sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Global Times: Vzpon globalnega juga vodi »ameriško izjemnost« v zaton
Širitev BRICS, znamenje vzpona globalnega juga, označuje zaton ameriške hegemonije in njene ideološke podlage, t. i. »ameriške izjemnosti«, piše Global Times.
Petnajsti vrh zadevne organizacije je sledil mesecem povečanega svetovnega zanimanja za njeno širitev, med srečanjem BRICS pa je dodala šest novih članic: Argentino, Etiopijo, Egipt, Savdsko Arabijo, Združene arabske emirate (ZAE) in Iran.
Širitev BRICS je, dodaja časnik, deloma odgovor na nevarnosti, ki jih je svetu prizadejala ameriška hegemonija.
The rise of Global South accelerates decline of American exceptionalism
— Michael Sami (@mike4evolution) September 9, 2023
#BRICS not only offers win-win alternatives to the US-led financial system, but also follows a policy of non-interference in other countries' internal affairs.https://t.co/KSF4wEpWzo
Iran je na primer prestal enostranske sankcije ZDA, ki so povzročile gospodarsko nestabilnost in socialne stiske na nacionalni in svetovni ravni.
Dejstvo, da je bil Iran sprejet v to organizacijo, po poročanju Global Timesa priča o nasprotovanju tega mehanizma enostranskim sankcijam in zavezanosti k mirnemu razvoju.
Vstopa Argentine v BRICS ni mogoče ločiti od zunanje politike ZDA, ki Latinsko Ameriko obravnava kot svoje »dvorišče«.
The Rise of the Global South: Can BRICS Triumph Over the IMF and World Bank? https://t.co/GS6hpyM1eL
— William Murphy (@futuredude420) September 7, 2023
K obubožanju argentinskega gospodarstva so močno pripomogle neoliberalne reforme, ki so jih ZDA narekovale v okviru »Washingtonskega konsenza«.
Močni hedge skladi z Wall Streeta, imenovani »skladi mrhovinarjev«, so izkoristili dolžniško breme Argentine tako, da so ob podpori pravosodnega sistema ZDA izčrpali državno bogastvo Argentincev.
Zato je članstvo Argentine v BRICS velik korak h gospodarski suverenosti.
The collective West is a little slow. https://t.co/Hq7FBPBCxd
— William Murphy (@futuredude420) September 10, 2023
»Dodajanje Etiopije, Egipta, Savdske Arabije in ZAE k BRICS predstavlja pomemben premik v geopolitični enačbi na afriški celini in zahodni Aziji,« dodaja Global Times.
Po padcu Sovjetske zveze so ZDA razglasile »konec zgodovine« in takoj pohitele, da zavarujejo svoje hegemonistične interese v teh z viri bogatimi regijami sveta.
Thank you, Mick Wallace, for always speaking the truth!
— Munawar Abadullah (@MAbadullah) September 7, 2023
»To je vodilo do uničujočih invazij na suverene države in vztrajne poskuse razvijanja globokih in neenakopravnih odnosov s 'prijateljskimi' vladami.
Geopolitični odnos s Savdsko Arabijo je bil za ZDA eden najpomembnejših.
ZDA so prevladovale na svetovnem energetskem trgu z nakupom ogromnih zalog nafte Savdske Arabije v ameriških dolarjih, glavni svetovni rezervni valuti od konca druge svetovne vojne,« piše kitajski časnik.
It’s becoming clearer by the day that America is an empire in terminal decline, yet the myths of American exceptionalism persist.https://t.co/AJzce71IdB
— The Real News (@TheRealNews) August 25, 2023
Egipt, Etiopija in Združeni arabski emirati so za ZDA pomembni za ohranjanje prevlade nad severno Afriko in zahodno Azijo.
Vpletanje ZDA v zadeve teh držav in širše regije je igralo pomembno vlogo pri njihovi motivaciji za pridružitev BRICS.
V primeru Etiopije je po poročanju Global Timesa administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna zagrozila s sankcijami zaradi notranjega konflikta v državi v regiji Tigray.
If you thought Russia controlling 5% of oil exports was a threat to global stability.
— Richard (@ricwe123) August 27, 2023
Wait until you find out who controls 90% of the critical rare earth elements needed for chips, electric vehicles and solar panels..... pic.twitter.com/z55J2DMI4y
Vse afriške in zahodnoazijske države so od ZDA prejele stroga opozorila, da bi lahko nadaljevanje trgovanja z Rusijo med ukrajinskim konfliktom privedlo do uvedbe sankcij in drugih oblik kaznovanja.
»Resnica pa je, da BRICS ni le zavračanje ameriške politike. Države globalnega juga si delijo skupne interese in v mnogih primerih komplementarna gospodarstva. BRICS ne ponuja le zmagovalnih alternativ finančnemu sistemu, ki ga narekujejo ZDA, ampak sledi tudi politiki nevmešavanja v notranje zadeve drugih držav. Zato je v interesu globalnega juga, da diverzificira svoje odnose, ne glede na odnose, ki jih imajo posamezne države z ZDA,« navaja Global Times.
BRICS, zaključuje kitajski časnik, je le eden od mnogih primerov naraščajoče moči multipolarnega sveta, saj rastejo multipolarni mehanizmi na vseh področjih razvoja, od Šanghajske organizacije za sodelovanje do projektov pod vodstvom Kitajske, kot je pobuda Pot in Pas.