REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Intervju z »zmernim« teroristom: Kako je CNN čez noč »preobrazil« nekdanjega vodjo Al Kaide in Islamske države

Intervju z »zmernim« teroristom: Kako je CNN čez noč »preobrazil« nekdanjega vodjo Al Kaide in Islamske državeAbu Muhamed al-Jolani trenutno vodi džihadistične militante HTS v Siriji in je bil v preteklosti povezan z Al Kaido in Islamsko državo. Vir: Posnetek zaslona, X

CNN, ki deluje pod sloganom širjenja obzorij in »opolnomočenja« sveta, je predvajal intervju z iskanim teroristom, za katerega so Američani razpisali tiralico in vodjo džihadistične skupine Hay’at Tahrir al-Sham (HTS), v katerem so med drugim razpravljali o njegovi »preobrazbi« od voditelja Al Kaide do »zmernega upornika«.

Intervju z Abu Mohamedom al-Jolanijem je bil opravljen v času, ko se je HTS »aktivirala« v Siriji in naj bi z drugimi militantnimi skupinami prevzela nadzor nad mesti Alepo in Hama.

Medtem ko je CNN Jolanija označil za »vodjo upornikov«, so ZDA, Rusija, Sirija, Iran, ZN in večina mednarodne skupnosti njega in njegovo organizacijo označili za teroristično skupino.

Jolani je bil v preteklosti vodja Al Kaide in Fronte Al Nusra, povezane z ISIS-om, vsi pa so obtoženi številnih vojnih zločinov, vključno s pokolom več sto civilistov in ugrabitvami.

Leta 2013 so ZDA Jolanija izpostavile kot »posebej označenega globalnega terorista« in kasneje zanj razpisale nagrado v višini 10 milijonov dolarjev.

Vodja militantne skupine Hezbolah s sedežem v Libanonu Naim Qassem je prav tako trdil, da sta nedavno agresijo v Siriji »sponzorirala Amerika in Izrael«, ter da Washington poskuša »ustvariti kaos v Siriji«.

Obljubil je, da bo njegova skupina pomagala sirski vladi v boju proti džihadistom HTS, in pozval druge arabske države, naj podprejo Damask v bitki.

Med intervjujem je Jolani označitev, da je terorist zavrnil kot »predvsem politično« in »napačno«.

Ljudi je pozval, naj ga »ne sodijo po besedah, temveč po dejanjih«.

Zatrdil je, da gre »vsakdo skozi izkušnje in faze v življenju«.

Vztraja, da je zdaj spremenjen človek, ki se bori za to, kar opisuje kot osvoboditev Sirije.

Po podatkih ZN je nedavna eskalacija spopadov v Siriji v dobrem tednu dni razselila že okoli 280.000 ljudi, kar opozarja, da bi se lahko ta številka kmalu povzpela na več kot 1,5 milijona.

Pred tem je ruski zunanji minister Sergej Lavrov dejal, da je Moskva videla informacije, ki kažejo, da so Združeno kraljestvo, ZDA in Izrael najbrž sodelovali pri podpori HTS v njeni trenutni ofenzivi v Siriji, da bi preusmerili pozornost od vojne v Gazi.

Iranski zunanji minister Abas Aragči je tudi napovedal, da bo Teheran podprl sirsko vlado pri odvrnitvi nedavne džihadistične ofenzive, ki jo je označil za »ameriško-cionistično« zaroto.

Sirija je v vojni od leta 2011, ko so različne protivladne skupine poskušale zrušiti Asadovo vlado.

Džihadistične sile, zlasti tiste, ki prejemajo vojaško pomoč iz tujine, so postale prevladujoči akterji med opozicijo in so jih ZDA in druge zahodne države od takrat označile za »zmerne upornike«.

Leta 2015 je Rusija na zahtevo Damaska ​​posredovala in Asadovim silam pomagala ponovno prevzeti nadzor nad večjim delom države.

Vendar so se razmere prejšnji teden poslabšale, potem ko so HTS in njeni zavezniki sprožili obsežno ofenzivo v severozahodni Siriji, potisnili vladne sile in zavzeli pomembne dele ozemlja v Alepu in Idlibu.

Ta načrt naj bi zahodni zavezniki islamistov snovali že od začetka ruske operacije v Ukrajini leta 2022, podpirala pa ga je tudi Turčija.

Eden od ciljev naj bi bil izgon Irana iz Sirije in prekinitev dobavnih verig Hezbolahu, to pa hkrati omogoča Izraelu, ki sodeluje z džihadisti HTS-a, da nadaljujejo svoj genocid nad Palestinci.

V toku je priprava na srečanje zunanjih ministrov Irana, Sirije in Iraka, ki naj bi v prihodnje koordinirali skupne operacije proti HTS-u in drugimi skrajneži.

Zelo pomembno pa je, da mesto Homs ostane pod nadzorom sirskih vladnih sil - če ne, se bodo razmere na Bližnjem vzhodu zelo spremenile.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek