REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Gašpar: Pošiljanje vojakov Nata v Ukrajino lahko privede do nove svetovne vojne

Gašpar: Pošiljanje vojakov Nata v Ukrajino lahko privede do nove svetovne vojnePodpredsednik slovaškega parlamenta je ocenil, da sta glavni državi, ki hujskata na stopnjevanje vojne, Francija in Velika Britanija, medtem ko manjše države Evropske unije razumejo, da bi pošiljanje vojakov v Ukrajino povzročilo nov večji spopad v Evropi. Vir: Posnetek zaslona, X

Pošiljanje vojakov Nata v Ukrajino lahko privede do nove svetovne vojne, je dejal podpredsednik slovaškega parlamenta Tibor Gašpar.

»Zdi se, da Evropa še ni spoznala, da je prišlo do spremembe politike ZDA do Rusije.

Obstajajo države, ki so zainteresirane za nadaljnje stopnjevanje napetosti. Te namere pošiljanja vojakov Nata v Ukrajino smatram za nekaj, kar lahko privede do nove svetovne vojne.

Vendar mislim, da v evropskih državah ni soglasja o tem vprašanju,« je dejal v intervjuju za rusko agencijo RIA Novosti glede vojne v Ukrajini.

Tibor Gašpar je ocenil, da sta glavni državi, ki hujskata na stopnjevanje vojne, Francija in Velika Britanija, medtem ko manjše države Evropske unije razumejo, da bi pošiljanje vojakov v Ukrajino povzročilo nov večji spopad v Evropi.

Hkrati je podpredsednik slovaškega parlamenta opozoril, da so danes evropske države zaradi sankcij proti Rusiji izgubile svojo gospodarsko konkurenčnost.

Nedavno je ruski uradnik Nikolaj Petrušev, pomočnik Vladimirja Putina, obtožil NATO, da med svojimi najnovejšimi vojaškimi vajami pripravlja scenarije za zavzetje Kaliningrajske regije in preventivne napade na ruske strateške baze jedrskega orožja.

Dodal je, da NATO poleg tega vadi napade na širše območje od Vilne do Odese, pa tudi omejevanje svobode gibanja ladij v Baltskem in Črnem morju.

Spomnimo, NATO je leta 2024 v vzhodni Evropi izvajal štirimesečne vaje »Steadfast Defender« 2024, ki jih je opisal kot del rutinske krepitve kolektivne obrambe in odvračanja glede na rusko agresivno vedenje. Moskva pa vaje vidi kot neposredno grožnjo.

V istem slogu je sekretar Varnostnega sveta Rusije Sergej Šojgu izjavil, da bi namestitev mirovnih sil pod taktirko Nata na »zgodovinska ruska ozemlja«, torej na ozemlje Ukrajine, ki ga nadzoruje Rusija, lahko privedla do tretje svetovne vojne.

Ob tej priložnosti pa je ocenil, da »razumni« politiki v Evropi razumejo, da bi izvedba takšnega scenarija lahko privedla do neposrednega spopada med Natom in Rusijo. Opozoril je, da se izraz »mirovne sile« uporablja za prikrivanje pravih ciljev, torej nadzora nad ukrajinskim ozemljem in njegovimi viri.

Putin je ob tem včeraj dejal, da se v Ukrajini »ni pojavila potreba po uporabi jedrskega orožja« in da upa, da se niti ne bo.

V odlomkih intervjuja za rusko državno televizijo, ki so bili vnaprej objavljeni na omrežju Telegram, je Putin dejal, da ima Rusija moč in sredstva, da konflikt v Ukrajini pripelje do njegovega »logičnega konca«.

Na vprašanje o ukrajinskih napadih na rusko ozemlje je Putin odgovoril: »Ni bilo potrebe po uporabi tega (jedrskega) orožja ... in upam, da ne bo potrebe.«

»Imamo dovolj moči in virov, da tisto, kar se je začelo leta 2022, pripeljemo do logičnega konca z izidom, ki ga Rusija potrebuje,« je dejal Putin.

Novembra 2024 je podpisal spremenjeno različico ruske jedrske doktrine, ki določa pogoje, ki bi mu omogočili uporabo ruskega jedrskega arzenala, največjega na svetu, poroča agencija AP. Spremenjena različica je znižala prag za uporabo tega orožja in mu dala možnost tudi v primeru konvencionalnega napada, podprtega s strani države, ki je jedrska sila.

Rusija in Ukrajina se ne strinjata glede nasprotujočih si predlogov za premirje.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je v soboto dejal, da je ruska napoved tridnevnega premirja v Ukrajini naslednji teden ob dnevu zmage v drugi svetovni vojni le poskus ustvarjanja »prijaznega vzdušja« pred ruskimi praznovanji.

Zelenski je namesto tega ponovil pozive k 30-dnevnemu premirju, ki so ga prvotno predlagale Združene države.

Dejal je, da bi se premirje lahko začelo kadar koli kot pomemben korak h koncu vojne.

Putin je v ponedeljek v Ukrajini razglasil enostransko 72-urno premirje ob dnevu zmage v drugi svetovni vojni, medtem ko si ZDA prizadevajo za sporazum o koncu triletne vojne.

Kremelj je sporočil, da bo premirje, ki je bilo odrejeno iz humanitarnih razlogov, trajalo od 8. do 10. maja, da bi obeležilo zmago Rusije nad nacistično Nemčijo leta 1945.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek