REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Francoska vojska na preizkušnji: Se lahko sooči z Rusijo?

Francoska vojska na preizkušnji: Se lahko sooči z Rusijo?Maja bo moralo na tisoče francoskih vojakov v 10 dneh prispeti v Romunijo, da bi preizkusili svojo sposobnost izpolnjevanja zahtev Nata. Vir: Posnetek zaslona, X

Prihodnje leto se bo izkazalo za ključno preizkušnjo za francosko vojsko, saj se poskuša preoblikovati v silo, sposobno soočiti se z Rusijo.

Maja bodo francoski vojaki sodelovali v obsežni vojaški vaji v Romuniji, imenovani »Dacian Spring 2025«, na kateri bodo ocenili njihovo sposobnost hitrega premika na vzhodni bok Nata.

»Igrali smo se vojne. Zdaj obstaja določen sovražnik in urimo se z ljudmi, s katerimi bi dejansko šli v vojno,« je novinarjem povedal vodja kopenskega poveljstva vojske za Evropo, general Bertrand Toujouse.

Vaje, kot je Dacian Spring, so strateški signal, je dodal.

V zadnjih nekaj letih so francoske kopenske sile začele »globoko transformacijo«, da bi bile pripravljene na spopad visoke intenzivnosti, podoben tistemu v Ukrajini, piše Politico.

Francoska vojska naj bi bila do leta 2027 tudi sposobna v 30 dneh napotiti divizijo, pripravljeno na boj, vključno s strelivom in zalogami.

Približevanje temu cilju je v središču vaje 2025, so pojasnili najvišji častniki. Francoska vojska se bo usposabljala za pošiljanje pripravljene brigade v Romunijo v 10 dneh – vmesni korak, ki bo, če bo uspešen, utrl pot do cilja do leta 2027.

Ključni izziv bo doseči Romunijo v tako kratkem času. »Še vedno ni vojaškega schengna in moramo odločno izboljšati vojaško mobilnost v Evropi,« je dejal general Pierre-Eric Guillot, Toujousejev namestnik, in ponovil pomisleke, ki jih je pred tem izrazil njegov šef.

Prvo napotitev vojakov v Romunijo leta 2022 so ovirali birokracija, mejni postopki in vlaki, neprimerni za vojaško opremo.

Države si prizadevajo zgladiti takšne »sive lise«.

»Morda nas še vedno ovira več carinskih ukrepov, vendar smo dosegli velik napredek pri diverzifikaciji naših poti,« je Guillot dejal novinarjem.

Vojska se je prej zanašala le na vlake, zdaj pa vojake in opremo prevaža tudi s tovornjaki in čolni, včasih pa celo kombinira različne načine prevoza.

Toujouse je dodal, da je prepričan, da bodo francoski vojaki prihodnje leto preizkus uspešno opravili.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek