REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gre WEF na smetišče zgodovine? Klaus Schwab pod preiskavo: Masaže in luksuzna potovanja na račun Davosa

Gre WEF na smetišče zgodovine? Klaus Schwab pod preiskavo: Masaže in luksuzna potovanja na račun DavosaUstanovitelja WEF so razkrinkali lastni zaposleni. Žvižgačevo pismo med ostalim navaja, da je Schwab od podrejenih zahteval, da zanj dvigujejo na tisoče dolarjev z bankomatov in da je s sredstvi Foruma plačeval pregrešno drage masaže v luksuznih hotelskih sobah. Vir: Posnetek zaslona, X

Ustanovitelj Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu Klaus Schwab se je znašel pod drobnogledom in preiskavo njegove organizacije po novem pismu žvižgača, ki trdi, da sta dolgoletni voditelj WEF in njegova žena vpletena v finančne manipulacije in kršitve etike.

Upravni odbor WEF se je na nujnem zasedanju v nedeljo odločil za začetek preiskave, poroča Politico.

Preiskava sledi novemu pismu žvižgačev, poslanemu prejšnji teden upravnemu odboru foruma, v katerem je izražena zaskrbljenost glede upravljanja in delovne etike Foruma, vključno z obtožbami, da sta Klaus Schwab in njegova žena brez ustreznega nadzora pomešala svoje osebne posle z viri WEF.

Pismo navaja, da je Klaus Schwab od zaposlenih zahteval, da zanj dvigujejo na tisoče dolarjev z bankomatov in je zlorabljal sredstva Foruma za plačilo pregrešno dragih masaž v luksuznih hotelskih sobah.

Dodajajo še, da je njegova žena Hilde organizirala srečanja, ki jih je financiral Forum, da bi na račun organizacije upravičila luksuzna počitniška potovanja.

Ena od obtožb v pismu je, da družina Schwab uporablja luksuzno vilo Mundi ob Ženevskem jezeru, ki jo je Forum kupil pred pandemijo, za osebne namene. Objekt je bil zgrajen v petdesetih letih prejšnjega stoletja, več let obnavljan in leta 2023 odprt kot konferenčni center.

Pismo žvižgača navaja, da Hilde Schwab izvaja strog nadzor nad uporabo stavbe in da meni, da nekatere dele vile lahko uporablja izključno družina Schwab.

Žvižgač v pismu opozarja, da je Forum za nakup vile plačal približno 30 milijonov dolarjev in še 20 milijonov dolarjev za obnovo dvorca.

Pismo prav tako izraža zaskrbljenost glede ravnanja Klausa Schwaba z zaposlenimi in obtožbe, da naj bi v zadnjih desetletjih dovolil, da primeri spolnega nadlegovanja in drugega diskriminatornega vedenja na delovnem mestu niso bili raziskani.

Časnik Wall Street Journal je pred tem, s sklicevanjem na zaposlene in druge vire, julija lani poročal, da je vodstvo Svetovnega gospodarskega foruma, vključno z ustanoviteljem Klausom Schwabom, ignoriralo diskriminacijo žensk in temnopoltih ter spolno nadlegovanje v organizaciji.

Takrat je bilo razkrito, da je pod Schwabovim nadzorom na forumu vladalo »bolno vzdušje, sovražno do žensk in temnopoltih«, je zapisal časnik, pri čemer se je skliceval na interne pritožbe, e-pošto in intervjuje z uslužbenci in ljudmi, ki poznajo prakso.

Klaus Schwab je v zadnjih dneh na vse kriplje poskušal preprečiti preiskavo in ​​članom uprave zabičal, da bo neutemeljene obtožbe izpodbijal na sodišču.

Pred nekaj tedni je 87-letni Schwab sicer napovedal, da bo odstopil, Forum pa je objavil, da bo ta postopek zaključen do januarja 2027. Toda novo pismo žvižgača je zmotilo to časovnico.

Schwab je bil tako prisiljen odstopiti s položaja predsednika, namesto da bi ostal v prehodnem obdobju, kot je bilo prej načrtovano.

Upravni odbor Foruma je v izjavi navedel, da soglasno podpira odločitev o uvedbi neodvisne preiskave po pismu žvižgača, ki vsebuje obtožbe proti zdaj že nekdanjemu predsedniku Klausu Schwabu.

Forum je sporočil, da »te obtožbe jemlje resno, a da še niso dokazane in bodo pred nadaljnjimi komentarji počakali na izid preiskave«.

Svetovni gospodarski forum, ki so se ga iz leta v leto radi udeleževali tudi slovenski vodilni politiki, je v ponedeljek sporočil, da je Klaus Schwab odstopil s položaja in da je za vršilca ​​dolžnosti predsednika WEF imenovan Peter Brabeck-Letmathe, nekdanji izvršni direktor Nestleja, ki je leta 2017 zaslovel z izjavo, da »ljudje nimajo pravice do brezplačne vode

Schwab pa je v izjavi za javnost dahnil, da zapušča položaj zaradi starosti.

Spomnimo, glede spornih praks in politike, ki jo zagovarja WEF so se zanetile vroče razprave, hkrati pa tudi glede nacistične preteklosti očeta ustanovitelja Foruma.

V knjigi »The Race to Zero: How ESG Investing will Crater the Global Financial System« je profesor Paul H. Tice z Newyorške univerze zapisal, da je Eugen Schwab »aktivno podpiral nemška (Hitlerjeva) vojna prizadevanja med drugo svetovno vojno.«

Zahvaljujoč novemu svetovnemu redu, ki ga je zagovarjal Schwab z idejo razvpite Velike ponastavitve (Covid-19: The Great Reset), so velikega vizionarja, ki naj bi si želel izboljšati svet, spremenili v glavnega zlobca na svetovnem prizorišču.

Schwab naj bi prek svojih oprod v visoki politiki vodil svet v distopično prihodnost, saj si želi politični in gospodarski eliti pomagati, da pokori človeštvo.

Zdaj se je izkazalo, da je bil resnični življenski slog mogotca svetlobna leta daleč od ideje, ki jo je širil prek WEF (in so se ji udinjali tudi vodilni politiki na Slovenskem), češ »ne bomo imeli ničesar v lasti, bomo pa srečni«.

Analitiki predvidevajo, da sramotni padec Klausa Schwaba pomeni tudi konec WEF, ki še danes ima precejšnjo neformalno moč, saj sooblikuje daljnosežne politike glede podnebja, gospodarstva, politike in zdravstvenega varstva.

Gre za organizacijo, ki je v petih desetletjih delovanja postala globalni igralec.

V osnovi je WEF neprofitna organizacija, ki služi denar z zaračunavanjem članarine in udeležbe na dogodkih.

Po podatkih, ki so se pojavili v medijih, WEF zaposluje več kot 1.000 ljudi, in ustvarja okoli pol milijarde evrov prihodkov.

Vse se seveda ni nabralo le od članarin in vstopnin, kljub temu, da vstopnice za obisk letne konference v Davosu stanejo okoli 20.000 evrov na osebo.

Večja svetovna podjetja ob tem vsako leto plačajo milijone, da so lahko »strateški partnerji« WEF.

In zraven so še donatorji, med njimi Fundacija Bill & Melinda Gates in Wellcome Trust, tudi vlade Švice, Nemčije, Japonske in Norveške so vsako leto primaknile nekaj milijonov.

Vse to je Schwabu omogočalo lagodno življenje, oproščeno davkov, ki jih Švica WEF-u ni zaračunavala.

Schwab je članom upravnega odbora sporočil, da so obtožbe žvižgača nepravične in netočne.

Zahteval je zase priložnost, da na sestanku v nedeljo nagovori upravni odbor WEF, česar upravni odbor ni sprejel.

Svetovni gospodarski forum, pogovorno znan kot Davos, je ustanovil Schwab leta 1971 in ga je vodil kot neprofitno fundacijo.

Letno srečanje foruma v Davosu v Švici je bil desetletja največji letni poslovni in gospodarski dogodek na svetu – običajno je pritegnil na desetine visokih svetovnih voditeljev in izvršnih direktorjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek