REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hrvaška javna uprava kljub več zaposlenim nič bolj učinkovita

Hrvaška javna uprava kljub več zaposlenim nič bolj učinkovitaCarinik Hrvaška

V hrvaški javni upravi je zaposlenih skoraj 173.000 oseb, v državni upravi pa še nekaj manj kot 60.000 ljudi, kažejo podatki hrvaškega ministrstva za javno upravo. Desnosredinska vlada namerava letos zaposliti več kot 2000 uslužbencev. Kljub številu zaposlenih pa sta državna in javna uprava počasni. Problem je tudi spolitiziranost sistema.

Statistično gledano je na Hrvaškem na 23 prebivalcev zaposlena ena oseba v javni upravi. V zdravstvu pride ena oseba na 61 prebivalcev, v policiji na 160 prebivalcev, v šolstvu pa na 47 prebivalcev, kažejo podatki ministrstva za javno upravo, katerega podatki temeljijo na približno štirih milijonih prebivalcev.

Statistično gledano je na Hrvaškem na 23 prebivalcev zaposlena ena oseba v javni upravi. 

Glede na 450 policistov na 100.000 prebivalcev je Hrvaška v vrhu Evropske unije, tako kot tudi v izobraževanju. Zaradi znižanja števila šolskih otrok je na Hrvaškem en učitelj na manj kot deset učencev in dijakov, kar je povprečje, s katerim se ne morejo pohvaliti niti veliko bogatejše države, danes piše Večernji list.

Kot dodaja, se prednost v razmerju učiteljev in šolskih otrok ne kaže pri uspehu učencev in dijakov, ki so pod povprečjem EU, ko gre za matematiko, naravoslovje, kulturo branja in finančno pismenost. Slabo podobo hrvaških šol kažejo tudi njene univerze, ki niso na pomembnih svetovnih seznamih.

Nizko učinkovitost kažejo tudi drugi segmenti javne in državne uprave, posebej ko gre za državne službe. Največja težava ni v številu zaposlenih, ko en uslužbenec pride na 67 prebivalcev, temveč v njihovi počasnosti in spolitiziranosti.

Sistem ne vsebuje jasnih kriterijev napredovanja in nagrajevanja, čeprav so z vladnim zakonom iz leta 2006 določili izdelavo novih plačilnih razredov, ki bo spodbujal najboljše in zvišal učinkovitost državnih služb. Tudi vlada premierja Andreja Plenkovića je napovedala, da bo letos uveljavila odločitev svojih predhodnikov, a tega ni bilo na dnevnem redu vladnih sej.

Razloge za več kot desetletno prestavljanje vladne odločitve o reformi plačnih razredov je treba iskati v političnih strukturah na državni in lokalni ravni, v katerih imajo delovna mesta kot orodje za zaposlovanje strankarskih kadrov, navaja zagrebški časnik.

Na Hrvaškem imajo sicer enega politika na 404 prebivalce, en službeni avtomobil pa na 421 prebivalcev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek