoski predsednik se je sestal s kardinali elektorji, da bi povečal podporo svojemu favoriziranemu kandidatu, trdijo italijanski mediji

Francoski predsednik Emmanuel Macron poskuša vplivati na prihajajoči papeški konklave v korist francoskega kandidata za naslednjega papeža, trdi več konservativnih italijanskih medijev.

Poročila so se pojavila po srečanjih francoskega voditelja z več kardinali elektorji in vodjo vplivnega katoliškega gibanja pred konklavom, ki naj bi določil Frančiškovega naslednika.

Macron je minulo soboto ob robu pogreba papeža Frančiška kosil s štirimi od petih kardinalov volivcev francoskega rodu, vključno z marsejskim nadškofom Jeanom-Marcom Avelinom.

Francoski predsednik se je sestal s kardinali elektorji, da bi povečal podporo svojemu favoriziranemu kandidatu, trdijo italijanski mediji.

Papež je umrl 21. aprila.

Prejšnji petek je francoski predsednik v rimski restavraciji večerjal tudi z Andreo Riccardijem, vodjo Skupnosti Sant'Egidio, vplivnega katoliškega združenja z več kot 70.000 laičnimi člani v 74 državah, ki naj bi imelo vpliv na nekatere člane prihodnjega konklava.

Po poročanju italijanskega dnevnika Il Tempo je francoski voditelj kardinale spraševal, kako bi lahko dosegli soglasje glede Aveline.

Časnik je kardinala - ki velja za enega od kandidatov za naslednjega papeža - označil za »ultraevropskega, protislovanskega« in »enega najbolj liberalnih« članov konklava.

Dnevnik je srečanja opisal tudi kot primer »intervencionizma, vrednega novega kralja Sonca,« v očitni navezavi na francoskega kralja Ludvika XIV. iz 17. stoletja, ki je skušal prek francoskih kardinalov vplivati na izvolitev papeža.

Drug italijanski časopis, La Verita, je Macrona neposredno obtožil, da si prizadeva za izbiro naslednjega papeža.

Elizejska palača dnevnega reda obeh srečanj ni uradno komentirala.

Skupnost Sant'Egidio je obtožbe zanikala in v četrtek za Le Monde povedala, da Macron »želi razumeti proces, ne pa nanj vplivati«.

Konservativni italijanski mediji so dejanja predsednika Francije povezali z njegovo željo po ponovni pridobitvi mednarodnega vpliva in popravi vezi s Svetim sedežem, ki naj bi se pod papežem Frančiškom skrhale.

Te trditve so pritegnile pozornost francoskih medijev, vključno z Le Mondeom, ki so dejali, da njihovi italijanski kolegi širijo »govorice,« ki odražajo medsebojno nezaupanje med Parizom in Rimom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek