nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Finančni ministri EU v Sofiji o poglabljanju EMU in obdavčitvi digitalnega gospodarstva
Finančni ministri EU in evroskupine se bodo danes zbrali na dvodnevnem neformalnem zasedanju v bolgarski Sofiji, kjer bodo med drugim razpravljali o poglabljanju ekonomske in monetarne unije (EMU) ter o obdavčitvi digitalnega gospodarstva. Slovenijo bo na zasedanju zastopal državni sekretar na finančnem ministrstvu Gorazd Renčelj.
V razpravi o poglabljanju EMU, ki bo potekala v okviru delovnega kosila, se bodo finančni ministri EU osredotočili na dokončanje bančne unije, ki so jo voditelji na vrhu območja evra decembra lani opredelili kot eno od prioritet. To podpira tudi Slovenija. Trenutno potekajo intenzivna pogajanja o zakonodajnem svežnju za znižanje tveganj v bančnem sektorju, glede katerega naj bi ministri politični dogovor dosegli maja. Znižanje tveganj je pomemben dejavnik v razpravah o okrepljeni delitvi tveganj v bančni uniji.
Del širše razprave o poglabljanju EMU je tudi vprašanje krepitve konvergence v območju evra in EU. Predstavniki bruseljskega Centra za študije ekonomskih politik bodo predstavili rezultate analiz konvergence znotraj članic območja evra in v EU, ministri pa bodo razpravljali o tem, katere pobude s ciljem trajnostne konvergence bi morali obravnavati prioritetno. Prizadevanja v smeri trajnostne konvergence podpira tudi Slovenija.
Ministri bodo razpravljali tudi o predlogu dveh direktiv, ki ju je na področju obdavčitve digitalnega gospodarstva pripravila Evropska komisija. Kot vmesno rešitev predlaga sprejem direktive o skupnem sistemu davka na digitalne storitve za prihodke od opravljanja nekaterih digitalnih storitev. Šlo bi za storitve oglaševanja prek digitalnih medijev, spletnega posredovanja in prodaje nekaterih podatkov o uporabnikih, zavezanci za plačilo triodstotnega davka pa bi bila podjetja z globalnimi prihodki prek 750 milijonov evrov in hkrati prek 50 milijonov evrov prihodkov v EU.
Kot dolgoročno rešitev pa komisija predlaga sprejem direktive o določitvi pravil glede obdavčitve dohodkov pravnih oseb v zvezi s pomembno digitalno prisotnostjo. Predlog sicer še ni zelo konkreten, je pa znano, da bo treba t. i. pomembno digitalno prisotnost jasno opredeliti, verjetno s kvantitativnimi kriteriji, navajajo na finančnem ministrstvu.
Komisija si prizadeva, da bi takšno dolgoročno rešitev uveljavili na globalni ravni z iskanjem konsenza prek Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, saj bi bila tako najbolj učinkovita. Ker bo na to treba še počakati, komisija predlaga že omenjeno vmesno rešitev, ki naj bi veljala, dokler ne bo dolgoročna rešitev dorečena in implementirana vsaj na ravni EU. Slovenija si prizadeva za rešitev na globalni ravni, glede predlagane vmesne rešitve za čas do dogovora vsaj na ravni EU pa bo treba opraviti poglobljeno razpravo.
Ministri bodo razpravljali tudi o skupnem pristopu k moderniziranju finančnih uprav in o napredku pri vzpostavljanju unije kapitalskih trgov, ki naj bi v skladu s ciljem Evropske komisije zaživela do leta 2019. Slovenija podpira prizadevanja na obeh področjih.
Na zasedanju evroskupine bodo ministri razpravljali o bančni uniji, nadaljevali bodo tematsko razpravo o rasti in delovnih mestih, pregledali pa bodo tudi stanje v Grčiji.
Že v četrtek je sicer v Sofiji potekal tudi sestanek finančnih ministrov Azije in Evrope. Razpravljali so o razvoju gospodarstva in pripravljenosti na naslednjo globalno recesijo, o obdavčenju in digitalizaciji ekonomije ter kibernetski varnosti.