REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Indijsko vrhovno sodišče prepovedalo muslimanske hitre ločitve

Indijsko vrhovno sodišče prepovedalo muslimanske hitre ločitve

Indijsko vrhovno sodišče v New Delhiju je danes prepovedalo sporno prakso muslimanov, po kateri se moški lahko na hitro loči od soproge. Kot je odločilo, praksa, po kateri se moški lahko loči tako, da trikrat zaporedoma reče besedo talak (ločitev v arabščini) ni niti muslimanska niti v skladu z ustavo, poročajo tuje tiskovne agencije.

Da praksa, znana kot trojni talak, ni v skladu z ustavo, ker ne spoštuje pravice do enakosti pred zakonom, so menili trije od petih sodnikov, dva sta bila proti.

Za pravno pot so se odločile tudi zato, ker moški ženske o ločitvi obvestijo v pismu, po telefonu, vse pogosteje pa tudi s sporočili SMS ali prek aplikacij Skype in WhatsApp.

Sodišče je tako odločilo v primeru, ki ga je vložilo pet žensk, od katerih so se soprogi na hitro ločili, ter dve skupini za človekove pravice. Za pravno pot so se odločile tudi zato, ker moški ženske o ločitvi obvestijo v pismu, po telefonu, vse pogosteje pa tudi s sporočili SMS ali prek aplikacij Skype in WhatsApp.

Muslimanske hitre ločitve v Indiji obstajajo že več desetletij, čeprav niso omenjene ne v šeriatskem pravu ne v Koranu.

Borke za pravice žensk so odločitev pozdravile. "Zelo smo zadovoljni, da smo zmagali. Muslimanske ženske doslej nismo imele zakona, ki bi pravično obravnaval oba spola in ki bi podpiral naše pravice v zakonski skupnosti in družini," je dejala Zakia Soman iz skupine Gibanje indijskih muslimank, ki je vložila tožbo. "A tu se ne sme končati. Treba je začeti pravo, dolgo bitko za socialno reformo, opolnomočenje žensk in njihovo izobrazbo," je dodala.

Zelo smo zadovoljni, da smo zmagali. Muslimanske ženske doslej nismo imele zakona, ki bi pravično obravnaval oba spola in ki bi podpiral naše pravice v zakonski skupnosti in družini.

Indijski premier Narendra Modi je odločitev sodišča označil za zgodovinsko. "Muslimanskim ženskam zagotavlja enakost in je močno sredstvo za opolnomočenje žensk," je tvitnil.

Indija je bila doslej ena redkih držav, kjer so se moški lahko ločili na tako preprost način. V več kot 20 muslimanskih državah, med njimi tudi v Pakistanu in Bangladešu, hitre ločitve niso dovoljene.

Muslimani predstavljajo 14 odstotkov od skupno 1,25 milijarde prebivalcev v Indiji, zanje pa velja zakonodaja, ki temelji na šeriatskem pravu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek