REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Francosko tožilstvo ne vidi razloga za sojenje Lagardovi zaradi malomarnosti

Francosko tožilstvo ne vidi razloga za sojenje Lagardovi zaradi malomarnosti Christine Lagarde

Francoski generalni tožilec je danes dejal, da ne vidi razloga, da bi izvršno direktorico Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde obsodili malomarnosti. Meni, da je premalo dokazov, da bi lahko dokazali obtožbe v primeru zaradi škandala, povezanega s tajkunom Bernardom Tapiejem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Lagardova je bila finančna ministrica v vladi Nicolasa Sarkozyja, ko se je odločila dovoliti arbitražo v sporu med Tapiejem in banko Credit Lyonnais v zvezi s prodajo izdelovalca športne opreme Adidas. Država je morala zaradi razsodbe Tapieju izplačati 404 milijone evrov, tožilstvo pa Lagardovi očita malomarnost.

Primer proti Lagardovi je francosko tožilstvo odprlo leta 2014, decembra lani pa je padla odločitev, da gre zadeva pred sodišče. Lagardova je to izpodbijala, a je prizivno sodišče njeno pritožbo letos poleti zavrnilo.

Generalni tožilec Jean-Claude Marin je danes pred sodiščem dejal, da zaslišanja niso podprla šibkih dokazov obtožbe in ponovil mnenje tožilstva izpred enega leta, ki je odsvetovalo, da nadaljujejo s primerom. Poseben tribunal sodišča, ki obravnava primere domnevno nepravilnega ravnanja državnih ministrov, pa je njihovo priporočilo prezrlo in nadaljevalo s primerom.

Predvidoma v petek bo sledil zaključni zagovor obrambe. Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, pa bo odločitev sodišča znana že v ponedeljek.

60-letna finančnica je obtožbe o malomarnosti večkrat zanikala in dodala, da je delovala v dobro države. Če bo sicer spoznana za krivo, Lagardovi grozi leto dni zaporne kazni ter denarna kazen v višini 15.000 evrov.

Lagardovi tožilstvo očita, da se je odločila za arbitražo namesto za običajno sodno pot reševanja sporov, ki bi verjetno prinesla manjšo kazen za državo. Prav tako ji očitajo, da se na odločitev o odškodnini ni pritožila. Kasneje je na dan prišlo še, da je v arbitražnem tribunalu sedel tudi arbiter, povezan s Tapiejem.

Lagardova je julija 2011, ko je nasledila Dominiquea Strauss-Kahna, postala prva ženska na čelu IMF. Kljub tožbi, ki ji visi nad glavo, je IMF Lagardovi februarja podelil drugi mandat na mestu direktorice sklada.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek