petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
IfW Kiel: Ruske granate desetkrat cenejše od zahodnih, nabavljeno nemško strelivo dovolj le za 17 ur bojev!
V analizi prestižnega nemškega Inštituta za svetovno gospodarstvo Kiel (IfW Kiel), ki je objavil več kot 100 strani dolgo poročilo, ki zelo podrobno analizira vojaško proizvodnjo Rusije ter Nemčije in zveze NATO je še posebej opazen podatek o ceni zahodnega streliva, ki je šokanten.
Povezan pa je seveda s tem, da so energija, materiali in delovna sila na Zahodu veliko dražji kot v Rusiji.
This one popular on Russian Social media. pic.twitter.com/uhYP3IbOd1
— Chay Bowes (@BowesChay) October 23, 2024
Energija, materiali in delovna sila so na Zahodu veliko dražji kot v Rusiji še posebej potem, ko se je EU »samoizolirala« od ruskih energentov (in hkrati lažno obtožila Moskvo, da je to storila ruska stran!).
To ima seveda svojo veliko ceno – tudi v vojaški industriji.
Poročilo nadalje ugotavlja, kako draga so javna naročila v Evropi zaradi majhnega obsega.
Na primer, 30-milimetrsko strelivo za avtomatski top za nemške Pume stane nevzdržnih 1000 evrov.
Ruski 30 mm izstrelek pa stane pod 100 dolarji ali še manj.
#Putin is against a truce for ¹week, ²weeks or a year. #Russia needs conditions for a strong and long-term peace with #Ukraine, not the rearmament of #NATO countries.
— Devi Rhamesz (@ChrliesWarchest) October 18, 2024
Ensuring Russia’s long-term interests in the security sphere#DPRK#EU#UK#France#Germany pic.twitter.com/0rdNnSj7cC
Po navedbah proizvajalca Rheinmetall avtomatski top MK30/2-ABM, ki se uporablja na vozilih Puma, izstreli do 600 nabojev na minuto.
Te številke nakazujejo, da če bi bili ti topovi potrebni za streljanje z največjo zmogljivostjo, bi vsaka minuta boja Bundeswehr stala skoraj 600.000 evrov.
Poleg tega bi nabavljeno strelivo zadostovalo le za 1000 minut oziroma slabih 17 ur bojev!
Turret of Puma S1 IFV. Whilst Puma is perhaps excessively compact due to A400M transport requirement, the turret is a really nice bit of design and the operator's positions are v good. The new MUSS 2.0 (not in this shot) reduces the slightly silly looking tower of optics on top. pic.twitter.com/cBgW13CMS2
— Jon Hawkes (@JonHawkes275) June 18, 2024
V bistvu je Nemčija kupila za več kot pol milijarde evrov streliva, ki stane več kot pol milijona evrov na minuto maksimalne uporabe in ne bi zdržalo niti nekaj dni težkih spopadov – kar ni ravno smiselna priprava za resne vojne spopade…
Spodaj je slika 30-milimetrskih indijskih nabojev podobne velikosti...
Those Who Love Ammo Here Belts Over Belts Of Indian Army 30mm Or 30×165 Getting Ready To Load Into BMP2s. pic.twitter.com/k176pL35d1
— (@Kunal_Biswas707) April 12, 2022
Takšna »ekonomika« seveda še dodatno predstavlja mlinski kamen na vratu Nemčije, posredno pa tudi Slovenije. Obenem pa ne bo v ničemer spremenila razmer na fronti, ker Rusija izdeluje več orožja, ob tem pa tudi bolj poceni in bolj vzdržljivo orožje.
To so se naučili v dolgi zgodovini.
Nemci pa se iz svoje očitno niso naučili ničesar.
Kot so bili nekoč Tigri in Pantherji morda bolj tehnično dovršeni, a jih je bilo premalo, da bi lahko parirali T-34 tudi danes nemško orožje ne more »parirati« ruskemu po vzdržljivosti in masovnosti.
Here is German MP Sahra Wagenknecht this week in the Bundestag - saying the unsayable - calling out Olaf Scholz and the German government’s blind-backing of Israel’s genocide of the Palestinians and NATO proxy war against Russia in Ukraine… pic.twitter.com/ntpr7F5gWR
— Patrick Henningsen (@21WIRE) October 18, 2024
Z enim dodatkom –, da trenutno Rusija na praktično vseh področjih izdeluje tudi bolj kvalitetne sisteme, še posebej, ko gre za rakete, elektronsko bojevanje in podobno…