REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hud udarec za Zelenskega v Davosu! Voditelja Ukrajine so ignorirali, nato se je delal, da ne sliši vprašanj novinarjev

Hud udarec za Zelenskega v Davosu! Voditelja Ukrajine so ignorirali, nato se je delal, da ne sliši vprašanj novinarjevUkrajinski voditelji niso skrivali želje po srečanju s kitajskimi uradniki ta teden v Švici, a je predsednik Vladimir Zelenski odšel domov brez želenega sestanka, kar predstavlja nov udarec za Kijev, poroča bruseljski »Politico«. Vir: Posnetek zaslona, X

Kitajska delegacija je imela med obiskom v Švici dovolj priložnosti za srečanja z ukrajinskimi kolegi, bodisi v Bernu bodisi na Svetovnem gospodarskem forumu (WEF) v Davosu.

Vsakršno srečanje bi zadovoljilo dolgoletno upanje Kijeva na neposredne pogovore z visokimi uradniki iz Pekinga.

Šef kabineta ukrajinskega predsednika Andrij Jermak je pred večnacionalnim vrhom v švicarskih Alpah dejal, da je nujno, da se Kitajska pridruži mirovnim pogajanjem, in namignil, da bo imel Vladimir Zelenski priložnost govoriti s kitajskim premierjem Li Qiangom.

A Ukrajini na koncu ni uspel veliki met v prizadevanjih, da bi Kitajsko prepričala, naj se vključi v pogajanja, Zelenski pa je izvisel za pogovor z Lijem.

Gre za zadnji znak, da se Kitajska ne namerava vmešavati v potek posebne vojaške operacije ruskega predsednika Vladimirja Putina v Ukrajini, sklepa Politico.

Kitajska se je namesto tega postavila na stran Rusije, saj ruskim silam dobavlja materiale, ki podpirajo vojne napore Moskve kljub pritisku Zahoda in zahodnim sankcijam, navaja bruseljski portal.

Ukrajina in njeni podporniki so upali, da bi prekinitev naveze med Moskvo in Pekingom nekoliko skazila načrte Kremlja.

Bruseljski portal ugotavlja, da je odločitev Kitajske, da se ne sreča z Ukrajinci, namerna in ne rezultat napornega urnika.

Ob tem je tudi visoki ameriški uradnik potrdil, da je Peking zavrnil prošnjo Kijeva za srečanje. Priznal je, da so bili ukrajinski uradniki zaradi tega zelo razočarani.

Drugi ameriški uradnik je razkril, da je Kitajska zavrnila kakršne koli pogovore z ukrajinsko stranjo, potem ko jo je Rusija pozvala, naj prekine načrtovana diplomatska srečanja z Ukrajino.

Ukrajinski uradnik se je pozneje zmrdoval, češ da srečanja s kitajskimi predstavniki pravzaprav sploh ni bilo na urniku delegacije Zelenskega in da Kijev snidenja s Kitajci niti ni zahteval.

Kitajski uradniki niso komentirali, zakaj do srečanja z Zelenskim in visokimi ukrajinskimi uradniki ni prišlo.

Kitajska in Ukrajina sta sicer ohranili diplomatske odnose tudi po začetku ruske posebne operacije.

Zelenski in kitajski voditelj Ši Džinping sta se aprila lani pogovarjala po telefonu, naslednji mesec pa je kitajski odposlanec odpotoval v Kijev.

Zelensky in Li Qiang, Šijev tesni zaupnik, sta se mudila v Davosu, da bi se srečala s tujimi kolegi in nagovorila občinstvo foruma.

Poslala sta zelo različna sporočila: Li je Kitajsko predstavil kot varno mesto za naložbe – pri čemer je mimogrede namenil nekaj verbalnih udarcev na račun ZDA – medtem ko je Zelenski kot običajno napadal Putina in na ta način poskusil spodbuditi zahodne zaveznike, ki (še vedno) podpirajo Ukrajino, k nadaljevanju finančne in druge pomoči.

»Kdor misli, da gre samo za nas, samo za Ukrajino, je v zmoti,« je dejal Zelenski v torek na glavnem odru Svetovnega gospodarskega foruma.

V resnici sploh ne gre za Ukrajince, ki množično umirajo na fronti in se ji poskušajo na vse kriplje izogniti (tvit zgoraj), ampak za profite ameriške orožarske industrije in drugih razvpitih korporacij iz ZDA, kot razkriva tudi video posnetek (v tvitu spodaj) s srečanja Zelenskega z glavnimi dobavitelji orožja režimu v Kijevu.

Zelenski se je v Davosu srečal, kot poročajo osrednji zahodni mediji, s »ključnimi partnerji«, kot sta ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan in državni sekretar Antony Blinken, ter predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.

Srečanja so potekala v ključnem trenutku za Zelenskega in njegovo državo. Medtem ko Zahod povzema trditve režima Vladimirja Zelenskega, da sta »sprti strani v pat poziciji, ukleščeni v usihajoče topniško bombardiranje vzdolž frontne črte«, Rusi napredujejo v svojih prizadevanjih.

Istočasno je ameriški Kongres zavrnil zahtevo predsednika ZDA Joeja Bidna po odobritvi dodatnih 61 milijard dolarjev vojaške pomoči Ukrajini, saj se zdi, da so republikanci obupali nad ohranjanjem vojne, ki ji ni videti konca, poudarja bruseljski medijski portal.

Republikanci so bolj nagnjeni k temu, da sredstva usmerijo v zavarovanje južne meje z Mehiko, medtem ko migranti prihajajo, čeprav predsednik Biden brez zaenkrat vidnega uspeha poziva zakonodajalce v Belo hišo, da bi sklenili dogovor.

Kljub pritisku zahodnih sankcij ruska obrambna proizvodnja deluje s polno močjo, kar omogoča Putinovim silam, da nadaljujejo boj.

Zelenski je medtem v Davosu novinarska vprašanja, še posebej tista o odnosu med Ukrajino in Kitajsko, ignoriral.

Še več - delal se je, preden se je na hitro pobral s prizorišča, da jih ni slišal

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek