REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Financial Times«: Zahod razmišlja o sporazumu, s katerim bi Moskva zadržala osvojena ozemlja v Ukrajini

»Financial Times«: Zahod razmišlja o sporazumu, s katerim bi Moskva zadržala osvojena ozemlja v UkrajiniVprašanje je, ali ima Kijev dovolj zmogljivosti, da obdrži preostanek ozemlja, to možnost pa otežuje morebitna zmaga republikanca Donalda Trumpa na novembrskih volitvah v ZDA, saj je ta že večkrat govoril o možnosti hitrega konca vojne. Vir: Posnetek zaslona, X

Zahodne vlade so opustile idejo, da se bo vojna v Ukrajini končala šele, ko bo ruska vojska zapustila državo, in razmišljajo o sporazumu, ki bi potencialno ohranil nadzor Moskve nad osvojenimi ukrajinskimi ozemlji, piše Financial Times (FT).

Kot rečeno, se postavlja vprašanje, ali ima Kijev dovolj zmogljivosti za ohranitev preostalega ozemlja, to možnost pa otežuje morebitna zmaga republikanca Donalda Trumpa na novembrskih predsedniških volitvah v ZDA, saj je ta že večkrat govoril o možnosti hitrega konca vojne.

Ameriški časnik poroča, da nekateri ameriški in evropski uradniki upajo, da bo Trump v primeru, da dobi nov mandat v Beli hiši, preprečil dogovor, ki bi v prihodnje ogrozil evroatlantsko varnost.

A ko se vojna na Bližnjem vzhodu stopnjuje, celo nekatere zahodne prestolnice, ki so prej vztrajale pri nujnosti vojaške zmage nad Rusijo, ponovno preizprašujejo cilje, medtem ko se nekateri kijevski uradniki zasebno pritožujejo, da jim primanjkuje osebja, ognjene moči in zahodne podpore za ponovno zavzetje zasedenega ozemlja.

Takšna situacija je povzročila razprave za zaprtimi vrati o sporazumu, po katerem bo Ruska federacija obdržala nadzor nad zasedenimi ozemlji, piše FT.

»Moskva obdrži de facto nadzor nad približno petino Ukrajine - čeprav ruska suverenost nad njo ni priznana -, medtem ko se preostala država sme pridružiti Natu ali so ji dana enakovredna varnostna jamstva,« poroča časnik.

V tem primeru bi si Ukrajina lahko opomogla podobno kot Zahodna Nemčija po drugi svetovni vojni in se pridružila EU, kar bi zahtevalo zagotovilo ZDA in njihovih zaveznikov, da bodo Kijevu ponudili članstvo v Natu.

»To bi zahtevalo, da Združene države in njihovi partnerji namestijo ogromne in drage sile ter jih tam pustijo v slogu hladne vojne,« je zapisano v članku.

Kot dodaja FT, je druga možnost, da ruski predsednik Vladimir Putin privoli v pogajanja in sprejme integracijo preostale Ukrajine v zahodne strukture, čeprav je bil preprečitev vstopa Ukrajine v NATO eden od vojaških ciljev Kremlja.

Financial Times se tudi sprašuje, ali ima Putin spodbudo, da privoli v mirovna pogajanja, če verjame, da lahko ruska vojska še vedno osvoji več ozemlja.

Vodja evropske diplomacije Josep Borrell je ob tem opozoril, da se bo vojna, če bo Zahod nehal podpirati Ukrajino, v 15 dneh končala z rusko zmago.

Načrti zahodnih držav pa imajo eno samo toda resno pomankljivost: Z njimi bi se morala strinjati Rusija...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek