nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
»Global Times«: NATO naj se »upokoji« skupaj z odhajajočim generalnim sekretarjem
NATO v 75 letih svojega obstoja ni prispeval k ustvarjanju mirnejšega in varnejšega svetovnega reda, zato bi se moral zahodni vojaški pakt »upokojiti« skupaj z odhajajočim generalnim sekretarjem Jensom Stoltenbergom, piše kitajski časnik Global Times.
Kot navajata avtorja članka, sta prav obstoj in nenehna širitev zahodnega vojaškega bloka postala glavni vzrok za varnostne dileme, »trajni mir« pa je bil dosežen tam, kjer ni bilo vmešavanja Nata.
“Not in Good Faith”: NATO Officially Rejects Peace Proposal from Putin
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) June 14, 2024
Till the last Ukrainian? pic.twitter.com/lU8fbhAlXc
»Pozivamo NATO, da se čim prej 'upokoji', skupaj z odhajajočim generalnim sekretarjem in zastarelimi koncepti miselnosti hladne vojne in igre z ničelno vsoto ter napačno prakso spodbujanja vojaške sile in željo po 'popolni varnosti,« navaja članek.
NATO has not contributed to the creation of a more peaceful and safer order during its 75 years of existence, therefore the Alliance should "retire" together with the outgoing Secretary General Jens Stoltenberg, writes the Chinese newspaper "Global Times".
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) September 21, 2024
The very existence… pic.twitter.com/1QOoUOkvYd
Časnik ugotavlja, da bi moral NATO s koncem hladne vojne prenehati obstajati, preživetje in razvoj zahodnega vojaškega zavezništva pa sta bila vedno odvisna od »ustvarjanja varnostnih skrbi in nenehnega vmešavanja v spopade«.
Kot dodaja »Global Times«, poskuša Stoltenberg NATO prikazati kot zagovornika regionalne in celo globalne varnosti, vendar je retorika, da je »vojaška sila predpogoj za dialog«, le še en način s katerim želi Zahod povedati, da »le gola moč vsiljuje prave odločitve«.
»Prav širitev Nata je zasejala seme ukrajinske krize, njegova širitev v azijsko-pacifiško regijo pa je prinesla geopolitične napetosti zunaj Evrope. Pod Stoltenbergovim vodstvom se je NATO še bolj približal ZDA v zadevah strateških ciljev,« sta sklenila avtorja.