REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gradnja naftovoda v indijanskem rezervatu Severne Dakote se bo nadaljevala

Gradnja naftovoda v indijanskem rezervatu Severne Dakote se bo nadaljevala

Vodstvo kopenskih enot ameriške vojske se je odločilo, da bo prekinilo z dodatnimi raziskavami vpliva naftovoda Dakota Access na okolje in bo izdalo dovoljenje za nadaljevanje gradnje 3,8 milijarde dolarjev vrednega projekta. Protesti se bodo nadaljevali skupaj s tožbami.

Vodstvo kopenske vojske, katerega inženirski korpus je pristojen za izdajo dovoljenja, je decembra lani, ko je ameriško vlado vodil Barack Obama, zadržalo izdajo dovoljenja za nadaljevanje projekta, ki je povzročil velike proteste v rezervatu indijanskega plemena Stoječa skala. Protestniki po vseh ZDA skupaj z okoljevarstvenimi organizacijami trdijo, da bo predlagana trasa naftovoda pod jezerom Oahe ogrozila vodo.

Trasa naftovoda Dakota

Dodatna okoljska študija, ki jo je naročila Obamova administracija, bi lahko trajala dve leti, vendar pa jo je prekinil novi predsednik Donald Trump z izvršnim ukazom. Z njim je naročil, naj se zadeva še enkrat pregleda. Po dveh tednih študija, kot kaže, ni več potrebna. Pleme Stoječa skala napoveduje nadaljevanje tožb in protestov tudi, ko bo naftovod zgrajen.

Opozarjajo na pogodbe z ameriško vlado iz leta 1851 in 1888, po katerih mora Washington pri odločitvah, ki zadevajo pleme, upoštevati dobrobit tega plemena. Vodstvo države Severna Dakota in izvajalci projekta so odločitev vojske pozdravili, okoljevarstvene in druge organizacije, kot so Sierra Club, Greenpeace in Amnesty International USA, pa obsodili.

Indijanci prav tako trdijo, da naftovod, ki gre skozi štiri zvezne države, pri spornem ozemlju ogroža njihova kulturna prizorišča. Predsednik Trump je doslej večkrat povedal, da ga najbolj zanima svobodno podjetništvo brez regulacij in omejitev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek