REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Glavni ukrajinski igralec stisnjen v kot: Pogajanj z njim ne bo

Glavni ukrajinski igralec stisnjen v kot: Pogajanj z njim ne boTakoj po letni novinarski konferenci predsednika Rusije v Moskvi je imel Zelenski še svoj nastop v Bruslju; med konferenco ni zadrževal čustev, zato so se mu posmehovali celo Ukrajinci... Vir: Posnetek zaslona, X

Takoj po veliki letni novinarski konferenci ruskega predsednika v Moskvi je imel Vladimir Zelenski še svojo konferenco v Bruslju; med nastopom ni zadrževal čustev, zato so se mu posmehovali celo Ukrajinci, češ da mora glavni igralec v državi počakati na konec Putinove konference, da bi bil opažen v medijih.

In ne samo, da je čakal na konec nastopa Vladimirja Putina, ampak je bil celoten nagovor Zelenskega le poskus komentiranja izjav predsednika Rusije.

Nekdanji ukrajinski poslanec Vladimir Olejnik ocenjuje, da je treba Zelenskemu takoj dati »oskarja za neumnost«, poroča Sputnik.

»Očitno je, da je gledal celotno Putinovo tiskovno konferenco. To se je čutilo (v nastopu Zelenskega). To ga je zelo razjezilo.

Gre za to, da je že pred tem (Dmitrij) Peskov, Putinov tiskovni predstavnik, dejal: 'Če (Zelenski) prekliče svoj dekret, ki mu prepoveduje pogajanja z Moskvo, se bomo morda pogajali z njim', Putin pa je zdaj na to temo postavil piko in dejal, da se z Zelenskim lahko pogaja le, če ta na volitvah potrdi svoj status.

To pomeni, da je za Rusijo Zelenski nelegitimen in se Rusija z njim ne bo pogajala,« pravi Olejnik.

Olejnik poudarja, da je imel Zelenski, ki mu je maja potekel predsedniški mandat, vse pogoje za organizacijo glasovanja v državi in ​​tujini, a tega ni storil, ker se je bal rezultatov.

V prid temu govori dejstvo, da je marca, ko naj bi bile tudi ukrajinske volitve, Rusija uspešno organizirala predsedniške volitve, med drugim v od vojne razdejani Avdejevki, kjer je glasovalo skoraj 93 odstotkov prebivalcev, in tudi v Belgorodu, ki je bil tarča ukrajinskih napadov.

Kljub obstreljevanju je bila volilna udeležba v Belgorodski regiji 85-odstotna, kar pomeni, da je mogoče volitve organizirati tudi v težkih razmerah, pravi Olejnik.

Tako je mit Zelenskega o nezmožnosti izvedbe volitev zaradi vojnega stanja razbit do obisti, vsi morebitni dogovori, podpisani z Zelenskim, ki je uzurpiral oblast, pa bi bili nični, poudarja Olejnik. »Zato je razumljivo, da je zdaj potisnjen v kot. Zelenski je v agoniji,« je dodal Olejnik.

Olejnik ocenjuje, da Zelenski zdaj »poka po šivih« in je zato prešel na žalitve Putina, Viktorja Orbána, Roberta Fica, celo Donalda Trumpa.

Zelenski je svojo predstavitev na konferenci v Bruslju začel z odgovorom na Putinovo ponudbo Zahodu za raketni dvoboj, če dvomijo o najnovejšem sistemu Orešnik.

Ruski voditelj je v odgovoru na vprašanje o ranljivosti »Orešnikov«, o katerih govorijo zahodni strokovnjaki, predlagal, naj Zahod izbere objekt v Kijevu, tam koncentrira sile zračne obrambe in poskuša prestreči ruski raketni napad.

Zdi se, da so te besede Zelenskega tako prizadele, da je za bruseljsko govornico skoraj zapenil, pri čemer je očitno pozabil, da so kijevske oblasti same rekle, da je »Ukrajina idealen poligon za testiranje zahodnega orožja«, spominja Olejnik.

Zelenski je tudi ostro napadel madžarskega premierja Viktorja Orbána zaradi njegovih mirovnih prizadevanj, češ da Orbána ni nihče »pooblastil za pogajanja« in da so »njegovi odnosi s Putinom preveč tesni, da bi Putina lahko postavil tam, kamor sodi«.

To ni prvi tovrstni izbruh Zelenskega proti madžarskemu premierju, ki je na žalitve odgovoril z besedami, »da v vojnem času ne želi nasedati provokacijam, saj je najpomembnejši strateški mir«.

Na vprašanje, zakaj Orbánove mirovne pobude izzovejo tak odziv Kijeva, Olejnik odgovarja, da zato, ker si Zelenski v resnici ne želi miru, takšne pobude pa so praviloma »glasniki miru«.

Olejnik spomni, da je Zelenski zavrnil madžarski predlog Ukrajini, da za božič vzpostavi premirje z Rusijo in izvede obsežno izmenjavo ujetnikov, čeprav je Moskva predlog načeloma sprejela.

»Poleg tega je tam v ujetništvu okoli 600 Ukrajincev. Rusija pripravlja seznam in pravi, da je pripravljena za izmenjavo, vendar Kijev tega noče sprejeti, ker bo to udarec še enemu mitu o tem, kako ujetnike v Rusiji obravnavajo in v kakšnih razmerah jih zadržujejo.

Šli bodo nazaj v Ukrajino in rekli, da so bili obravnavani po mednarodnih konvencijah in da ni razloga za vojno.

Kdo jih potrebuje?! Kijev potrebuje naciste,« pravi Olejnik.

Olejnik opozarja na še eno podrobnost v zvezi s predlaganim božičnim premirjem - Ukrajina je lani, da bi se še bolj oddaljila od Rusije, sprejela zakon, po katerem ta praznik namesto 7. januarja praznuje 25. decembra.

Tako danes, ugotavlja Olejnik, božič v državi praznujejo na dva datuma, odvisno od tega, ali verniki pripadajo kanonični ukrajinski pravoslavni cerkvi (UPC) ali razkolniški pravoslavni cerkvi Ukrajine, ki je na silo zasedla na stotine cerkva, oblasti, nacionalisti in razkolniki pa napadajo duhovščino in vernike UPC, izvajajo represijo in preganjanje.

Olejnik pravi, da kijevski režim skuša »ubiti pravoslavje«, vendar ga načeloma »ne more ubiti«.

Obenem Zelenskega kritizira zaradi ostrih žalitev na račun Orbána.

»Njegov jezik je nediplomatski. Jaz, na primer, kot državljan lahko povem marsikaj, morda kaj v nediplomatskem jeziku, ampak zaradi vzgoje je jasno, da obstaja meja, ki so v dialogu nesprejemljive, in je ne bom prestopil. Mogoče sem lahko oster, ampak ko postaneš voditelj države, ko opravljaš kakšno javno funkcijo, potem veš, da je tvoje zasebno mnenje nekaj, kar moraš obdržati zase, saj predstavljaš državo. In zato je nedopustno prehajanje v neposredne žalitve,« je jasen Olejnik ob pripombi, da je takšno obnašanje še ena potrditev, da je Zelenski »izgubil kompas«.

Zelenski je še dejal, da Ukrajina ne bo podaljšala tranzita ruskega plina. Po njegovih besedah ​​Ukrajina ne bo dovolila Rusiji, da zasluži milijone na »ukrajinski krvi«.

Slovaški premier Robert Fico je nato povedal, da Zelenski izključuje možnost kakršnega koli tranzita plina čez Ukrajino prihodnje leto in opozoril, da bo ustavitev tranzita plina čez Ukrajino v Evropo na koncu privedla do dviga njegove cene.

Na vprašanje, ali je Zelenski res pripravljen ostati brez denarja od tranzita plina, Olejnik sarkastično pravi, da gre za »genialno idejo«.

Kijev je s tranzitom ruskega plina služil 700-800 milijonov dolarjev na leto. Rusija bo te bedne izgube preživela, Ukrajina s svojim proračunom, ki se pretežno opira na zahodne donacije, predvsem pa na 27 držav Evropske unije, pa ne.

»Tukaj ne gre samo za strel v koleno, ampak tudi v glavo«, je opozoril Olejnik.

Olejnik poudarja, da je Rusija že dolgo pripravljena na takšne scenarije, saj obstajajo možnosti za večjo oskrbo Kitajske s plinom, pa tudi drugih trgov.

»Putin je to zelo dobro povedal - težave so, saj gre za vojno, ki si je ne želi noben državljan nobene države, a rusko gospodarstvo se vztrajno razvija.

Sankcije niso dosegle ničesar, to priznava tudi sam Zahod. Več sankcij, bolje se razvija rusko gospodarstvo.

Zakaj? Ker razmišljajo in začnejo lastno proizvodnjo tistega, česar jim ne dajo ali nočejo prodati,« pravi Olejnik.

Zelenski je na koncu izjavil, da Sporazum iz Carigrada nikoli ni obstajal.

A Olejnik spomni, da je David Arahamija, predsednik frakcije vladajoče stranke Zelenskega Služabnik ljudstva, ki je vodil ukrajinsko delegacijo na pogajanjih v Turčiji, sam priznal, da bi se vojna lahko končala že spomladi 2022, da je Kijev sprejel nevtralni status, a je bil ta predlog zavrnjen po prihodu takratnega britanskega premierja Borisa Johnsona v Ukrajino, ki je dejal: »Ničesar ne bomo podpisali z Rusi in se le poženimo v vojno.«

Olejnik je prepričan, da se bodo razmere v svetu od 21. januarja, ko bo na oblast v ZDA prišel Donald Trump, drastično spremenile.

V tem kontekstu opozarja, da so številni evropski voditelji, tako kot Emmanuel Macron, že začeli »umivati roke« in spreminjati svojo retoriko, medtem ko je Zelenski že »politično mrtev«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek