REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Google julija zaradi Androida čaka visoka kazen Evropske komisije

Google julija zaradi Androida čaka visoka kazen Evropske komisije

Ameriški gigant Google se bliža svojemu »Microsoftovemu trenutku«, saj mu zelo verjetno grozi nova kazen Evropske komisije, ki bi lahko privedla celo do razdelitve tega podjetja na več delov.
Evropska komisija je že pred dvema letoma podala mnenje, da podjetje Google na evropskem trgu vidno zlorablja svoj prevladujoči položaj, kar zavira konkurenco in v končni fazi škoduje potrošnikom. Zaradi tega so proti spletnemu gigantu uvedli kar dva postopka zaradi domnevne zlorabe prevladujočega položaja na trgu. Prvi postopek je bil uveden zaradi prirejanja rezultatov iskanja, medtem ko se drugi nanaša na vnaprej nameščene aplikacije v mobilnem operacijskem sistemu Android

V prvem postopku je bil Google že kaznovan z kaznijo v višini 2,4 milijarde evrov, sedaj pa mu grozi še kazen v višini več kot pet milijard evrov. Evropski komisarji namreč z rezultati iskanj spletnega iskalnika.


Google niso bili zadovoljni, saj lastne storitve postavlja v ospredje, s čimer namerno zavira konkurenco, uporabniki pa morajo za enako storitev pogosto plačati več.

Google je leta 2008 na evropskih trgih začel izvajati bistveno spremenjeno strategijo za uveljavljanje svoje storitve primerjave cen, ki se je oprla na Googlov prevladujoč položaj na področju splošnega spletnega iskanja: svojo storitev primerjave cen je sistematično uvrščal na vidno mesto, v rezultate iskanja pa je zniževal uvrstitev konkurenčnih storitev primerjave cen.

Posledično je bila njegova storitev primerjave cen v rezultatih iskanja veliko vidnejša potrošnikom. S tem je svoji storitvi primerjave cen dajal precejšnjo prednost v primerjavi s konkurenti.
Enako naj bi bilo tudi na področju mobilnih naprav, saj že prednameščene aplikacije uporabnike odvračajo od nameščanja podobnih, konkurenčnih rešitev, ki so lahko celo boljše. Nedovoljene »taktike« Googla naj bi bile skrite predvsem v zahtevah, da proizvajalci telefonov ob uporabi sistema Android že vnaprej instalirajo tudi programe Google Search in spletni iskalnik Google Chrome, saj v obratnem primeru nimajo dostopa do tržnice programov z imenom Google Play. Prav to pa daje Googlu prednost pred konkurenco ter mu zagotavlja monopolni položaj.

Enak sklep velja tudi elektronsko pošto in shranjevanje podatkov v oblakih. Preiskavo zoper računalniškega giganta v zvezi z operacijskim sistemom Android naj bi evropski komisarji zaključili še pred koncem letošnjega leta, najverjetneje pa že čez mesec dni.

Komisarka za konkurenčnost Margrethe Vestager

Po napovedih v časnikih Financial Times in Politico, naj bi evropska komisarka za zaščito konkurence Margrethe Vestager napovedala svojo odločitev v mesecu juliju. Financial Times napoveduje, da bo poročilo negativno, kar za Google pomeni veliko finančno kazen. Zelo mogoče je, da bo podjetje moralo iz svojega poslovanja z iskalniki izključiti operacijski sistem Android. To bi lahko bil Googlov »Microsoftov trenutek.«

Bill Gates, ustanovitelj podjetja Microsoft 


Leta 1998 je imel namreč Microsoft z Windowsi najbolj popularen operativni sistem na svetu. V njega je bil vključen tudi internetni brskalnik Internet Explorer ter medijski predvajalnik Media Player. Vendar je prav to, po preiskavah ameriške vlade in Evropske komisije, uporabnikom odvzelo možnost izbire. Zato je bil Microsoft prisiljen izdelati operacijski sistem Microsoft brez omenjenih spornih programov. Tožbe proti Microsoftu pa so pomagale k vzponu novemu konkurentu – Googlu.

Sundar Pichai, izvršni direktor podjetja Google

In prav Google se sedaj sooča z največjo nevarnostjo v svoji zgodovini, enako kot tudi podjetja Facebook, Amazon in Apple. Vse to pa zahvaljujoč agresivnemu nastopu Evropske komisije do velikanov iz »Silicijeve doline«, kar bi na koncu lahko vplivalo tudi na podobno ravnanje ameriških regulatorjev, ki so v osemdesetih letih zaradi preprečevanja monopolov že razdelili veliko telekomunikacijsko podjetje AT&T. Danes pa na podoben način »narašča zavedanje o tem, kako so se velika telekomunikacijska podjetja razširila horizontalno na več področij, ter spremenila tradicionalne poglede na to, kaj pomeni biti monopolist.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek